Krása & Styl

Atopie a jak s ní bojovat?

Víte, jak bojovat s atopií a jak se jí vyvarovat? Rady a tipy od paní doktorky doplní Bára svými vlastními zkušenostmi.

Víte, jak bojovat s atopií a jak se jí vyvarovat? Rady a tipy od paní doktorky doplní Bára svými vlastními zkušenostmi.


Atopické onemocnění sužuje nemalou část naší populace. Nejedná se pouze o ekzémové onemocnění kůže, ale také o projevy astmatické. My se dnes podíváme na problematiku kožní, tedy jak bojovat a vyjít z boje s atopickou dermatitidou neboli atopickým ekzémem vítězně.


Může se projevit i v dospělosti


Není pravda, že se jedná výhradně o onemocnění malých dětí či kojenců. Dospělí pacienti bývají velmi často překvapeni, že první projevy ekzému vzniknou až v pokročilém věku. Je to méně obvyklé, ale není to vyloučené. K rozvoji atopického onemocnění intenzivně přispívá naše zběsilé životní tempo plné stresu, únavy, častých infekcí nevhodná strava, špatná péče o pokožku a bohužel i nezdravé životní prostředí. Málokdo z nás se však může natrvalo přestěhovat mimo město, vyloučit stres a žít pouze ze sezonních bioproduktů. Zní to skoro jako pohádka, a tak se raději vrátím k praktickým radám.


Co je to atopický ekzém?


Atopický ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se vyznačuje úporným svěděním. Protřiďte tedy nemocnému šatník a vše, co je z „kousavých“ materiálů, nemilosrdně vyhoďte! Vhodná je bavlna, chladivé materiály a oblíbené jsou též textilie s impregnací stříbrem.


Atopický ekzém nezřídka vyprovokuje zapocení. To neznamená bránit se fyzické aktivitě, ale musí být přiměřená a provozovaná ve vhodném oblečení odvádějícím pot.


Dalšími věrnými a spolehlivými spouštěči jsou stres a infekce. Vyhnout se stresu je obtížné, pokud  však v okolí atopika uvidíte „kamarády“ prskající široko daleko, zakročte!


Vhodná strava


O vhodném stravování se dnes popisují stohy papírů, každý text zakazuje či doporučuje něco jiného, nezřídka protichůdného. U atopické dermatitidy se vyvarujte zejména citrusů, kořeněných a „barevných“ potravin, mořských ryb, vaječného bílku a ořechů. Nevhodné je kyselé a exotické ovoce, dále potravinová aromata a samozřejmě alergeny, které pacientovi „otestovali“ v alergologické ambulanci. Mohou mezi nimi lepek, mák, med, mléko, celer, ale třeba i brambory. Sestavit jídelníček atopika není jednoduché, vyhýbání se prokázaným alergenům však vede k výraznému zklidnění kožních obtíží.


Péče o pokožku


Kůže u atopika je doživotně sušší kvůli narušené „kožní bariéře“. Jednoduše řečeno, ochranná mazová vrstvička na povrchu pokožky je nedostatečná a neplní svoji funkci stoprocentně. Atopickou kůži myjte raději ob den než denně a dávejte přednost vlažné sprše před horkou koupelí. K očistě používejte sprchové oleje a nedráždivé syndety (plně syntetická pevná mýdla).


Ihned po sprše, nejlépe do 3 minut, ošetřete pokožku celého těla promašťujícími krémy. Zvolte řadu určenou pro atopickou kůži. Vhodné jsou ty s obsahem minerálních vod, s výtažky z ovsa rhealba, kyselinou linolovou, ureou a bez parfémů a parabenů. Velmi častý omyl představuje frekvence nanášení zvláčňujících přípravků. Někdy se pacienti domnívají, že koupí vhodného přípravku se řeší vše a jedna silná vrstva postačuje. Ale kůže není chleba se sádlem, opak je pravdou. Atopickou kůži je třeba promazávat opakovaně. Jak často? To vám řekne vaše pokožka. Tedy vždy, když cítíte, že je suchá, pne či pálí. To už ovšem doslova křičí o pomoc. Je-li to nutné, promazávejte vhodným přípravkem i 7x denně. Rychlou úlevu přináší také postříkání kritických míst termální vodou ve spreji. Zejména pokud ji uchováváte v ledničce, chlad a minerály v roztoku zapůsobí okamžitě.


Co ještě pomůže?


V prostředí atopika je třeba často větrat, luxovat, odstranit z bytu koberce, závěsy a chlupaté deky. Zkrátka vše, kde se drží prach a roztoči. Nevhodná jsou také zvířata a rostliny v bytě. Atopie je tedy nejen suchá kůže, ale životní styl dotýkající se všech členů rodiny.


Odměnou je pro všechny vhodný a léčebně působící pobyt u moře nebo na horách. Klimatické podmínky stav kůže výrazně zlepšují.


Pokud dodržujete režimová opatření a péče o pokožku je pravidelná s použitím vhodných přípravků, stáváte se vítězi a atopie se ocitá na straně poražených.


Ještě celkem nedávno jsem si myslela, že atopie je vrozené onemocnění. Když se mi ale tuto zimu objevila na rukou a nohou červená vyrážka, začala jsem samozřejmě pátrat, co by to mohlo být, a dozvěděla jsem se, že atopii lze kupodivu získat i v dospělosti. Hned jsem se vyděsila a objednala k dermatoložce, která mi… [...]

Ještě celkem nedávno jsem si myslela, že atopie je vrozené onemocnění. Když se mi ale tuto zimu objevila na rukou a nohou červená vyrážka, začala jsem samozřejmě pátrat, co by to mohlo být, a dozvěděla jsem se, že atopii lze kupodivu získat i v dospělosti. Hned jsem se vyděsila a objednala k dermatoložce, která mi ji vyloučila, nicméně doporučila tahle problematická místa často promazávat přípravky na obnovu poškozené kůže, které často používají právě atopici.

Hodně se mi osvědčila řada Bariéderm od značky Uriage, a to hlavně krém na ruce, po kterém mi vždy vyrážka úspěšně zmizí. Nohy jsem si ošetřovala sprejem Bariéderm Cica-Spray, který mi pomohl hlavně na svědění kůže a hojení malých ranek, jinak se hodí právě spíš pro atopiky, kterým často vyrážky mokvají. Já jsem musela v kombinaci s ním používat i klasické hydratační tělové mléko, abych suchá místa na nohách co nejvíc hydratovala. Skvělý je i balzám na rty z této řady (poměrně rychle obnovuje kůži), hlavně v zimě, kdy na suché a popraskané rty trpí snad každý. :)