Krása & Styl

Jarní hydratační příprava

Odložte zimní krémy, co doopravdy potřebuje vaše pleť na jaře? Více v článku bloggerky Báry.

Odložte zimní krémy, co doopravdy potřebuje vaše pleť na jaře? Více v článku bloggerky Báry.


Předjarní přípravu už zahájili fotbalisti i zahrádkáři a potřebuje ji zahájit taky vaše pleť! Nesmějte se. Pleť má jiné potřeby v zimě a jiné v létě.


V zimě potřebujeme pleť vyživovat a chránit hutnými „rich“ krémy, ale když teplota konečně vyleze nad 10 °C, tyhle zimní věci budou vaši pleť jen zatěžovat.


Nejdřív: revize formy!


Vaše pleť je po zimě vyčerpaná, ostatně jako celý váš organismus včetně psychiky. Tu nakopnou první sluneční paprsky, ale pleť na ně musíte nejdřív připravit.


Rehydratace je po zimě důležitá, a to i případě, že jste to neflákali a používali jste kvalitní „zimní“ krémy. Jak je to s vodou v pokožce? Tvoří celých 10–20 % kůže, a pokud se jí nedostává, pleť ztrácí pružnost a vláčnost. Vyschlá pleť se navíc viditelně krabatí. Laicky řečeno, je to nejrychlejší cesta k předčasným (a zbytečným!) vráskám.


Voda se v pokožce drží díky lipidům. Představte si je jako tuky, i když to není zcela přesné. Lipidy vážou vodu a bez nich se vám tam vláha neudrží.


Pokud jste na zimní péči dlabali, zkuste třeba relipidační péči Lipicar od La Roche Posay, relipidační řadu Xeracalm od Avène nebo některý z relipidačních olejů od Eucerinu. Tohle ovšem nejsou krémy na denní používání, aplikujte je jenom v rámci několika týdnů jako kúru.


Co tedy nasadit v jarní přípravě?


Ať v tom nemáme hokej, udělám seznam:  • Hydratační složka. Ta je zásadní, i anti-age nebo anti-akné přípravky vždy vybírejte tak, aby byly v první řadě hydratační.

  • SPF 15, nejméně. Pokud tedy nejste přirozeně snědí. Pro vaši pokožku bude jarní slunce pořádný šok. Pro jistotu opakuji: Opálíte se i přes SPF faktor, jen to bude bezpečnější.

  • Lehká textura. V odborné řeči dermokosmetiky „légère“ neboli „light“, prostě lehký. Teplo ze slunečních paprsků bude otevírat póry vaší pleti, takže vaše pleť musí být schopná volně dýchat.

  • Pro mastnou pleť: emulze a fluidy. To jsou ještě lehčí verze krémů, mastné pleti prokážou ohromnou službu.

  • Hygienická aplikace. Raději volte přípravky s pumpičkou nebo alespoň úzkým hrdlem, které se vymačkávají. Sahat každý den do jednoho kelímku, to už vyžaduje téměř sterilní prostředí. Díky uzavřenému obalu eliminujete množení bakterií – bez těch se vaše pleť obejde.


Můj jarní tip: CHLEBA!


Moje volba letos padla na hydratační krém Hydrance od Avène, verze s SPF faktorem 20. Nasadila jsem ho hned po skončení únorových holomrazů a zatím jsem maximálně spokojená.


Nanáším ho v poměrně silné vrstvě, protože i já mám po zimě pleť trochu unavenou, používám ho pouze jako denní krém, na noc si ještě ponechávám intenzivně hydratační krém Hydrabio od Biodermy.


Hydrance od Avène má nesmírně příjemnou, lehkou strukturu, i v silnější vrstvě se nanáší dobře a vstřebává se ihned. Má specifickou vůni a dlouho jsem přemýšlela, co mi připomíná. Je to tak – čerstvě upečený chleba. Fakt, čestný slovo. Tohle je chlebovej krém.


Další super překvapení je snášenlivost na pleti. I když si ho dávám celkem slušnou vrstvu, nevznikají žádné pupínky nebo černé tečky. Avène u mě ovšem takhle funguje vždycky, holt mi zkrátka sedí.


A nakonec ta kýžená hydratace – žádné šupinky, žádný pocit pnutí v pleti ani vysychání pleti k večeru.


Kdybychom s doktorkou Katkou byly bývaly zavedly hodnocení hvězdičkami, dostane jich 5.


Máte vlastní tipy na skvělý hydratační krém? Napište nám je do komentářů!


Většina z vás už nejspíš očekává jaro. První sluníčko, aprílový déšť, vůně jarních kytek a taky… Ano! Bude nutná změna péče o pokožku. Už nám nebudou stačit hutné krémy typu cold cream, které jsou bezvadné, pokud jedete lyžovat na ledovec a po šesti hodinách lyžování jste ošleháni drsným alpským větrem. Teploty se přehoupnou výrazně nad… [...]

Většina z vás už nejspíš očekává jaro. První sluníčko, aprílový déšť, vůně jarních kytek a taky… Ano! Bude nutná změna péče o pokožku. Už nám nebudou stačit hutné krémy typu cold cream, které jsou bezvadné, pokud jedete lyžovat na ledovec a po šesti hodinách lyžování jste ošleháni drsným alpským větrem. Teploty se přehoupnou výrazně nad nulu, a jako jarní porost potřebuje vláhu, také naše pokožka potřebuje vodu. Zdravá pleť obsahuje 20 % veškeré vody, která se nachází v lidském těle. Až 70 % této vody je v kožní vrstvě označované jako dermis. Pokud pokožka nemá dostatek vody, je narušen její ochranný film, vytváří se šupinky i zřetelné vrásky. Pleť ztrácí jas, její majitel/ka vnímá pocity pnutí, pálení až svědění. Samotná dehydratace může vzniknout vystavením nevhodným vnějším faktorům (vítr, slunce, suchý vzduch), ale také volbou nevhodné kosmetiky či nedostatečným pitným režimem.

Pokud máte dojem, že tyto obtíže atakují vaši pokožku, vsaďte na jistotu. Pro citlivou pleť vždy doporučuji přípravky s obsahem minerální vody. Samotnou termální vodou (např. Avène) můžete provádět obklady ekzémových ložisek, dále poslouží k zklidnění zarudlé či podrážděné pokožky, na oteklá víčka a podobně. Je logické, že vysoce hydratační řada Hydrance Avène tuto minerální vodu obsahuje. Pokud samotný krém nestačí ani ve variantě rich, doplňte péči o hydratační sérum. Výborné řešení pro jarní období je volit přípravek s již obsaženým UV filtrem. V řadě Hydrance najdete SPF 30, a to dokonce i ve formě barevně sjednocujícího krému.