Jak na to

Akné dospělých žen

Doktorka Katka ví, jak EFEKTIVNĚ na akné.

Doktorka Katka ví, jak EFEKTIVNĚ na akné.


Akné je denní chleba všech kožních lékařů, jak jsem již opakovaně v mnoha článcích psala. Myslím, že není ordinační den, kdy by nepřišel alespoň jeden pacient s akné.


Přichází-li s tímto problémem ženy po 25. roce života, jsou povětšinou samy na sebe /své tělo, svůj hormonální systém/ rozezleny.


„Vidíte to? To strašné akné!! Jako puberťačka!! A to už mi bylo 30! /ev. více/.“


Ano, vidím to, soucítím s nimi a vesměs je dost překvapím, když řeknu, že se jedná o poměrně běžnou a častou formu akné. Je to opravdu samostatná klinická jednotka, ale přece jen vypadá trochu jinak než v pubertě.


shutterstock_237269938_komprese


Jak se tento typ akné projevuje?


Na rozdíl od běžného akné, kdy na kůži nacházíme známé černé tečky tzv. komedony, u této formy nemusí být tolik zřetelné. Často není ani tak výrazný mazotok, zato vzhledem k věku na kůži vidíme drobné hyperpigmentace, barevnou nejednotnost pleti a také malé odhojení jizvičky předchozího pubertální akné. Projevy akné dospělých žen se rády soustředí do oblasti dolní čelisti, brady, někdy i pod bradu a nad horním rtem. Bývají hluboce zanořeny, jsou obvykle bolestivé a jejich „vymáčknutí“ je obtížné nebo i nemožné a vede naopak k traumatizaci kůže a rozšíření zánětu do okolí.


Léčba


Smutnou zprávou je velmi malý efekt lokální léčby, a tak, pokud jsou projevy opakované, je třeba nasadit celkovou léčbu. Před nasazením léku je většinou nezbytné provést odběr krve a zhodnocení laboratorních parametrů krevního obrazu, jaterních funkcí a lipidového spektra.


Mírnější případy jsou úspěšně zhojeny systémovou léčbou antibiotiky, těžší formy vyžadují nasazení přípravku Isotretinoin. Nezbytná je trpělivost, protože léčba trvá minimálně 3-5 měsíců. Velmi často /u terapie Isotretinoinen prakticky vždy/ je léčba doplňována také hormonální antikoncepcí.


Další možnou variantou léčby akné je tzv. vakcinoterapie, která je poněkud specifická. Kapsle nebo kapky obsahují bakteriální sušinu z bakterií Propionibacterium acnes a stafylokoků. Léčba je přesně určena, podle předem připraveného léčebného kalendáře pro konkrétního klienta.


Ačkoli u těžších forem akné dospělých žen se neobejdeme bez léčby celkové, neznamená to, že bychom lokální léčbu zcela opomíjeli. K ošetření pokožky, odstranění nečistot je vždy vhodné použít vhodný čistící gel, syndet nebo pěnu a dále pokožku ošetřit vhodným gelem nebo fluidem, který dokáže stáhnout zející póry a pleť připravit pro aplikaci vhodného nekomedogenního make-upu.


shutterstock_237967621_komprese


Korektivní dermatologie


V případě, že tato forma akné na pokožce zanechá viditelné změny, je vhodné řešit je některou z metod korektivní dermatologie.


Mezi velmi oblíbené patří:


Chemický peeling


Jedná se o metodu rozrušení povrchových vrstev kůže tzv. epidermolýzu. Podle toho jej dělíme na povrchový, středně hluboký a hluboký. Zatímco hluboký peeling vyžaduje následnou rekonvalescenci, a proto se jedná o zákrok spíše ojedinělý, který se v současné době již prakticky neprovádí, povrchový peeling nabývá pro svoji komfortnost a efektivnost stále více na oblibě.


Aplikací účinné látky dochází k rozvolnění rohové vrstvy, povzbuzení novotvorby kožního povrchu, zmenšení pórů, vyhlazení a projasnění pleti s odstraněním jemných pigmentací. K vlastnímu peelingu se využívají nejčastěji ovocné tzv. AHA kyseliny (kyselina glykolová, citrónová, jablečná, mandlová) nověji lipobetahydroxy kyselina tzv. LHA. K provedení hlubšího peelingu se používá kyselina trichloroctová. Jednotlivá sezení chemického peelingu se provádí 4 až 6krát po sobě, s časovým odstupem 2 týdnů. Pokud se na tváři nachází aktivní aknózní změny, je třeba je krýt ochranným krémem, stejně jako ústní koutky, okolí nosu a očí. AHA kyseliny vyžadují neutralizaci neutralizačním roztokem po zbělení a zčervenání pokožky. Výhoda LHA kyseliny spočívá v tom, že se již nemusí neutralizovat což zvyšuje komfort klienta. Subjektivně je popisováno pálení až svědění kůže. Vždy je nutná následná fotoprotekce krémy, v letním období s intenzivním slunečním zářením proto osobně peelingy neprovádím. Hlavní indikací k povrchovému peelingu jsou drobné jizvičky, hyperpigmentace a nerovnosti pokožky.


