Krása & Styl

Bez SPF faktoru ani ránu

Sice miluju pláže a sluníčko, ale lyžovačka a procházky bílou pohádkou mají taky něco do sebe, takže už se moc těším na víkend na chatě v Beskydech. A co vy, chystáte se ještě letos na zimní dovolenou do hor? Pokud ano, asi si jako já do kosmetické taštičky přibalíte kromě klasické výbavy i výživnější pleťový krém. Ale co opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, myslíte i na ně?


Opalovák i na hory


Přijde mi, že jakmile jedeme na dovolenou k moři, automaticky se mažeme opalovacím krémem už jen kvůli tomu, že je horko. Je to takový zvyk, horko = namaž se. Málokdy nás to ale napadne na horách, a tak se i vám už možná stalo, že jste sundaly lyžařské brýle a zjistily, že vypadáte jako sova (s)pálená. :) Au. Pleť se sice za chvíli vrátí do normálu, ale následky mohou být nejen zbytečné vrásky (ty od smíchu jsou přece lepší, ne?), ale v extrémním případě i rakovina kůže.


Čím se mazat?


Přiznám se, i já jsem se spálila, a ne jednou. Takže po několika nepříjemných zkušenostech nedám na sjezdovce ani ránu bez krému s faktorem alespoň SPF 30. Mám dost světlou pleť, takže stačí chvilka na slunci a hned mám červený nos i uši. Opalovacích řad je spoustu, ale kdybych měla nějakou doporučit, tak je to Equilibria. Osvědčil se mi jejich opalovací krém SPF 30 baby – možná bude znít divně, že používám dětskou kosmetiku, ale právě tahle řada s panthenolem skvěle vyhovuje mojí citlivé pleti. Lehce se roztírá, ihned vstřebává, je bez parfemace, takže pokožku nijak nedráždí. Na horách se jím mažu pro jistotu hned ráno a pak okolo oběda.


Když nesnášíte krémy


Pokud jste jednou z těch, které nesnášejí nanášení krému (zdravím svoji ségru), objevila jsem geniální vynález – opalovací mlhu s SPF 50 od Biodermy! Žádné mazání, jen ji nastříkáte, hned zaschne a vy ani nevíte, že máte na pleti krém na opalování. A užitečná bude určitě i vám, které aktivně sportujete, protože určitě oceníte její bleskurychlou aplikaci.


Nezapomínejte na rty


Když už nás napadne na horách chránit obličej, vsadím se, že na jedno místo přece jen zapomenete – na rty. Obyčejný balzám většinou žádnou ochranu před sluncem nemá, i když si to většina lidí myslí. Jako skvělé řešení mi přijde tyčinka na ochranu rtů a citlivých partií od Vichy v praktickém balení, které lehce skryjete do kapsy lyžařské bundy, SPF ochranu na kritické partie tak můžete mít pořád u sebe.  Asi byste ji od klasického balzámu nerozeznali, protože se používá úplné stejně – kromě rtů ji ale můžete nanést i na uši, ty taky bývají hodně náchylné na spálení. A asi nemusím zmiňovat, že vám bude užitečná nejen v zimě na horách, ale i během opalování v létě u moře. :)


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Pokud tedy letos v zimě vyrážíte dobývat hory, přeju vám, ať máte „azuro”, spoustu sněhu a krásnou dovolenou bez nepříjemných spálenin!


 Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Olympus OM-D E-M10.


Fotoprotekce na horách aneb Jak poznáte kožního lékaře v mrazivé lednové noci na úrazové ambulanci. S upřímným zájmem jsem si přečetla Marietin článek, který nabádá zapomnětlivce k aplikaci  fotoprotekce také na vrcholcích hor. Není co dodat. Je to nezbytné, i když realita je stále ještě odlišná. V místech, kde se lyžaři srocují k načerpání sil u horkých drinků a odkládají… [...]

Fotoprotekce na horách aneb Jak poznáte kožního lékaře v mrazivé lednové noci na úrazové ambulanci.

S upřímným zájmem jsem si přečetla Marietin článek, který nabádá zapomnětlivce k aplikaci  fotoprotekce také na vrcholcích hor. Není co dodat. Je to nezbytné, i když realita je stále ještě odlišná. V místech, kde se lyžaři srocují k načerpání sil u horkých drinků a odkládají své bytelné brýle, se o tom můžeme přesvědčit. Horské slunce bývá zrádné, navíc  po temném období ve městě plném smogu toužíme po slunci a modrém nebi. Proto situaci tak snadno podceníme. Vliv mají nadmořská výška, odraz slunečních paprsků, naše bledá pleť i nepoužití ochranného krému. Výsledkem je zarudnutí, pálení kůže a její následné odlupování. Marietu  musím pochválit nejen za příkladné používání fotoprotektivních tyčinek, ale též za to, že připomíná jejich použití na uši a rty, na které se tak rádo zapomíná.

Poznamenána svou profesí vydala jsem se nedávno na hory vybavená širokým spektrem  fotoprotekce od nižších až po nejvyšší UV filtry včetně zmiňovaných tyčinek. Ty jsem si pro jistotu v různých variacích UV filtru dala i do kapes lyžařské bundy, neboť je třeba vrstvu UV filtru setrvale obnovovat. Mé lyžařské umění je na tom o poznání hůř, a tak jsem v zápalu nácviku lyžařské techniky zcela ignorovala, že se pomalu stmívá. V tu chvíli přišla má kamarádka s úžasným nápadem změnit svah, jeho prudší sklon mne prý posune v lyžařském umění mílovými kroky vpřed. A jak řekla, tak se i stalo. Jen jsem netušila, že se posunu až do čekárny úrazové ambulance s naštípnutou kostí. Pak už to byla legrace, sestřička, rentgen, znovu sestřička, znovu chtějí kartičku pojištěnce a já při hledání pouzdra s doklady vytahuji a na lehátko pokládám řadu žlutooranžových tubiček s obrázkem slunce a hodnotou UV filtru. Nechápavý výraz traumatologa nelze zapomenout. Venku černočerná tma, nebe plné hvězd, bílo a mráz. V tu chvíli se otevřely dveře sousední ambulance a vešel kolega – společný známý, který s úsměvem od ucha k uchu zaraženému lékaři objasnil: „Á, paní doktorka je kožní.“

Takové zážitky Vám samozřejmě nepřeji, ale vzhledem k tomu, že aktuální situace na našich horách přeje všem lyžařům, alespoň jednu tyčinku fotoprotekce do bundy přibalte. Nebudete muset do fašankového průvodu za pandu.