Návštěva francouzských lázní Uriage

Jsou nabídky, které se neodmítají. A mezi tyto potěšující akce se zařadila i pozvánka do malebných francouzských lázní Uriage.

Mám dojem, že čas od dubna běžel rychleji než obvykle. V pondělí ráno 10. září jsem už podávala kufr k odbavení na let směr Ženeva a přemítala, co mě tam asi čeká. S českými lázněmi, kde se léčí kožní onemocnění, mám několikaletou praxi, a tak jsem se těšila, čím mě Francouzi překvapí.

Šacování do letadla bylo tentokrát důsledné a moje kabelková sbírka krémů dostala pořádně zabrat. Myslím, že pracovník na letišti byl opravdu udivený, co všechno může naše kůže nezbytně potřebovat. Jedno pohodové kafe a najednou je pod vámi Ženevské jezero. Popadnete kufr a očima hledáte někoho s cedulí s vaším jménem. Našli jsme se poměrně rychle – živě gestikulující Francouzka jménem Elodie už na naši 15 člennou skupinku včetně kolegů např. z Kanady čekala.

Cestu z letiště do Uriage přerušila navýsost příjemná zastávka ve městě Annecy s nádherným jezerem lemovaným bílošedými skalisky a ledově modrou oblohou. Do toho kýčovitě svítilo slunce a barevné javorové listí se snášelo k zemi. Příjemně ukodrcaní jsme vystoupili navečer z našeho minibusu v malém lázeňském městečku s rozlehlým parkem (a nádherným starobylým kolotočem), roztomilými obchůdky a hlavně známým areálem lázní Uriage. Byli jsme na místě. Interiér hotelu evokoval minulé století a po dřevěném točitém schodišti zcela jistě, vlastně docela nedávno, scházela i sama Coco Chanel. Jeden z pokojů je po ní dokonce pojmenovaný, zdejší lázně totiž pravidelně vyhledávala k relaxaci.

Rána jsme téměř nemohli dospat, vždyť nás čekala podrobná prohlídka lázní! Společně s Elodie jsme se důkladně zahalili ochranným oděvem (podívejte se na fotku, kde jsme všichni a nikdo není k poznání) a vpustili nás do provozu – tedy sálů plných známých voňavých kelímků, mističek a flakonů. Právě tady se vše míchá, odebírají se kontrolní vzorky, opakovaně se hodnotí kvalita surovin, dělají se mikrobiologické testy a veškeré produkty procházejí velmi důslednou hygienickou kontrolou. Poté se na výrobních linkách plní jednotlivé šarže, lepí se etikety a pomocí záhadně vyhlížejících strojů se produkty balí do papírových krabic. Ta oranžová obluda na fotografii jich dokáže hned několik srovnat do úhledné krychle a usadit ji na paletu připravenou k distribuci do lékáren.

Po vyčerpávající exkurzi do výroby produktů Uriage jsme si prohlédli lázně „pacientovýma“ očima. Elodie nás přes recepci provedla až do balneotraktu k jednotlivým vanám a inhalátorům. V lázních se ročně léčí na čtyři a půl tisíce lidí, především díky unikátnímu složení vody jsou to nemocní s chorobami kůže, revmatismem a ORL obtížemi. Doplňkem je léčba též pro pacienty po překonaném onkologickém onemocnění. Mezi nejčastější kožní choroby zde léčené patří atopický ekzém, lupénka, alergická kožní onemocnění a dále některé svědivé kožní nemoci. Léčí se tu jak děti, tak dospělí. Jakmile jsme si všechno detailně prohlédli, pobídli nás, ať vyzkoušíme účinky procedur na vlastní kůži. V županu působím možná ještě mírně nejistě, ale voda byla opravdu za odměnu! Příjemná koupel v léčivé vodě a zábal kloubů speciálním léčivým bahnem byly, jak říká jedna moje známá, jako na kraji nebe.

Exkurzi pro nás lázně Uriage nepřipravily jen tak, následující den totiž začínal v Paříži významný evropský dermatologický kongres EADV a právě zde laboratoře Uriage představily naprostou novinku: ucelenou dermatokosmetickou řadu Age Protect, která je určena všem, kdo tráví čas s telefonem, tabletem, televizí či notebookem. Tedy pro ty, na jejichž pokožku působí tzv. modré světlo, které tyto přístroje vysílají. Dnes už je prokázáno, že toto světlo urychluje stárnutí kůže, a právě s tak převratnou řadou nyní Uriage přichází nejen na francouzský, ale i český trh. Produkty jsem si už otestovala a o svých závěrech se rozepíšu v některém z dalších příspěvků. Sama jsem byla mile překvapená.

Večer jsem pro vás ulovila ještě několik snímků úžasné Eiffelovky, která se každých 10 minut halila do jinak barevné záře. Ráno jsem se hbitě zabalila, vyfotila vám tuhle slavnou železnou dámu naposledy z okna hotelu a spěchala na letiště. Můj kufr s tunou dermatologických prospektů, knih a brožur vykazoval nadváhu a francouzské sýry nebezpečně zdůrazňovaly svou přítomnost pachovou stopou. Když pracovnice letiště pozorovala můj nešťastný výraz nad rozbaleným kufrem, jak nejsem s to brožury a tiskoviny o jejich slavných lázních vyhodit, přimhouřila oko a smějíc se od ucha k uchu mě poslala i s nadváhou do oblak.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Co na spálenou pokožku od sluníčka? 4 triky, které vám pomohou

Přehnali jste to se sluníčkem, a i když jste se pravidelně natírali opalovacím přípravkem, tak jste se spálili? Nezoufejte, v následujícím článku vám poradíme, jak na spálenou pokožku ve čtyřech krocích, které vám od nepříjemných pocitů uleví snadno a rychle.

Více...

5 nejčastějších chyb při opalování. Tohle raději nedělejte

Myslíte, že se stačí při opalování natřít opalovacím krémem pouze jednou denně? Kdepak! Opalování i aplikace opalovacích přípravků mají svá pravidla, která byste měli dodržovat. Jedině tak vaši pokožku dokážete dostatečně ochránit. Jakých dalších nejčastějších chyb se při opalování můžete dopustit?

Více...