Stan proti melanomu: Rozhovor s prof. MUDr. Petrem Arenbergerem, DrSc., MBA, FCMA

Během září proběhne v Praze, Brně a Ostravě 14. ročník preventivní akce Stan proti melanomu. Během této akce si můžete nechat bezplatně vyšetřit pigmentová znaménka a dozvědět se více informací o rakovině kůže a melanomu. Při této příležitosti jsme se zeptali prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA, FCMA, který tuto akci zastřešuje, na pár zajímavých a užitečných otázek nejenom pro účastníky akce. 

Preventivní akce Stan proti melanomu se každoročně koná v květnu, před začátkem léta. Letos akce v řádném termínu nemohla proběhnout z důvodu opatření proti koronaviru. Proč jste se rozhodli akci uskutečnit po létě?

Dermatovenerologická klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vyhodnotila statisticky počty pacientů, kteří přicházeli s maligním melanomem během koronavirové epidemie, a zjistila, že ve srovnatelném období minulého roku bylo takových pacientů výrazně více. S tím koresponduje výrazně vyšší nárůst případů s pokročilým maligním melanomem během letních prázdnin, kdy obavy z koronaviru opadly. Z uvedeného je patrné, že pacienti zřejmě návštěvy u lékaře v jarním období odkládali, proto jsme se rozhodli populaci v září zkontrolovat.

Jaké jsou aktuální statistiky melanomu kůže v České republice a ovlivnila je nějak pandemie covid-19?

Konkrétní čísla budou známa až příští rok. Obecně lze říci, že každoročně onemocní v České republice maligním melanomem asi 3 500 lidí a zhruba pětina až šestina na něj umírá.

Proč bychom se rakoviny kůže měli obávat? V čem je zákeřná?

Kožní rakovina je nejčastější rakovinou u člověka vůbec, v České republice tvoří čtvrtinu až třetinu případů zhoubných nádorů. Zákeřná je v tom, že i malé znaménko, kterému na první pohled člověk ani nemusí věnovat patřičnou pozornost, může zkrátit život.

Jakou roli v léčbě hraje prevence a včasné odhalení melanomu?

Čím dříve přijde pacient na vyšetření, tím má větší šanci na úplné vyléčení z kožní rakoviny pouze tím, že se nádor jen vyřízne.

Je možné poznat melanom sám doma? Jak rozeznat “nezdravé” znaménko a kdy navštívit lékaře?

Návod pro domácí vyšetření je nejlépe popsán na webových stránkách www.melanom.cz. Jsou tam i fotografie, které mohou laikovi při samovyšetření diagnózu usnadnit. Zároveň je tam uvedeno, v jakých případech zajít za kožním lékařem.

Komu byste doporučil návštěvu ve Stanu proti melanomu? Jsou některé skupiny lidí více ohrožené?

Stan proti melanomu by měl navštívit každý, kdo má větší počet mateřských znamének, je světlý fototyp, opakovaně se spálil především v dětství do puchýřů, pobývá často na sluníčku, sám již měl některý z typů kožní rakoviny nebo tímto onemocněním trpěl někdo z jeho příbuzných, pokud se mu na kůži vytvoří v dospělosti nějaký nový útvar a samozřejmě každý, kdo chce vědět, že je jeho kůže zcela zdravá.

Můžete pro ty, kdo Stan proti melanomu ještě nenavštívili, popsat, jak vyšetření probíhá?

Vyšetření je jednoduché, lékař zkontroluje kůži pohledem, případně použije na podezřelé útvary optický nebo digitální dermatoskop, což je speciální zařízení, které vzdáleně připomíná osvětlenou lupu.

Je důležité se o pleť starat i mimo letní měsíce? (Jak se o pleť starat po létě? Kosmetičky doporučují používat krém s SPF během celého roku. Je to důležité?)

Pokud se chystáme na sluníčko, čímž myslím i např. pobíhání ve slunečném dni po ulicích města, měli bychom si kůži ošetřit příslušně vysokým ochranným faktorem. Tzv. street faktor je 15, při pobytu u moře osoby se světlou kůží používají i prostředky s faktorem 50+. Po létě bývá kůže přesušená, takže ji doporučujeme zvláčňovat hydratačními krémy a při obtížích kontaktovat kožního lékaře.

Lékárny Dr.Max jsou letos již popáté generálním partnerem akce Stan proti melanomu. Jak vnímáte toto partnerství?

Spolupráci s lékárnami Dr. Max vnímáme jako přirozené partnerství subjektů, které mají za cíl podporovat zdraví populace.

Stan proti melanomu proběhne 

  • 14. – 15. 9. 2020 v Praze 1 na Václavském náměstí,
  • 21. 9. 2020 v Brně na Moravském náměstí,
  • 22. 9. 2020 v Ostravě v Shopping Park Avion, 

vždy od 10 do 18 hodin. 

Nezapomeňte také, že ve Stanu proti melanomu budou platit stejné hygienické podmínky, jako pro zdravotní zařízení. S sebou si tedy vezměte roušku, dezinfekce a ostatní pomůcky budou pro vás na místě připraveny. 

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Nuance přichází s novou řadou Hyaluron Active: Produkty nabité kyselinou hyaluronovou

S kyselinou hyaluronovou se často setkáváme v kosmetice a kosmetických přípravcích. Tato kyselina však bývá obsažena nejenom ve velkém množství kosmetických produktů, hojně se využívá i v lékařství či estetické dermatologii.

Více...

Představení kosmetiky Canneff: Není konopí jako konopí

V čem spočívá největší přínos pro kosmetiku s využitím aktivní látky Cannabidiol? A jak se jednotlivé konopné produkty na trhu liší? A co vlastně znamená Canneff? Zeptali jsme se Ing. Lenky Průšové, formulátorky kosmetiky a spolumajitelky firmy CB21 Pharma s.r.o., pod kterou značka Canneff spadá.

Více...