Jak na to

Alergie na slunce

Ve dnech, kdy se konečně zdá, že letní přípravy jsou opodstatněné, slýcháme velmi často z médií, kterak je důležité chránit se před sluncem, pravidelně prohlížet svá znaménka a navštěvovat dermatologa. Až jsem zaslechla názor jedné paprskům se vystavující slečny, že má „na ty kecy“ opravdu už alergii.


Nevím, jestli jí bylo známo, že alergie na sluneční paprsky je poměrně častá a my dermatologové se s ní v prvních jarních a letních měsících setkáváme poměrně často, a že opravdu umí potrápit!


Představte si, že sotva vyjdete v letním oblečení ven, začne Vás kůže svědit a pálit. Na místech vystavených slunění vznikají nepěkné fleky, skvrny, kopřivkové pupeny, někdy i puchýřky. Čím déle jste vystaveni slunečním paprskům, tím je nález horší…. škrábete se, běžíte do lékárny a nakonec k lékaři, opakuje se to rok co rok…… ano, i tak může vypadat sluneční alergie.


Poměrně častá je tzv. polymorfní světelná erupce /PLE/.


Na rozdíl od spálení pokožky se zde jedná o abnormální fotosenzitivní reakci. Někdy se tomuto onemocnění také říká sluneční ekzém nebo letní prurigo. Onemocnění začíná s prvními paprsky na jaře. Může se vyskytnout v každém věku, častější je však u mladších jedinců ženského pohlaví.


Vždy je postižena pouze kůže vystavená slunečnímu záření, projevy jsou provázeny intenzivním svěděním. Na kůži vznikají pupínky, někdy společně s puchýřky, které se mohou shlukovat do větších plošek. Nejčastěji bývá postižen dekolt, dorsa rukou, obličej, ramena.


Příčina onemocnění není známa. Onemocnění se hojí naštěstí bez jizev a léčba se zaměřuje především na prevenci. Tedy: vyhýbat se slunění v době maximálního slunečního osvitu, chránit se oděvem, aplikovat pravidelně širokospektrý krém s UV filtrem, nejlépe minerální sunscreen. V některých případech se osvědčuje speciální desenzibilizační léčba nízkými dávkami UV záření na kožních ambulancích, vždy ještě před zahájením solární sezony.


Dalším poměrně častým onemocněním je tzv. Mallorca acne neboli acne aestivalis.


Jedná se o kožní onemocnění, které provokuje UV záření, onemocnění svým vzhledem připomíná acne vulgaris. Obvykle vzniká při pobytu v jižních krajích a na jeho vzniku se podílí interakce UV záření s některými složkami kosmetických přípravků / včetně fotoprotekce/. Prevencí je užívání vhodných, opět spíše minerálních UV filtrů a eliminace fotoprotektiv s obsahem tuků a emulgátorů.


Vzácněji může na pokožce vzniknout také nefalšovaná solární kopřivka. To znamená, že kožní změny na kůži po jejím ozáření vypadají obdobně jako když se kůže „spálí“ o kopřivu. Toto onemocnění opět bolí, je velmi nepříjemné a snažíme se mu vyhnout používáním správných ochranných krémů. V těžších případech musí dermatolog nasadit celkovou léčbu.


Nesmíme také zapomenout, že existuje řada léků, které naší kůži mohou výrazně zvýšit vnímavost na UV záření /namátkou tetracyklinová antibiotika, některé sedativa, hormonální léčba, léky od bolesti kloubů…..atd./.


Na všechny onemocnění je třeba myslet, pokud kožní projevy vznikají bezprostředně v souvislosti s pobytem na slunci, zejména v prvních letních měsících. Ačkoli se jedná o nepříjemné kožní projevy, správným používáním vhodné širokospektrální fotoprotekce, zahrnující jak UVA tak UVB spektrum, je možno tyto projevy výrazně zmírnit. V některých případech se však neobejdeme bez pomoci dermatologa.


Přečtěte si, jak sluneční záření poškozuje DNA a zjistěte, jaký máte fototyp pleti.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaEUCERIN SUN SPF25 Gel proti sluneční alergii 150mlOpalování

EUCERIN SUN SPF25 Gel proti sluneční alergii 150ml

Laboratoře Eucerin ve spolupráci s předními dermatology proto vyvinuly přípravky na opalování, které nejen chrání pokožku před spálením a předčasným stárnutím, ale zajišťují také dokonalou ochranu pokožky před vznikem alergických reakcí na sluneční záření.

EUCERIN SUN SPF50 Ochranný gel na slun. alergii + Regenerační gel po opalování ZDARMAOpalování

EUCERIN SUN SPF50 Ochranný gel na slun. alergii + Regenerační gel po opalování ZDARMA

Laboratoře Eucerin ve spolupráci s předními dermatology proto vyvinuly přípravky na opalování, které nejen chrání pokožku před spálením a předčasným stárnutím, ale zajišťují také dokonalou ochranu pokožky před vznikem alergických reakcí na sluneční záření.Názor Anety


Paní doktorko, existují nějaké doplňky stravy, které pomáhají vyrážce předcházet? Nebo funguje účinněji ošetření zvenčí? Děkuji!


Paní doktorko, existují nějaké doplňky stravy, které pomáhají vyrážce předcházet? [...]

Paní doktorko, existují nějaké doplňky stravy, které pomáhají vyrážce předcházet?