Atopie, aneb když kůže svědí a svědí a svědit nepřestává

Svědění je jedním z nejčastějších, ale také nejvíce obtěžujících projevů kožních onemocnění. Je celkem běžné, a pokud trvá krátce, je pouze nemilou epizodou. Když se ovšem vrací s železnou pravidelností, dovádí nemocného často až na samotnou hranici duševního zhroucení.

Pocit svědění vzniká ve volných nervových zakončeních, která se nacházejí v povrchových vrstvách kůže a sliznic. Ačkoli hovoříme o pocitu subjektivním, jeho následky jsou viditelné a obvykle esteticky nevzhledné. Nemocní s chronickým svěděním neboli pruritem mívají na kůži mnoho bodovitých i čárovitých oděrek a škrábanců, nejběžněji v dosahu rukou. Na kůži vidíme četné zhojené jizvičky a střídají se plochy různých barevných ploch po odhojených projevech (hyperpigmentace a depigmentace). Nezanedbatelný je psychickýdiskomfort a narušený režim spánku. Udává se, že problémy spojené se svěděním kůže se častěji vyskytují ve vyšším věku. Nepochybně s tím souvisí omezenější promaštění pokožky, ale také postoj starších nemocných, kteří se odbývají, nedbají o sebe a přicházejí do ordinace až s viditelnými rozškrábanými ložisky. Samo opakované promazávání pokožky vhodnými krémy a mléky nepovažují za účinnou léčbu.

Svědění pokožky někdy způsobuje fyziologický, tedy přirozený, úbytek tukové vrstvy a nižší promaštění kůže ve vyšším věku, ale může je mít na svědomí též nošení nevhodného oblečení s nízkým obsahem přírodních a prodyšných materiálů. V zimě se na svědění podílí i pobyt ve vytopených, přehřátých či klimatizovaných prostorách, které už tak citlivou pokožku dále vysušují. Též pobyt v chlorované vodě bazénů bez následného ošetření kůže krémy může vyvolávat svědění pokožky. K této aplikaci se nehodí parfémované či málo promašťující přípravky.

Vážnější situace nastává, pokud ani přes zavedení a dodržování „protisvědivých“ opatření, která zabraňují vysoušení kůže, svědění ne a ne přestat. V takové situaci je nutné vydat se ke kožnímu lékaři, protože přetrvávající svědění je možná příznak mnoha, občas i vážných, celkových onemocnění organismu. Může se jednat například o nedostatek některých prvků (velmi často železa), dále o onemocnění štítné žlázy, počínající cukrovku, selhání ledvin, chronické onemocnění jater, nemoci krve a také nádorová onemocnění.

 

„Pokud svědění provází kožní vyrážky, je třeba rozlišit parazitární onemocnění, chronické ekzémy, kopřivku a vážnější kožní choroby.“

 

Při léčbě se uplatňují chladivé krémy, tekuté pudry, minerální vody ve spreji a lokální antihistaminika. U vážnějších případů aplikujeme celkové léky proti svědění – antihistaminika, někdy též sedativa, fototerapii a nápomocná může být rovněž psychoterapie.

Vždy je nezbytné vyloučit vážnější onemocnění, pokožku usilovně zvláčňovat hydratačními a polomastnými krémy a doplnit vitaminy a minerály.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Seriál Nuance: Zlatá řada Magical Supreme Lifting

Zlatá je ta správná barva pro pleť, do které se obtiskly všechny životní zkušenosti, nadhled, moudrost a smysl pro humor. Připravila jsem pro vás malý seriál o značce Nuance a dneska začínáme řadou pro zralou pleť.

Více...