Terapie lasery


V léčbě akné používáme jak nízkovýkonné biostimulační lasery, které urychlují hojení akné, tak invazivní vysokovýkonné lasery. Pro léčbu projevů a následků akné jsou vhodné tyto vysokovýkonné lasery:


- pulsní diodový laser (1450 nm) – využívá se v terapii těžších projevů /neštovičky/


- ablační lasery (CO2 a erbiový laser) – k redukci jizev po akné.


Další přístroje pro léčbu akné využívají např. intenzivní pulsní světlo nebo tzv. modré světlo (407 až 420 nm). Modré světlo provádí fotodestrukci bakterie Propionibacterium acne, které se podílí na vzniku onemocnění.


Méně známá, ale též efektivní je tzv. karboxyterapie


Jedná se o novější použití již známé metody podkožní aplikace CO2 /oxidu uhličitého/. V balneoterapii se v dávkách cca 20 až 30 ml CO2 již léta využívá k aplikaci do podkoží bolestivých kloubů jako tzv. plynové injekce. Nověji je známo velmi efektivní použití v podstatně nižších dávkách při terapii drobných atrofických jizev po akné.


Zapomenout rozhodně nemůžeme ani na tzv. Dermaroller


Přístroj tvarem i velikostí připomíná ruční holící strojek se žiletkou, jeho konec však netvoří břit, ale válec o průměru cca 2 cm, na jehož povrchu je různý počet různě dlouhých jehliček. Dle tohoto „osazení“ se liší jednotlivé použití přístroje. Jednou z indikací tohoto drasticky vyhlížejícího (ale opravdu jen vyhlížejícího – bolestivost aplikace je srovnatelná s drsnějším mechanickým peelingem) zákroku jsou: zvětšené póry, jizvičky po akné, hyperseborea (zvýšená tvorba mazu), hyperpigmentace.


Po zákroku, při kterém se všemi směry přejede indikovaná lokalita, se na zarudlou (nikoliv krvácející) kůži nanese aktivní přípravek, např. s vitaminy a substancemi, které zvyšují tvorbu kolagenních vláken. Následně je pleť ošetřena fotoprotektivním přípravkem. Zákroky se opakují v několika sezeních dle klinického nálezu v časových intervalech 1 až 2 týdnů.


Akné dospělých je často dlouhodobou a traumatizující kapitolou, avšak je škoda na léčbu rezignovat. Při vhodné kombinaci léčiv a korektivních metod jsou výsledky efektivní a opravdu přináší pacientům zasloužené zadostiučinění.


Nepokoušejte své psychické zdraví! Ono se totiž často říká: to neřeš, to zmizí. Jenže když pak jednomu pupínku přijdou na pohřeb tři další a vy to pořád neřešíte, protože to přece zmizí, zaděláváte si na nepěkný problém. A ten problém je na obličeji, kde to opravdu každý uvidí. Jsou možnosti! Zaujalo mě řešení, které navrhuje… [...]

Nepokoušejte své psychické zdraví!


Ono se totiž často říká: to neřeš, to zmizí. Jenže když pak jednomu pupínku přijdou na pohřeb tři další a vy to pořád neřešíte, protože to přece zmizí, zaděláváte si na nepěkný problém. A ten problém je na obličeji, kde to opravdu každý uvidí.

Jsou možnosti!


Zaujalo mě řešení, které navrhuje paní doktorka, totiž na nic nečekat a jít k dermatologovi, provést krevní testy a zahájit léčbu.

Pak se před vámi otevírá celá řada léčebných postupů a zákroků, které můžete vyzkoušet a absolvovat.
A vaše pleť opravdu může být znovu hladká a krásná.

Akné je jen kosmetický problém – ano, vaše zdraví asi až na nějaké drastické výjimky nijak významně neohrožuje, ale s vaším psychickým zdravím může pekelně zacvičit.

Pečujte o svou sebedůvěru, mějte rádi sami sebe a udělejte pro to vše, co je možné.

A pro zdravou a krásnou pleť toho můžete udělat spoustu. Tak nečekejte, až to jednou samo zmizí. Možná by dřív mohlo zmizet vaše sebevědomí a dobrá nálada.