Co je sakra exposome?

Tak hlavně je to nový miláček kosmetického průmyslu. Slovo „exposome“ najdete na krabičce každého krému nad tisícovku a během pár let bude napsané i na Induloně. Co to ale je doopravdy a proč to má stejný osud jako globální oteplování?


Spousta řečí ekologických aktivistů

Četli jste před patnácti lety noviny? Zhruba tehdy začali ekologové bít na poplach, že planeta se začne šílenou rychlostí oteplovat. Nikdo je nebral vážně, a najednou si každé léto všichni stěžujeme, jak příšerné je vedro a jak je všude sucho. Najednou je globální oteplování i tady u nás a uvědomujeme si to, protože ho zkrátka reálně zažíváme.

Exposome je něco na ten způsob

Akorát, že na člověku. Exposome (nebo česky expozom) je nové pojmenování celého rance různých negativních vlivů. Půjčila jsem si následující řádky z Wikipedie, abyste si náhodou nemysleli, že jsem tak chytrá:

1. vnější prostředí včetně městského prostředí: vzdělání, klimatické faktory, sociální a kulturní kapitál (zhruba to, jak si stojíte ve společnosti), stres

2. vnější prostředí se škodlivými vlivy: různá záření (například UV záření nebo modré světlo z LED obrazovek), infekce, životní styl (např. tabák , alkohol ), strava, tělesná aktivita atd.

3. vnitřní prostředí člověka: metabolismus, hormony, střevní mikroflóra, zánětlivé procesy v těle, oxidační stres alias známé „volné radikály“

Co to znamená?

Pokud budete hodně pracovat u počítače, stresovat se z práce, budete mít pocit, že váš život stojí za prd, vykašlete se na sport, občas to spláchnete skleničkou vína a posichrujete cigárkem, na vašem těle se to projeví. Vědci to pojmenovali jako exposome a česky bychom to přeložili jako míra vystavení se negativním vlivům vnitřního a vnějšího prostředí. Uznejte, že to se na krém napsat nedá.

Ale co s tím zmůžou krémy?

Docela dost, působení exposomu se totiž na kůži projevuje nejdřív. Kvalitní krémy mohou zmírnit působení exposomu na pleť a vytvoří (ať už chemickou, či fyzickou) bariéru pro vnější vlivy prostředí. Dnes už existují kosmetické řady, které dokážou potlačit devastující vliv modrého světla z LED obrazovek mobilů, počítačů nebo televizí. Tohle „modré světlo“ totiž pleť sice viditelně nepoškozuje (na rozdíl od UV záření), ale narušuje v ní kolagenová vlákna a tím urychluje její stárnutí. A o samotném modrém světle jsem vám připravila další čtení zde.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Léto bez pih a bez fleků

Pihy jsou přece krásné! Ovšemže jsou! Na třicetikilové modelce s metrovými zrzavými vlasy, která by mohla hrát irskou verzi Daenerys ze Hry o trůny. Většina normálních smrtelnic své pihy nijak zvlášť nemiluje a nejradši by svou výraznou pigmentaci, která sluncem několikanásobně zesílí, aspoň trochu zjemnila. A co teprve regulérní pigmentové skvrny, ať už je způsobují genetika, těhotenství, slunce, nebo stárnutí.

Více...

Seriál Nuance: Anti-ageing na první vrásky

Je tu druhý díl seriálu o kosmetických řadách francouzské značky Nuance, tentokrát věnovaný červené řadě Magical Anti-ageing Complex. Správný věk na anti-age péči je sice u každého individuální, nicméně viditelné ochabování struktur pleti bývá prvním spolehlivým signálem.

Více...