Jak na to

Dostanu z Tebe kopřivku!!!

Woman scratching her neck


Mnohokrát jste již jistě vykřikli, mnohokrát  slyšeli, ale proč vlastně a jak?


Pomineme -li, že v přeneseném slova smyslu se jedná o to, že někoho opravdu už nemůžeme vystát, je kopřivka poměrně častým důvodem návštěvy dermatologa. Kopřivek je mnoho druhů, zjistit jejich příčinu je někdy hotová detektivka a jindy je to zcela nemožné.


Stále máme letní období, více času trávíme v přírodě, a tak je jistě vhodné připomenout, na co si dát pozor, aby jste se nevrátili v doprovodu kopřivky!!


Tzv. kontaktní kopřivka patří mezi akutní, rychle vznikající a krátkodobé kopřivkové výsevy. Vznik  kopřivkových pupenů je vždy omezen na místo, kde došlo ke kontaktu s vyvolavatelem kopřivky.To je většinou do 10 až 20 minut, poté několik hodin „pupeny“ přetrvávají a posléze mizí. Velmi vzácně může docházet až ke generalizaci projevů a vzniku šokového  stavu. Kopřivkové  projevy jsou velmi úporné zejména pro svou svědivost.


Nejznámějšími rostlinami, které umí vyvolat kontaktní kopřivku je kopřiva dvoudomá, ale  podobné schopnosti má i lišejník, některé mořské řasy, primule, kůra grepů, mandarinek, pomerančů, citronů, rostliny jako je fíkus nebo yucca…..Nezapomínejme však také na zvířátka, zde jsou přeborníky hlavně včely, vosy, sršni, mravenci, štěnice, blechy, komáři. V moři zase můžeme snadno přijít ke kopřivce po kontaktu s medůzami či sasankou….


Jak  sami vidíte, v přírodě na nás kopřivky číhají doslova ZA KAŽDÝM ROHEM.


Co tedy dělat, pokud již k těmto obtížím dojde? Je nezbytné zamezit kontaktu nemocného  s provokujícím agens, odstranit ho z kůže např. rostlinu, žihadlo atp…Na postiženou kůži  doporučujeme aplikovat chladivé obklady, postříkat je termální vodou ve spreji, nemocnému podat antihistaminika např. tabletu cetirizinu nebo loratadinu. Na pupeny můžeme natřít též obyčejný tekutý pudr. Pokud potíže přetrvávají, je návštěva lékaře nezbytná. Někdy se nevyhneme lokální, ve vážných případech celkové aplikaci kortikosteroidů.


Jako první pomoc můžeme použít též gel Fenistil, který je vhodné přibalit na výlet a zcela jednoznačně je vhodné pečlivě monitorovat prostor a pokud ve své  blízkosti výskyt nebezpečného hmyzu či rostlin zaznamenáme, raději se vydat jinou, bezpečnější cestou…..