Krása & Styl

Akné. Co zase s ním?!

Akné je jednou z nejčastějších kožních diagnóz, prakticky každý prodělal v určité fázi života a v jisté intenzitě akné. Výskyt akné v České republice se udává jako 100%, rozdílná je pouze intenzita onemocnění. A tak zatímco jeden člověk může mít pár drobných projevů, na které stačí dermokosmetika z lékárny a občasné ošetření pleti u kosmetičky, druhý pravidelně navštěvuje kožní ambulanci, střídá nejrůznější „mastičky“ a v případě těžšího postižení dokonce užívá systémové léky.

beauty-buzz_FBpost_53_Akne_1200x628b


 


První projevy akné přicházejí současně s hormonálními změnami organismu v období puberty, tedy od 12. do 16. roku. Tohle období je samo o sobě obdobím nelehkým, a pokud se mladý člověk musí potýkat ještě s nevzhlednými vřídky na obličeji, jeho psychika dostává pořádně zabrat. Proto je třeba akné léčit – odborně a hlavně včas.


Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Typický je jeho výsev na obličeji, v dekoltu a na zádech – zejména v jejich horní třetině. „Při vzniku tohoto onemocnění hrají významnou roli genetika, dále faktory hormonální i bakteriální a také nadměrná produkce kožního mazu. Ta je prakticky u všech nemocných zvýšená působením mužských pohlavních hormonů, tzv. androgenů.


Pokud má akné mírnější projevy, zcela dostačuje dermokosmetická péče pomocí přípravků z lékárny. Stejně  tak je nutné vážnější formy akné, které jsou léčeny speciálními dermatologickými recepturami, doplnit o specificky zaměřené produkty na čištění a hydrataci pokožky.


Které produkty/přípravky jsou naše „žhavé tipy“?


Vždy doporučujeme alespoň základní minimum, které tvoří:  1. Přípravek na čištění pleti, který odstraní zbytky léčebných mastí a pokožku důkladně očistí (volíme gely, pěny a tonika pro velmi mastnou pleť, mléka pro citlivou a sušší pokožku).

  2. Přípravek na hydrataci, eventuálně zmatnění pokožky (vhodně doplní každodenní péči, matuje, je dostupný  též ve formě s UV filtrem pro období solární sezony).

  3. Korekční produkt. Zde se jedná se o korekční tyčinku, BB team, kompaktní pudr nebo nekomedogenní make-up. Pomůže v nejtěžším období, než zaberou léky a zmírní stávající sociální dyskomfort.

  4. Pro ty, kteří nemají ani času, ani energie nazbyt, je vhodné tuto každodenní péči doplnit specifickými peelingy nebo maskami pro zvýšení efektu léčby.