Jak správně sladit sluneční kosmetiku s typem vaší pleti

Nevím jak vy, ale já považuji za jeden ze znaků začátku léta postupně se měnící barvy regálů v lékárnách, parfumeriích i drogeriích na žluto-oranžové. Jak se ale vyznat v té žluto-oranžové smršti přípravků a vybrat ten nejlepší právě pro nás nebo naše blízké?


Výběr vhodného přípravku rozhodně nepodceňujme. Dnešní trh jich nabízí nespočet, ale ne všechny jsou vhodné právě pro naši pokožku.

Doporučuji jít se poradit o výběru opalovacího přípravku za odborníkem do lékárny. Možná budete až překvapeni, kolik informací je potřeba k tomu, aby byl přípravek vhodný právě pro vás nebo vaši rodinu. V první řadě si musíme ujasnit, kdo bude přípravek používat. Bude pro dospělého, nebo pro dítě? Pokud pro dítě, bude hrát roli ve výběru jeho věk. Dále bychom měli vědět, jestli přípravek bude používat pouze žena, nebo i muž, případně oba dva. Od toho se odvíjí doporučení formy přípravku a typu filtrů. Neméně důležitou informací pro správný výběr přípravku je, jak se opalujeme, jestli známe svůj kožní fototyp a také zda je potřeba zohlednit nějaká kožní onemocnění či alergie.
V takovém případě nám bude doporučeno zvolit správný typ filtrů a parfemace. Připravit bychom se měli i na otázku, kam a na jak dlouho jedeme, díky čemuž si ujasníme velikost balení a sílu SPF.

 

A teď trochu terminologie, abychom si s dermoporadkyní či lékárníkem rozuměli.

Co je to kožní fototyp?

Je to přirozené zbarvení pokožky a určuje se podle reakce kůže na vystavení se jarnímu nebo brzkému letnímu slunci. Tato reakce souvisí s pigmentací kůže, barvou očí a vlasů. Čím má člověk světlejší kůži, vlasy a oči, tím nižší je číslo kožního fototypu. Rozlišujeme 6 fototypů, přičemž fototyp 1 je nejsvětlejší a fototyp 6 nejtmavší. V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji setkáváme s fototypem 2, což jsou lidé se světlou pletí, řídkými pihami, světlými vlasy a modrýma, zelenýma či šedýma očima.

Co přesně znamená zkratka SPF?

SPF neboli Sun Protection Factor je anglická zkratka pro sluneční ochranný faktor a udává číslo celkového stupně ochrany proti UV záření. Hodnota SPF určuje, kolikrát můžeme po nanesení přípravku prodloužit dobu pobytu na slunci, aniž by pokožka začala červenat. Výsledný čas chráněného pobytu na slunci závisí také na fototypu. Pokud použijeme přípravek s faktorem 30, chráníme kůži tak, že do ní pronikne pouze 1/30 dopadajícího UV záření. Čím vyšší faktor tedy použijeme, tím více pleť chráníme. Celých 95 % UV záření tvoří UVA, které prochází skrze mraky, sklo i kůži. Může způsobit stárnutí kůže, různé alergické projevy, pigmentové skvrny, ale i poškození buněk DNA. UVB záření představuje 5 % a to naopak zastaví mraky, sklo i kůže. Je odpovědné za opálení pokožky, ale také za spálení. Hodnota UVA ochranného faktoru odpovídá nejméně 1/3 hodnoty SPF. Faktor ochrany před UVA zářením se na obalech ne vždy uvádí. 

Jak je to s chemickými a minerálními filtry?

Chemické filtry absorbují UV záření a většinou se velmi dobře roztírají. Možným nežádoucím účinkem je, že mohou s pokožkou reagovat, což se potom projevuje jejím podrážděním, někdy až alergií. U chemických filtrů je potřeba počítat s tím, že potřebují minimálně 30 minut na vstřebání, aby byla pokožka chráněna před sluncem.
Minerální filtry na rozdíl od těch chemických s pokožkou nereagují, naopak zůstávají na jejím povrchu a odrážejí nebo rozptylují UV záření. Pravdou ale je, že většinou se hůře roztírají a zanechávají bílý film. Pro svou schopnost nedráždit pokožku se často používají u citlivé, narušené kůže a také u malých dětí, kde se eliminuje riziko reakce s jemnou dětskou pokožkou.

