Co se chystá

Zhasněte modré světlo

Zjistěte, co dělá každodenní koukání do mobilů s vaší pletí?

Co dělá MODRÉ SVĚTLO z mobilů s vaší pletí? Zjišťovala pro vás Bára


Víte, že doma v obýváku máte zdroj záření, který vaší pleti škodí možná víc než slunce? A co je horší – poškození pleti není vidět, projeví se až časem. Vaše pleť bude stárnout rychleji. O hodně rychleji!


Jak je možné, že to tolik škodí?


Vědecké studie s tím přišly poměrně nedávno. Ukázalo se totiž, že spoustě lidem se rapidně zhoršil spánek. Přišlo se na to, že je to dlouhým večerním zíráním do mobilu/televize/tabletu/počítače. Nové LED obrazovky elektronických zařízení totiž produkují tak kvalitní světlo, že náš mozek ho vyhodnotí jako světlo denní. Proto se tělo chová, jako kdyby bylo poledne a ne půlnoc. Takže žádná ospalost, žádný přirozený útlum.


Hlavní složkou, která „může“ za tak kvalitní světlo, je takzvané modré světlo.


Opravdu blbou zprávou je, že modré světlo nenarušuje jen spánek. Významným způsobem narušuje i strukturu kůže, přesněji kolagenová vlákna. Ta chřadnou přirozeně s věkem, ale jejich ochabování lze zpomalit mnoha přípravky. Od dlouhodobého používání opravdu kvalitních, profesionálních dermokosmetických krémů až po hydrolyzovaný kolagen nebo injekce kyseliny hyaluronové.


Samozřejmě jim hodně (hodně!) pomohou vyvážený jídelníček, život bez cigárek a vydatný spánek.


Modré světlo proniká hluboko do spodních vrstev pokožky a tam úřaduje. Na rozdíl od UV záření ale paseku, kterou napáchá, běžným okem nevidíte. Sluníčko kůži spálí, ta zčervená a vy víte, že je něco špatně. U modrého světla bohužel žádné podobně viditelné znamení nedostanete. Do očí vás nic nepraští.


Co se s tím dá dělat?


Podívejte, na knížecí rady je expert každý. Takže koukejte méně na televizi, koukejte méně do mobilu a buďte méně na počítači.


Jenže to dost dobře nejde.


Spousta z nás na počítači denně pracuje 8 hodin a pak jsme rádi, že si dáme večer zprávy a film. O mobilu nemluvě, ten je permanentně v kapse, že?


Pojďme si spíš říct, jak se dá ozáření modrým světlem minimalizovat. Existuje totiž celá řada aplikací, které si můžete pořídit na filtraci modrého světla.  • Mobil/tablet

    U smartphonů s operačním systémem Android máte nabídku „Filtr modrého světla“ přímo v rychlém nastavení na horní liště. Tam, kde si třeba zapínáte data, wi-fi nebo tlumíte zvuk. U iPhonů si záleží na konkrétním typu, k dispozici je ale fůra aplikací, které stáhnete zdarma.

  • Počítač

    I s počítačem to ještě jde. Já používám program f.lux, stáhnete ho zdarma a ikonka se vám po instalaci objeví dole na liště hned vedle hodin. Jediné, co musíte zadat, je vaše poloha. Aby program věděl, kdy se venku stmívá a kdy se rozednívá. Stačí jen PSČ. A prográmek už si sám šteluje barvy tak, aby tam nezářilo modré světlo, když už máte mít noc. Boží!

  • Televize

    Tak tady je to horší. Některé nové kousky mají v nastavení filtr modrého světla, některé ne a aplikace s filtrem se zase dají stáhnout jen u těch nejvymakanějších televizí. Musíte se mrknout, jak přesně se vaše televize jmenuje a vygooglit to.


A pak se musíte připravit na to, že na veřejných místech nebo v některých zaměstnáních filtry nastavovat zkrátka nemůžete, takže se modrému světlu stejně nikdy tak úplně nevyhnete.


Dobrá zpráva je, že už na tenhle nepříjemný fenomén začíná reagovat dermokosmetický průmysl a ty nejlepší světové farmaceuticko-kosmetické firmy začínají vyvíjet kosmetiku, která poškození modrým světlem umí předcházet a částečně i napravovat už napáchané škody.


Už brzy se jedna taková kosmetická řada dostane i do Čech. Budu vás informovat!


Uriage AGE PROTECT chrání před modrým světlem

Kosmetická novinka URIAGE AGE PROTECT chrání vaši pleť před účinky modrého záření způsobené displaji telefonů, notebooků a televizí.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaUriage Age Protect Multi-Action Cream multifunkční krém 40 mlKosmetika

Uriage Age Protect Multi-Action Cream multifunkční krém 40 ml

Multifunkční účinek proti stárnutí. Denní péče o normální a suchou pleť.

599 Kč
Uriage Age Protect Multi-Action Cream SPF30 multifunkční krém 40 mlKosmetika

Uriage Age Protect Multi-Action Cream SPF30 multifunkční krém 40 ml

Multifunkční účinek proti stárnutí. Denní péče o normální a suchou pleť. Ochrana proti škodlivým účinkům slunečního záření SPF30.

599 Kč
Uriage Age Protect Multi-Action Fluid multifunkční lehký krém 40 mlKosmetika

Uriage Age Protect Multi-Action Fluid multifunkční lehký krém 40 ml

Lehký krém s multifunkčním účinkem proti stárnutí. Denní péče pro normální a smíšenou pleť.

599 Kč
Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční intenzivní sérum 30 mlKosmetika

Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční intenzivní sérum 30 ml

Dvojnásobná koncentrace aktivních látek proti známkám stárnutí pleti.

679 Kč
Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční krém na oční kontury 15 mlKosmetika

Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční krém na oční kontury 15 ml

Okamžitě osvěžující všestranná péče o pleť. Pomáhá zabraňovat tvorbě vrásek a provádět jejich korekci.

559 Kč
Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční noční detoxikační krém 40 mlKosmetika

Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční noční detoxikační krém 40 ml

Multifunkční účinek proti stárnutí. Patentovaná bariéra proti modrému světlu chrání fibroblasty a keratinocyty před oxidačním stresem.

639 Kč
Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční noční peelingový krém 50 mlKosmetika

Uriage Age Protect Multi-Action multifunkční noční peelingový krém 50 ml

Peeling podporující obnovu buněk a zářivou pleť.

639 Kč