Krása & Styl

Kyselina hyaluronová: Vyhozené peníze?

Bb_Vrasky_aŽíravina, to je nesmírně přiléhavé pojmenování toho, jak si já představuju kyselinu. Je to zkrátka něco, čeho je neradno se dotýkat, raději od toho dál a nejlépe s tím ani nebýt v jedné místnosti.


Jenže v poslední době už tři mé známé byly na kúře, při které se do oblasti vrásek vpichují injekce kyseliny, té hyaluronové. A byly nadšené. Vedlo mě to k malému soukromému pátrání. Připadala jsem si jako Hercule Poirot, ve skutečnosti jsem prostě jen googlila.


Kyselina hyaluronová podle Wikipedie tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. To znamená, že když jí do pokožky trochu přidáme, mezibuněčná hmota nabobtná a na povrchu kůže jsou vrásky rázem mělčí. Aspoň takhle jsem to pochopila.


Kdo si zaslouží kyselinu?


Už před časem mi paní doktorka v lékárně u jihlavského Kauflandu vysvětlila, že příčina mých vrásek netkví ve věku, ale v mizerné hydrataci, pročež se i tentokrát zdráhala mi prodat krém Volume Filler od Eucerinu. Ten krém je sice super, ale pro mě je zatím zbytečný.


Tyhle hyaluronové věci jsou totiž skutečně až pro dámy, které mají vrásky. Věkový limit na „pravé vrásky“ je individuální, ale nejníže se pohybuje kolem 35 let. Hrozně moc záleží na genetice, zdravotním stavu a – co si budeme povídat – na životním stylu. Míň alkoholu, stresu, ponocování a cigaret prostě znamená lepší pleť. Hotovo dvacet, s tím nic nenaděláte.


Hyaluron ano, nebo ne?


Zpátky ke kyselině. Pokud máte vrásky, je to dobrý nápad. Pleti totiž dodáte něco, co je její vlastní, jen se jí toho už tolik nedostává. Je to podobné, jako když kloubům dodáváte kolagen. Taky jej přirozeně obsahují, ale s věkem ho ubývá a je fajn ho doplňovat. Tenhle příměr asi medicínsky trochu pokulhává a naše paní doktorka Katka by vám to jistě vysvětlila líp než já.


Ale funguje to. Viděla jsem to na kamarádkách, které hyaluronové injekce podstoupily a teď jako doplňkovou kúru používají krémy s kyselinou hyaluronovou. Na trhu jich najdete celou řadu, ale co si budeme povídat, značka Eucerin je sázka na jistou kvalitu.


Víte co? Napište mi do komentářů, jakou zkušenost s kyselinou hyaluronovou máte vy! Díky :)


Vaše B.