Jak na to

Má smysl čistit pleť?

Dokážete si představit, že vám někdo vezme z koupelny všechny čistící a odličovací prostředky a vy to vůbec nezaznamenáte? Pokud ano, je to hodně špatně, vaše pleť stejně jako vaše ruce a ostatní kůže svoji pravidelnou hygienu potřebuje.


Zbytky kožních nečistot, maz, pot, odloupané kožní buňky, zbytky líčidel, to vše vytváří na pokožce vrstvičku, kterou pokud pravidelně večer z pokožky neodstraníme, bude naše pokožka vypadat unaveně a nezdravě. Ideální je očistit pleť ráno a večer. Vybrat vhodný čistící prostředek je někdy doslova věda, ale je to opravdu velmi důležitý úkon, který se nám v dlouhodobém horizontu jednoznačně vyplatí. Jen očištěná a nečistot zbavená pleť je schopna vstřebat účinné látky pěstících krémů a omlazujících sér.


Podle typu pleti


Klíčem k tomu, jaký vhodný odličovací prostředek vybrat je náš typ pleti. Pro čištění suché pokožky jsou vhodná nejrůznější pleťová mléka, nebo i hydrofilní oleje. Velmi často se jedná o pokožku klientek trpících například atopickým ekzémem nebo lupénkou a tak je vhodné volit nedráždivé, neparfémované přípravky. K dočištění používáme pleťovou vodu, vždy však bez alkoholu, který by tento typ pleti zbytečně vysušoval a dráždil.


Pleťová mléka jsou emulze, které kromě tukových základů obsahují zklidňující látky např. aloe vera nebo panthenol. Čistící oleje jsou hydrofilní tj. umí zadržet a udržet v pokožce vodu díky speciálním látkám, které snižují povrchové napětí. Označujeme je jako tzv. emulgátory.


Mastná pleť velmi dobře toleruje čistící gely a syndety, které odstraní nadbytečné množství mazu, velmi oblíbené jsou také čistící přípravky v podobě pěny, které jsou vhodné pro klientky s mastnou, ale citlivou pletí. Přípravky pro mastnou pleť obsahují tzv. adstringentní přísady /např. extrakt z čajovníku australského, dubové kůry, vrby, řepíku…../.


Smíšená pleť využívá kombinací přípravků dvou typů předchozích.


Normální pleť pak snese prakticky všechny typy shora uvedené.


Jak čistit?


Speciální péči věnujeme odlíčení a čištění pokožky očního okolí. Přípravky na odlíčení očí by měly být velmi šetrné, regenerující s obsahem pěstících látek zpomalujících tvorbu vrásek.


V určitých případech však domácí čištění není dostačující. Jedná se zejména o pleť se sklonem k akné s nadměrnou tvorbou mazu a rozšířenými póry. Velmi obtěžující jsou drobné černé tečky tzv. otevřené komedony.


Jejich odstranění je možné při tzv. hlubokém čištění, které zpravidla po předchozí napářce nebo aplikaci změkčovadla provádí kosmetička v salonu.


Je-li pleť sužována nejen akné, ale též např. hyperpigmentacemi, drobnými vráskami nebo jizvičkami po akné dostavují se velmi pěkné efekty po pravidelné aplikaci chemického peelingu, ale o tom si budeme psát v některém z příštích článků.


Klientky, které pravidelně navštěvují kosmetické salony jistě znají též přístrojové čištění pleti např. pomocí ultrazvuku, vakuové dermabraze nebo tzv. ultrazvukovou špachtlí.


Pravidelné a důkladné čištění pleti vhodnými prostředky oddálí její stárnutí a zabrání vzniku některých nežádoucích kožních projevů. Současná škála kosmetických prostředků nám dává opravdu nekonečný výběr jak produktů, tak jejich kombinací. Jak by nám záviděly vznešené dámy starého Říma, kterým večer k očistě pleti otrokyně nanášely na pokožku pleťovou masku ze směsi chlebové střídky a mléka tzv. popeana. Ráno se pak omývaly kozím nebo oslím mlékem.