Jak na to

Kdo nikdy neměl lupy?

Drobné světlé, bílé či nažloutlé šupinky kůže odlupující se od nejsvrchnější vrstvy vlasové pokožky. A občas i svědění kůže kštice. Nebo mastné vlasy. Koho toto nepotkalo?


Minimálně jednou za život skoro každého. Udává se, že tímto problémem v různé intenzitě a různé fázi života trpí až 50% populace. Lupy mohou být prakticky neznatelné, mohou nás potrápit trochu, ale také opravdu hodně.


iStock_000002656969_komprese


Nejčastější příčinou tohoto stavu je nenápadná kvasinka jménem Pityrosporum ovale. Za běžných okolností se vyskytuje i na zdravé vlasové pokožce, nebo v místech s vyšším výskytem mazových žláz. Nemusí tedy způsobovat žádné potíže, až do doby, kdy dojde vlivem nadprodukce mazu k jejímu přemnožení.


Nejčastější příčinou tohoto stavu je stres, změny klimatu, vyčerpání, oslabení imunity, ale také používání nevhodných vlasových přípravkům, nebo jejich nadměrné množství.


Jak lupy rozlišujeme?


Rozlišujeme lupy suché, které bývají velmi drobné, šedobílé a často pokrývají celou kštici.


Lupy mastné, jsou mastného vzhledu a žlutobílého charakteru. Tyto lupy mohou být jak ve kštici, tak také v oblasti nosoretních rýh, v obočí, nebo na hrudníku. Hovoříme o onemocnění, které se jmenuje seboroická dermatitida. V mírných stupních je léčitelná speciálními tzv. keratoregulačními šampony. Využíváme také šampony s protikvasinkovými přísadami, se sírou nebo ichtamolem. Pokročilejší nález je třeba léčit krémy na předpis, někdy též využíváme speciálního typu UV záření.


Většina stavů je mírná a velmi dobře léčitelná, ke zhoršení dochází zejména vlivem stresu či klimatických změn.


Výrazně zpozornět však musíme, pokud lupovitost přetrvává i při této zavedené léčbě, plaky se šupinami jsou plastické, vysoké, někdy na zarudlých ložiscích s erozkami. Obdobnými projevy se může manifestovat lupénka neboli psoriáza ve kštici.


Lupénka


Je bohužel velmi rozšířeným mýtem, že lupénku musí mít nemocný také na loktech a na kolenou a až potom ve kštici. Není to tak, lupénka může samostatně postihovat pouze kštici.


Ostatní ložiska mohou i nemusí vzniknout v dalším průběhu nemoci. Zde je třeba s léčbou neotálet a vyhledat kožního lékaře co nejdříve. Lupénka je velmi dobře léčitelná, ale stále bohužel není vyléčitelná. Onemocnění je neinfekční, není tedy možné se od někoho nakazit.


Spouštěčem onemocnění je ve většině případů stres, streptokokové onemocnění nebo hormonální změny. Při léčbě lupénky ve kštici si již nevystačíme pouze s léčebnými šampony, je třeba použít též přípravky na recept od dermatologa. Jedná se zejména o velmi efektivní moderní varianty kortikosteroidních přípravků /např. v pěně či šamponu/ a dále také o aplikaci gelů a krémů na bázi derivátů vitamínu D. V těžkých případech je opět možná terapie UVB zářením nebo speciálními systémovými léky.


Pokud vás tedy opakovaně trápí lupy, procházíte nějakou náročnou stresovou situací a běžná léčba šampony z lékárny nepomáhá neváhejte a navštivte kožní ambulanci.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaVICHY Dercos šampon proti lupům na citlivou pokožku 200mlDermokosmetika

VICHY Dercos šampon proti lupům na citlivou pokožku 200ml

Formule bez obsahu sulfátů jemně myje vlasy a respektuje vlasovou pokožku. Zanechává vlasovou pokožku bez nepříjemných pocitu a vlasy hebké a zářivé.

VICHY Dercos Šampon proti lupům, normální a mastné vlasy, 390mlDermokosmetika

VICHY Dercos Šampon proti lupům, normální a mastné vlasy, 390ml

Nový vědecký přístup. Vichy poprvé identifikuje celkovou nerovnováhu v mikrobiomu pokožky hlavy (mikroorganismy přirozeně se vyskytující na kůži) charakteristickém pro lupy.

VICHY Dercos šampon proti lupům, suché vlasy, 200mlDermokosmetika

VICHY Dercos šampon proti lupům, suché vlasy, 200ml

Nový věděcký přístup. Vichy poprvé identifikuje celkovou nerovnováhu v mikrobiomu pokožky hlavy (mikroorganismy přirozeně se vyskytující na kůži) charakteristickém pro lupy.Názor Anety


Z vlastní zkušenosti můžu říci, že pokud je svědění pokožky hlavy intenzivní a dlouhodobé, může samo o sobě člověku způsobit nepříjemné psychické problémy. Pocit stresu, nejistoty, nepohodlí.. Já jsem navštívila dermatoložku a bylo to v tomto směru nejlepší rozhodnutí. Seborea je nepříjemná, ale lze s ní úspěšně bojovat!


Z vlastní zkušenosti můžu říci, že pokud je svědění pokožky hlavy intenzivní a dlouhodobé, může samo o sobě člověku způsobit nepříjemné psychické problémy. Pocit st [...]

Z vlastní zkušenosti můžu říci, že pokud je svědění pokožky hlavy intenzivní a dlouhodobé, může samo o sobě člověku způsobit nepříjemné psychické problémy. Pocit st