Jak na to

Vrásky, aneb lepší to určitě může být!

Chcete se zbavit vrásek? Přečtěte si, jaké metody korektivní dermatologie zažívají v současnosti naprostý boom! Celou problematiku rozebírá paní doktorka Kateřina

Chcete se zbavit vrásek? Přečtěte si, jaké metody korektivní dermatologie zažívají v současnosti naprostý boom! Celou problematiku rozebírá paní doktorka Kateřina


Stárnutí je dle moudrých knih naprosto nevyhnutelný biologický proces, který začíná narozením. Zastavit jej nelze, ale můžeme do toho nezvratitelného procesu hodně zasáhnout. Pokud se to dělá s mírou, rozumem a dobrými medicínskými znalostmi, výsledky mohou být velmi, velmi uspokojivé.


Pojmeme-li stáří jako nezvratný biologický proces, pak jeho průvodním jevem po stránce estetické je tvorba záhybů a vrásek. Vznikají zejména v důsledku poklesu kožního tonu, ztrátě elasticity, snížením hydratace, ale také působením chronického dlouhodobého tlaku. Třeba když spíte zásadně na jednom boku, bude s největší pravděpodobností intenzita vrásek na „ležící“ straně výraznější.


Vrásky rozlišujeme na statické a mimické. Zatímco příčina vzniku vrásek statických je objasněna shora, vrásky mimické vznikají při nadměrném pohybu svalů se současným tahem pokožky.


Mimické vrásky se nejčastěji vyskytují v oblasti čela, mezi obočím /glabela/, ale také jsou to často vrásky v okolí zevních koutků očí /vraní stopy/ či okolo úst. Zatímco vrásky v okolí očí mohou působit mile rozesmátě, vrásky v okolí úst většinou vytvářejí unavený, smutný a tudíž starší výraz. I to je jeden z důvodů proč ženám, které se přijdou poradit “kterou vrásku odstranit“ častěji doporučuji korekci kolem úst, než kolem očí. Ale vše je velmi individuální, zatímco u jednoho stačí „opravit“ okolí rtů u jiného to může být ostrá rýha mezi obočím, která dělá přísný, nepřístupný výraz. A jindy stačí pokožku difusně „vzpružit“ sérií drobných povrchových vpichů kyseliny hyaluronové a pleť se rozzáří, výraz je odpočatý, jasnější a mladistvější…


Stejné změny , kterým podléhá obličej nacházíme také na krku, v dekoltu, pažích… Samozřejmě změny na obličeji jsou nejvíce viditelné a tudíž nejčastěji je žádána jejich korekce.


Současná medicína nás doslova rozmazluje nekonečným množstvím procedur, které mohou naše vrásky retušovat. Vzhledem k tomu, že si dnes dozajista o vráskách a projevech stárnutí nepovídáme naposled dovím si pro začátek uvést takový stručný a zcela jistě ne vyčerpávající či úplný seznam metod korektivní dermatologie…


Výplňové materiály


Výplňové materiály /fillery, výplně, kožní implantáty/ v současné době naprostý boom, to nejžádanější na trhu, materiál , který je v podobě tekutého gelu nejčastěji na bázi neživočišné kyseliny hyaluronové vpravován pod vrásku, kterou koriguje. Kyselina hyaluronová /HA/ je tělu vlastní látka přirozeně se vyskytující v organismu a současně jedna z nejfrekventovanějších látek užívaných v estetické medicíně a dermokosmetice. Poprvé byla izolována v roce 1934. Terapeuticky byla v medicíně zpočátku využívána v očním lékařství a v ortopedii.


Pro úplnost je třeba uvést, že rozlišujeme výplňové materiály vstřebatelné, ty se zpravidla po 6-18 měsících vstřebají a nevstřebatelné, které v pokožce zůstávají. Nevstřebatelné materiály však současná estetická medicína opouští / riziko např. zánětlivých reakcí v místě aplikace a výplňovým materiálům plně kralují vstřebatelné gely na bázi kyseliny hyaluronové. Látka se aplikuje do různých vrstev kůže a díky tomu se dosahuje různých efektů – od modelace tváří, zvětšení rtů, až po projasnění pokožky, odstranění drobných vrásek.