S výběrem značky vám ochotně poradí personál lékárny. Už to, že jste se rozhodli vybírat opalovací přípravek v lékárně, vám zaručuje určitou kvalitu a šetrnost k pokožce. Světově známá a kvalitní francouzská kosmetická značka Uriage nabízí celé portfolio opalovacích přípravků z řady Bariésun,
z něhož si vybere opravdu každý s ohledem na všechny parametry, které jsme si už vysvětlili. Jedinečná je tím, že všechny přípravky obsahují termální vodu Uriage, která hydratuje a zklidňuje pokožku již během slunění. Dále pak obsahuje patentované komplexy, jehypoalergenní, nekomedogenní, bez parabenů a alkoholu.

Další možností je vsadit na sílu přírody například se značkou Equilibria. Ta používá kombinaci UV filtrů, jež jsou velmi šetrné k pokožce, ve spojení s přírodní mořskou řasou Laminaria ochroleuca, která má schopnost odrážet dopadající sluneční paprsky. Všechny přípravky Equilibria jsou testovány na hodnotu SPF, voděodolnost a vhodnost použití pro děti od narození. Equilibria používá chemické filtry s vysokou fotostabilitou. Velmi příjemně vás překvapí i příznivá cena, která nesnižuje kvalitu přípravků.

Pokud jste dočetli článek až sem, tak už je vám jasnější, že při příští návštěvě lékárny za účelem pořídit si přípravek na opalování by vás už primárně neměla zajímat vůně, vizuální stránka a forma přípravku, ale především síla SPF, ochrana před UVA i UVB zářením, dále také typ filtrů, které jsou vhodné právě pro vaši kůži, a v neposlední řadě i velikost balení.

 

Kolik je dost aneb jak opalovací přípravky správně aplikovat

Aplikaci sunscreenu, jak se také opalovacím přípravkům někdy říká, bychom neměli brát na lehkou váhu. Právě špatné použití a aplikace nedostatečného množství znepříjemňují letní dovolenkové dny, kdy se místo koupání řeší spálená nebo podrážděná pokožka. Ochranný faktor je funkční po nanesení 2 miligramů na cm2. Pro lepší představu je to na celé tělo 30–50 ml, tj. přibližně 7–9 čajových lžiček. Také se používá tzv. pravidlo dvou prstů, kdy se aplikuje krém na ukazováček a prostředníček a toto množství patří na jednu část těla. Jednou částí těla rozumíme obličej, hrudník, břicho, každou ruku i nohu zvlášť z obou stran a horní a dolní část zad. Pokud budeme aplikovat přípravek ve spreji, je nutné nanést 6 střiků na každou zmiňovanou část těla kromě obličeje, u něhož stačí použít přípravek v poloviční dávce.

Nezapomínejme také na rty, pro ty je vhodná tyčinka s SPF faktorem.

Obecně se také doporučuje vyhýbat slunečnímu záření v hodinách od 11. do přibližně 15. hodiny. 

Teď už mi nezbývá než vám popřát krásnou dovolenou, a pamatujte na zdravé opalování!

Sprej poskytuje velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Zaručuje vysokou odolnost vůči vnějším vlivům, snadno se nanáší a…

569
Kosmetika

EQUILIBRIA Sun BABY SPF 50+ krém je vhodný na citlivou dětskou pokožku. Lehko se roztírá, nemastí. Zvlhčuje pokožku a ošetřuje jí…

149
Kosmetika

EQUILIBRIA Sun ADULT SPF30 mléko je vhodné na citlivou pokožku. Lehko se roztírá, nemastí. Zvlhčuje pokožku a ošetřuje jí díky…

249 249
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Co na spálenou pokožku od sluníčka? 4 triky, které vám pomohou

Přehnali jste to se sluníčkem, a i když jste se pravidelně natírali opalovacím přípravkem, tak jste se spálili? Nezoufejte, v následujícím článku vám poradíme, jak na spálenou pokožku ve čtyřech krocích, které vám od nepříjemných pocitů uleví snadno a rychle.

Více...

5 nejčastějších chyb při opalování. Tohle raději nedělejte

Myslíte, že se stačí při opalování natřít opalovacím krémem pouze jednou denně? Kdepak! Opalování i aplikace opalovacích přípravků mají svá pravidla, která byste měli dodržovat. Jedině tak vaši pokožku dokážete dostatečně ochránit. Jakých dalších nejčastějších chyb se při opalování můžete dopustit?

Více...