Krása & Styl

Autodestrukce a zákony vesnice

„Nebudu se koukat, jak hyzdíš mou ženu,“ pravil můj choť s kartáčkem v puse, když jsem se v koupelně v poklidu úterního večera chystala vymačkat všechny pupínky, i ty, co tam ještě ani nejsou, a odešel dokončit hygienu ke kuchyňskému dřezu.


Pobavilo mě to, ale taky jsem si říkala, že má recht, měla bych si na své občasné pupínky něco pořídit. Tenhle „aha“ moment už jsem jednou zažila. Bylo mi necelých 16 a šla jsem na svou první zábavu.


zabava1


Proč je venkov jen pro silné žaludky


Teď jen malý vhled do situace: Zábavy jsou na vesnicích taková obdoba diskoték. Hraje tam živá a většinou zcela tragická místní kapela, panáky stojí 15 korun a zábavy se naštěstí nekonají pravidelně, ale jen občas, třeba na pouť, pak se jim říká pouťovky.


zakony_vesnice


Teď už je kouření i v těch venkovských kulturácích zakázané, ale dřív bylo několik protančených hodin v kouřové cloně výprask pro všechny buňky v těle. A ačkoliv moji první pouťovku by vystihl výrok, že krása střídala nádheru a povšechně to bylo velkolepé, přesto to mělo následky.


První pomoc


Během pár dní se mi totiž neskutečně rozdělal obličej. A to byl první moment, kdy jsem vyrazila do drogerie pro nějakou tyčinku na pupínky. Zdálo se mi, že to celkem zafungovalo, měla jsem tyčinku pak ještě roky, dokud úplně nevyschla. Dnes už ji vůbec nevyrábějí.


Ale vyrábějí celou řadu jiných podobných produktů, ale jako kosmeticky v podstatě negramotná beauty bloggerka jsem si nejdřív vytyčila cíle:  • Musí fungovat.

  • Nesmí dráždit pleť.

  • Nesmí vysušovat pleť, tedy musí hydratovat.

  • Musí mít „hojivou“ vodičku.

  • Musí mít krycí korektor hezké přirozené barvy.


S tímhle wish listem (wish list je anglicky seznam přání) jsem konfrontovala svou drahou paní doktorku v lékárně u nás v Jihlavě u Kauflandu.


Nejdřív mi řekla, že kdybych si to vždycky sama nerozškrábala, nic bych na obličeji neměla. Tak to měla samozřejmě pravdu, ale předpokládám, že to taky znáte. Někdy si prostě člověk nemůže pomoct.


A pak mi doporučila tyčinku Hyséac od francouzské Uriage, která nejen, že splňuje všechny moje požadavky, ale navíc je ještě hypoalergenní a obsahuje termální vodu z lázní Uriage, jejíž minerální složení má legendární účinky. Z odstupu tří dnů musím uznat, že všechny tři zarudlé pupínky to zabalily a nic nového nevyrostlo. Takže za mě zatím dobrý.


A tak jsem si včera večer vyčistila zuby společně se svým mužem v koupelně a tentokrát si ze mě dělal srandu, že na dalmatina mám celkem slušný hygienický návyky. Mě z těch jeho vtípků jednou trefí.


Velmi často je na tváři vidím už ve dveřích ordinace: Mladé a krásné, prakticky výlučně ženy, upravené vrstvou make-upu a za dveřmi vykukuje maminka, která slečnu doprovází a k návštěvě ordinace ji konečně přesvědčila. Řeč je o mladých pacientkách s acné excoriée. Exoticky znějící diagnóza není nic jiného než „začarovaný“ kruh akné způsobený opakovaným rozškrábáním… [...]

Velmi často je na tváři vidím už ve dveřích ordinace: Mladé a krásné, prakticky výlučně ženy, upravené vrstvou make-upu a za dveřmi vykukuje maminka, která slečnu doprovází a k návštěvě ordinace ji konečně přesvědčila.

Řeč je o mladých pacientkách s acné excoriée. Exoticky znějící diagnóza není nic jiného než „začarovaný“ kruh akné způsobený opakovaným rozškrábáním aknózních pupínků. Ideálně hned u nejbližšího zrcadla, klidně u zpětného zrcátka na parkovišti, pleť nevyčištěná, kůže bez dalšího ošetření dezinfekčními prostředky, prsty od gyrosu… Co si má nebohá pokožka počít? Opět se zanítí, opět zarudne, postupem času se vytváří malé jizvičky a hnědé skvrny – hyperpigmentace.

Vždy když tyto slečny přicházejí s vydanými recepty  na léčiva, nabádám je: Hlavně na kůži nesahejte! Zaměstnejte své ruce jinak. Pilujte si nehty, kreslete, pleťte, vyšívejte, třeba i paličkujte, jen nechte svou kůži, ať se může začít hojit.

Pro zdárné zhojení je k dispozici velké množství korekčních tyčinek, krycích pudrů a cover nekamedogenních make-upů. Je to náročné, ale jedině tahle cesta vede k cíli. A tím je přece zdravím zářící pokožka.