Děsivý botulotoxin


Druhým naprosto nepostradatelným pomocníkem je děsivě znějící botulotoxin A. Ano je to jed, ale v miniaturním dávkování je schopen zabránit nervosvalovému přenosu a tím definitivně odstranit mimické vrásky. Kdo podobný problém měl , zpravidla viděl okamžitý , někdy až zázračný účinek. Ale pozor, je to látka, která má své přísné podmínky aplikace , nemůže ji dostat každý a rozhodně by ji měl aplikovat pouze proškolený lékař.


Lasery!


Lasery – velké spektrum přístrojů, které dokážou odstraňovat vrásky, pigmentace, drobné jizvy… zkrátka narušením či odpařením povrchových vrstev kůže lasery můžeme výrazně rozšířit spektrum zkrášlujících metod. Jmenování jednotlivých typů laserů a jejich použití by zcela vyčerpalo naše téma, proto se mu podrobněji budeme věnovat někdy příště.


Nestárnoucí procedurou je chemický peeling.


Je to metoda velmi oblíbená, snadná a efektivní, kdy aplikujeme na pokožku různé koncentrace nejčastěji ovocných kyselin /tzv. AHA kyseliny/. Které narušují povrchové vrstvy kůže a odstraňují odumřelé buňky , celkově pleť projasňují a vyhlazují. Velmi pěkného efektu je dosahováno též při korekci hyperpigmentací, rozšířených pórů a stavů po akné /jizvičky, posuny pigmentu../


Dalšími oblíbenými avšak již méně známými metodami jsou např. karboxyterapie, dermaroller, radiofrekvenční ošetření pleti, aplikace vstřebatelných i nevstřebatelných podkožních „nití“ atd… ale tomu se budeme věnovat zase někdy jindy…


Jen se rozhodnout Všechno, o čem píše doktorka Katka, zní skvěle. Prostě omládnete. Jenže víte, co je na tom všem nejhorší? Musíte si říct, že je opravdu čas s těmi vráskami něco dělat. Musíte se rozhodnout. Co tomu řeknou lidi? Nejspíš vás přepadne pocit, že to na vás ihned každý pozná a bude se šuškat, že… [...]

Jen se rozhodnout


Všechno, o čem píše doktorka Katka, zní skvěle. Prostě omládnete. Jenže víte, co je na tom všem nejhorší? Musíte si říct, že je opravdu čas s těmi vráskami něco dělat. Musíte se rozhodnout.

Co tomu řeknou lidi?


Nejspíš vás přepadne pocit, že to na vás ihned každý pozná a bude se šuškat, že máte plastiku a že jste malicherná ženská, která neumí stárnout.

Tak aby bylo jasno, až na vaše nejbližší to nejspíš nikdo nepozná, protože nikdo detailně nezkoumá, kde máte jakou vrásku. Prostě budete vypadat odpočatější, svěžejší, hezčí.

To bude stát peněz!


V klidu, ono to zas tak hrozné není. Třeba aplikace kyseliny hyaluronové stojí (teda tady u nás v Jihlavě) kolem tisícovky. Jasně, není to kilo, ale vsadím boty, že už jste vyhodily tisícovku za daleko větší blbosti.

A procedury jako laser, chemický peeling nebo slavný „botox“ (botulotoxin A) už jsou trošku dražší, ale pořád se vejdete do ceny kožených kozaček, kvalitního zimního kabátu nebo nového mobilu. Takže zase nic, co byste si nikdy v životě nedopřály.

Na dlouhý lokte!


Není to tak zdlouhavé. Dohodnete si konzultaci s dermatologem, některé kliniky mají i vlastní dermatology. Tam se domluvíte, jaká procedura pro vás bude nejlepší, a objednáte se na konkrétní termín. Čekací doby jsou většinou výrazně kratší než třeba u zubaře.