Krása & Styl

Detox: Nejezte mrtvé žáby, hýčkejte bubeníka

beauty-buzz_FBpost_49_zaby_1200x628


Můj muž je výživový poradce, je to jeho druhé zaměstnání. Zkrátka sestavuje lidem jídelníčky na míru. Ptala jsem se ho, co si myslí o jarním detoxu. Začal o šťávách z řepy a celeru, úpravou jídla výhradně v páře a alespoň měsíčním pití výhradně čisté vody. Nevím proč, ale připomnělo mi to recept na skvělý den: „Sněz po ránu mrtvou žábu a víš, že už tě nic horšího nečeká.“


Možná existují lidé, kterým zeleninové šťávy opravdu chutnají, ale já to nejsem. Navíc si myslím, že když se něco dělá s odporem, nikdy to nepřinese kýžené výsledky. Rovněž se mi nezamlouvá nárazový princip detoxu, tedy: měsíc se budete trápit přísně zdravou stravou a pak dalších 11 měsíců „prasit“.


Udělejte si to hezké


Jestli má něco fungovat, musí vám to být po srsti, musí vás to bavit, musí vám to chutnat a musíte to dělat rádi.


Myšlenku detoxu nezavrhuju, jen jsem si ji trochu přizpůsobila. Každé ráno totiž snídám koktejl z ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, variovaný podle mustru „co dům dal“. Je to moje denní porce všech vitaminů, minerálů, vlákniny a částečně i vápníku.


Proč tomu říkám detox? To proto, že nejvíce tím prospěju jedné části svého těla. Všichni máme jeden (hodně opomíjený) orgán, který zásadně ovlivňuje stav pleti, vlasů, nehtů, celkovou kondici organismu a dokonce i psychiku. O koho jde? O střevo! Je to Popelka dutiny břišní a ve slušné společnosti se o něm nemluví. Je něco jako bubeník kapely. Když hraje super, tak kapela šlape, i když basák zrovna zírá dámám v první řadě do výstřihu a zpěvák si dal tak o 3 piva víc, než měl. A když bubeník hraje špatně, nepomůže tomu vůbec nic. Stojí to celé za starou bačkoru.


Jak naladit bubeníka?


Uznávám, že to trvá déle než si namazat chleba nebo zalít müsli, ale zase to můžete v cestovním hrnku vzít do auta nebo autobusu.


Dovnitř: co a proč


Mrkev je dar z nebes. Obsahuje betakaroten, což ocení vaše oči i pleť. Navíc je po zuby nacpaná vlákninou a díky tomu bude každé vaše ráno úspěšné.


Jablko dodá sladkou chuť a pektin, který je pro své želírovací účinky rovněž balzámem pro bubeníka.


Pomeranč obstará šťavnatou dužinu a samozřejmě nálož vitaminu C.


Ovesné vločky jsou úžasným zdrojem energie, protože sestávají z komplexních sacharidů, v žargonu nutričních fanoušků tzv. pomalé cukry. Navíc obsahují neskutečný mix prospěšných látek, posuďte sami: Vitaminy A, B1, B2, D a E, kyselinu listovou a pantothenovou, minerály vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan a menší množství nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6.


Chia semínka neboli šalvěj hispánská je teď hodně trendy, ale její složení vážně stojí za to. Když to zkrátím, mají 5krát více vápníku než mléko, 3krát více železa než špenát a 15krát více hořčíku než brokolice. Slušný, co?


Přestaňte tomu říkat detox a hýčkejte si svého bubeníka. Celá kapela vám poděkuje.


Jarní období je oblíbeným časem pro nejrůznější detoxikační kůry. Snad je to tím, že příroda se probouzí, vše se otevírá v čistotě a kráse a my se chceme zbavit všeho zašlého, starého, zimního a tak jako odhazujeme  zimní svršky, chceme a toužíme vklouznout do nového a zdravého svěžího těla. Myšlenka je to přehezká, leč  po medicínské stránce velmi složitá. Nehodlám zabíhat do biochemických a fyziologických rozborů lidského  těla, tím nejčastějším zrádcem jsme totiž my sami. Pustíme se na jaře s vervou do důkladné očisty, ale ruku… [...]

Jarní období je oblíbeným časem pro nejrůznější detoxikační kůry. Snad je to tím, že příroda se probouzí, vše se otevírá v čistotě a kráse a my se chceme zbavit všeho zašlého, starého, zimního a tak jako odhazujeme  zimní svršky, chceme a toužíme vklouznout do nového a zdravého svěžího těla. Myšlenka je to přehezká, leč  po medicínské stránce velmi složitá. Nehodlám zabíhat do biochemických a fyziologických rozborů lidského  těla, tím nejčastějším zrádcem jsme totiž my sami. Pustíme se na jaře s vervou do důkladné očisty, ale ruku na srdce, kdo z nás tu změnu životního stylu vydrží dlouhodobě? Určitě je ozdravné zařadit do jarních dnů několik  dnů půstu, dostatek vitaminů, posbírat čerstvé na vitaminy bohaté byliny nejlépe někde v srdci panenské  přírody, ale upřímně efekt je nulový, pokud se po 3 až 5 dnech očisty „očištěni“ vrátíme do „mekáče“. A tak vás nikoho nezrazuji od očistných kúr, ale popřemýšlejte spíš o každodenní dávce minimálně 5 porcí ovoce nebo zeleniny, kvalitních surovinách pro každodenní přípravu jídla a dostatečném a zdravém pitném režimu. Možná  to zní fádně, ale vydržet to celoročně je mnohdy náročnější než pouhý 5denní „detox“.