Co se chystá

29.10 – Světový den psoriázy

Lupénka, věrná milenka. Rčení, kterým nejeden pacient s lupénkou začíná svou návštěvu v ordinaci dermatologa.


Výskyt


Lupénka je chronické kožní onemocnění vyznačující se tvorbou drobných i rozsáhlejších nachových či cihlově červených ložisek s nánosy šupin. Vyskytuje se nejčastěji na loktech, kolenou, ve kštici, ale může být kdekoli na kůži, na dlaních, ploskách, v obličeji, může postihovat genitál, nehty a kromě kůže také klouby.


shutterstock_195503267_komprese


Onemocnění je nebolestivé, ale velmi často psychicky deptající. Při postižení kloubů může docházet také k výraznému pohybovému omezení až invaliditě.


Kde se lupénka vlastně bere?


Lupénka je chronická, zánětlivá kožní choroba. Do vínku ji dostáváme geneticky. V případě této nemoci si kůže urychlí „dospívání“ buněk. Kůže je uzpůsobena ve vrstvách a než se vyzrálá kožní buňka dostane na povrch, trvá to 28 dní. Tehdy základní buněčná vrstva vyzraje a dostane se na povrch kůže, takový je normální průběh. U lupénky se ale buňka dostane na povrch velice brzy, často již za 4 dny, tedy 7x rychleji. Tyto buňky jsou ale nezralé. Kůže je tudíž šupinatá, tvoří ji plastická nachová zánětlivá ložiska. Nejčastější výskyt nemoci můžeme zaznamenat kolem dvacátého roku věku a potom ve věku mezi čtyřiceti a padesáti lety. U žen mnohdy v době klimakteria. Hormonální změny nastartují i kožní potíže. Na námitku, že v rodině jí kromě postiženého nikdo netrpěl, pacientům říkám – ano, ale vy jste zdědil genetickou vlohu! Už při narození v sobě máte gen náchylný k tomu, aby u vás lupénka propukla. Záleží jen na okolnostech, zda se u vás projeví či ne.


Nejčastějšími „spouštěči“ lupénky jsou:


– stres, ztráta zaměstnání, rozvod, angína, hormonální změny – klimakterium, porod, atd.


Léčba


Lupénka je kožní onemocnění, vyžadující odbornou péči dermatologa. V počátečních fázích navrhujeme promazávání, léčebné koupele, fototerapii – tzn. speciální UVB záření o vlnové délce 311 nm, jímž se lupénka léčí. Dále pak speciální léčebné masti, nejčastěji na bázi  kortikosteroidů či derivátů vitamínu D, dehtu či cignolinu. V nejtěžších případech je nutná hospitalizace. Chronické těžké formy lupénky je možno léčit pomocí tablet nebo pomocí speciálních injekcí se mohou aplikovat tzv. biologické přípravky, které cíleně na molekulární úrovni zasahují do procesu psoriázy.


Ačkoli je lupénka onemocnění chronické a často recidivující, není onemocněním neléčitelným. Vždy pacientům říkám, že lupénka není vyléčitelná, ale je v dnešní době velmi dobře léčitelná.


Je však důležité nalézt lékaře se kterým naleznete „společnou řeč“ a v boji s lupénkou rozhodně nerezignovat. Aby se o možnostech léčby psoriázy dostalo více informací i do povědomí široké veřejnosti jsou organizovány četná fóra a setkání mezi něž patří také Světový den psoriázy. Je třeba, aby laici věděli, že tato nemoc není infekční, že lupénku nemohou od nikoho „dostat“ a stejně tak je důležité, aby naší pacienti s lupénkou věděli, že v tomto boji zdaleka nejsou sami.


Máte-li i Vy zkušenost s touto nemocí, napište mi, budeme rádi, za Vaše příspěvky.