Krása & Styl

Jak vybrat správnou fotoprotekci?

Vybrat správný opalovací krém může být oříšek, proto pro Vás paní doktorka sepsala, jak na to.


Každé léto nastává stejný problém a letos se navíc dostavil o měsíc dříve. Sluneční paprsky nás nešetří a naše pokožka, pokud není adekvátně chráněna, se nám odvděčí bolestivým zarudnutím.


Nebudu dnes psát o zdravých návycích a zásadách správného slunění, místo toho vám pomohu zorientovat se v záplavě moderních přípravků s různými hodnotami ochranných faktorů.


Pro rychlou orientaci


Pacienti často přicházejí zmatení a ptají se, zda stačí „desítka“, nebo snad mají hledat „stovku“? Nikde ji totiž nejde sehnat. Pro upřesnění: Faktor sto se již nepoužívá, jako maximální hodnota se uvádí 50, která plní funkci nejvyšší možné fotoprotekce. Naopak nejnižší hodnota je SPF 6. Jak vybrat tu nejlepší fotoprotekci právě pro vás?


Rozhodující je fotopyp


Naprosto zásadní pro rozhodování jsou váš fototyp a místo, kde se budete pohybovat. Odjíždíme-li k moři, začínáme „padesátkou“ a po 3–4 dnech můžeme při dobré toleranci slunění snížit na faktor 30. Světlé fototypy, tj. světlé vlasy, modré, šedé a zelené oči, preferují hodnotu 50 déle nebo ji ponechají po celou solární sezonu. Stejná pravidla platí pro nemocné s tzv. fotodermatitidami a fotoalergiemi a u nemocných, kteří berou léky zvyšující citlivost pokožky na slunění (např. některá antibiotika). O fototypech a jak je rozpoznat jsme psaly již ZDE.


Jakou formu textu vybrat?


Jakmile si ujasníme fototyp a místo pobytu, zbývá jen vybrat vhodný přípravek. Právě zde začíná ta pravá detektivka, protože z polic v lékárně se na nás valí neskutečné množství produktů. Krémy, gely, spreje. Mastné, tekuté, „mlhy“. Tónované i bez zabarvení. Zkušený lékárník vám pomůže se rychle zorientovat a vybrat nejvhodnější prostředek.


Přípravky ve spreji jsou vhodné pro sportovce, zejména cyklisty a běžce. Sprejová forma totiž výborně ochrání ochlupená místa na těle. Spreje potěší také „lajdáky“, kteří potřebují, aby se přípravek rychle aplikoval, hbitě vsákl, sám se rozetřel a – hurá do vody. Krémy se hodí pro sušší typ pokožky, naopak gelová forma je ideální pro mastnější typ kůže a projevy akné. Velmi žádané jsou tónované přípravky, které kromě fotoprotekce plní funkci lehkého make-upu a splňují nejvyšší estetické požadavky. Ocení je zejména nemocní s akné a růžovkou. Fotoprotektivní tyčinky, podobné pomádě na rty, s dobrými výsledky aplikujeme na rty, ale třeba i na ušní boltce.


I výběr přípravků pro děti má svá specifika, proto se o nich podrobněji rozepíšeme v dalším článku.


Lidi v Česku se podle mě dělí na dva tábory. Jedni mají opalovací krém SPF 50+ v předsíni a nevyjdou ven, aniž by si mázli nos. A druzí nic takového nemají ani v šuplíku v koupelně, natož v předsíni. Tihle se mažou jen první dva dny u moře. Žádný štráchy Všimli jste si, že by se někdy řemeslníci mazali? Všimli… [...]

Lidi v Česku se podle mě dělí na dva tábory. Jedni mají opalovací krém SPF 50+ v předsíni a nevyjdou ven, aniž by si mázli nos. A druzí nic takového nemají ani v šuplíku v koupelně, natož v předsíni. Tihle se mažou jen první dva dny u moře.

Žádný štráchy


Všimli jste si, že by se někdy řemeslníci mazali? Všimli jste si, že by se někdy mazala vaše babička? Jsou lidi, kteří sluníčko a jeho paprsky plné UVA a UVB záření berou s klidem zenového mistra. Právě proto, že mazání u nich v rodině a okolí prostě nemá tradici. Nejčastější argument je, že jejich děda se taky nemazal a dožil se stovky.

Todle dřív nebejvalo!


Děda měl tuhej kořínek a budiž mu to přáno, ale ona taky dřív nebyla ozónová díra a děda se asi každoročně nesežehl u moře a v zimě si na obličej nevypálil lyžařské brejle.

Pak pigment – jestli má děda vlasy černý jako uhel, má víc pigmentu a jeho kůže slunce prostě snáší líp.

A tenhle „imaginární děda“ taky mohl mít prostě kliku. Před přibližně 100 lety byl průměrný věk dožití kratší až o 25 let. Celoevropské údaje uvádějí: rok 1900 – 55 let, rok 2010 – 80 let. A co lidem nejvíce prodloužilo život? Kvalitnější a rozmanitější strava, lékařská péče a také prevence. Prevence!

Velký štráchy


Právě díky preventivním opatřením, jako je třeba důsledné mazání opalovacím krémem, můžete dost významně snížit riziko rozvoje karcinomu kůže. To je prostě fakt.

Můj táta byl zrzek a já jsem od přírody taková Švédka, takže jsem z těch lidí, co mají „padesátku plus“ od května do září v předsíni. A nevytáhnu paty z domu bez namazaného obličeje, uší, krku a dekoltu.

Jedna důležitá věc na závěr: Jsem sluneční pesimista a průběžně si všímám svých mateřských znamínek. Jejich velikosti, barvy, tvaru a okrajů. Mrkněte na ta svoje taky. Jen tak pro sichr.