Slunce pod kontrolou

První jarní dny jsou tady a já věřím, že všichni milovníci slunečného počasí si konečně přijdou na své. Ráno nás budí sluneční paprsky, cvrkot ptáků a vstává se tak o něco veseleji. V průběhu celého dne nám pak slunce dodává více pozitivní energie. Nevím, jak to máte vy, ale já zbožňuji ranní cesty do práce doprovázené sluncem, které mě po celou dobu cesty příjemně prohřívá. Také ten ruch v ulicích, kdy je vidět, jak se město a život v něm probouzí. Lidé kolem nás mají sluneční brýle na očích, zimní kabáty vyměněné za lehčí pulovry a je cítit káva z otevírajících se kaváren.

Aby pro nás příchod jara a prvních slunečních paprsků opravdu znamenal jen to příjemné, je potřeba dbát na prevenci v podobě ochrany pokožky před slunečním zářením. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, intenzita paprsků dopadajících na naši kůži je silná a může ji lehce spálit. Až 20 % dospělých trpí sluneční vyrážkou, známou také jako tzv. letní světelnou erupcí. 

A jak tedy o pokožku pečovat, abychom se vyhnuli řešení nepříjemností se spálením pokožky?

Prevence je základ. Po zimě je pokožka často křehká, dehydratovaná a propustnější kvůli nedostatečné funkci lipidů. Je tedy vhodné zaměřit se na dostatečnou výživu, hydrataci a ochranu kůže. Každá moderní žena ví, že chránit obličej pomocí přípravků obsahujících SPF je důležité v průběhu celého roku. Eliminujeme tak vznik pigmentových skvrn, bráníme urychlování procesu stárnutí kůže, vzniku tolik diskutovaných vrásek a v neposlední řadě se jedná i o velmi důležitou prevenci vzniku rakoviny kůže. V posledních letech jste si již mohli všimnout zvýšené pozornosti médií věnované právě prevenci rakoviny kůže. 

Včasné odstranění měnícího se pigmentového znaménka často předejde rozvinutí zhoubného nádoru. Za účelem kontroly znamének by měl každý navštít dermatologa jednou za rok. Uvádí se že až 90 % případů melanomu je léčitelných, jsou-li odhaleny včas. Příznaky, které signalizují jeho počínající přeměnu můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.

A - Asymetrie (Asymetry)
Zpozorněte, má-li skvrna asymetrickou formu, jako např. ovál či kruh.

B - Ohraničení (Border)
Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná.

C - Barva (Colour) 
Zpozorněte, jestliže je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

D - Průměr (Diameter) 
Znaménku, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, byste měli věnovat vaši pozornost.

E - Vyvýšení (Elevation) 
Jestliže pozorujete růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou nádoru. Pokud však máte mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Chraňte se kromě kvalitní kosmetiky i pomocí oblečení, pokrývky hlavy a slunečních brýlí. Doporučuje se nosit černé oblečení, které před paprsky chrání více než ostatní barvy. 

Není efektivnější cesta, jak chránit své zdraví, než právě prevence.

Lékárny Dr.Max jsou již čtvrtým rokem generálním partnerem Stanu proti melanomu, nejmasovější preventivní akce zaměřené především na zjišťování výskytu maligního melanomu způsobujícího rakovinu kůže.
„Maligní melanom je závažné a záludné onemocnění, a proto je primární prevence jednou z nejúčinnějších zbraní proti této chorobě,“ říká MUDr. Gabriel Pallay, CSc., manažer odborného vzdělávání lékáren Dr.Max, a upozorňuje: „Není důvod prevenci odkládat, je třeba jednat co nejrychleji!“ 


Neváhejte a věnujte čas svému zdraví. Navštivte Stan proti melanomu, který bude:

6.–7. 5. Václavské náměstí, Praha (10:00 - 18:00)
13. 5. náměstí Svobody, Brno (10:00 - 18:00)
14. 5. Avion Shopping Park, Ostrava (10:00 - 18:00)


Jaro je i obdobím prvního těšení se na prázdniny a plánování dovolené. Troufám si tvrdit, že většina žen ještě před plánovaním dovolené otevře šatník a začne se probírat svými jarně-letními kousky a vyhodnocovat, zda není nejvyšší čas je obměnit.

To, co se loni zdálo cool, teď padá do pytle s názvem „kontejner na textil“. A aby vše dokonale pasovalo, tak stejně nemilosrdně zhodnotíme i boty, které čeká podobný osud, pokud nám nezapadají do letošních trendů. Zkrátka s nastávajícím hezkým počasím nám záleží na tom, vypadat co nejlépe.


Důležité ale je si uvědomit, že být trendy neznamená jen mít dokonale padnoucí svršky a boty, ale také krásnou a zdravou pokožku, kterou nelze jen tak jednoduše obměnit jako oblečení a boty.

Tajemstvím zdravé pleti bez nedokonalostí je pravidelná, dlouhodobá péče, která spočívá ve správném čištění a používání vhodných přípravků vybraných na míru. Neméně důležitá je i prevence v podobě fotoprotekce neboli přípravků s SPF, které – obzvlášť v jarních a letních měsících – jsou vhodné pro naši pleť. 

Doporučuji vám navštívit dermocentrum Dr.Max, kde se vám bude věnovat odborný personál. Bezplatně poskytují diagnostiku pleti, díky níž vám doporučí kompletní péči přesně pro vaši pleť. Také mají k dispozici testery a vzorky k vyzkoušení. Co mi přijde na této službě skvělé, je, že na výběr a rozhodování nejste sami jako například v drogeriích. Naopak máte možnost své potřeby probrat s odborníkem a navíc v lékárnách se doporučuje tzv. dermokosmetika, která zaručuje jistou kvalitu a snášenlivost pro všechny typy pleti.

Závěrem bych ráda napsala „není čas ztrácet čas“. Je pouze na nás, jak budeme o své zdraví pečovat. Prevence je nám dostupná na každém kroku, stačí se jen aktivně zajímat o sebe sama.

!ZAPOJTE SE DO PRÁVĚ PROBÍHAJÍCÍ SOUTĚŽE ZDE !

 

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Co na spálenou pokožku od sluníčka? 4 triky, které vám pomohou

Přehnali jste to se sluníčkem, a i když jste se pravidelně natírali opalovacím přípravkem, tak jste se spálili? Nezoufejte, v následujícím článku vám poradíme, jak na spálenou pokožku ve čtyřech krocích, které vám od nepříjemných pocitů uleví snadno a rychle.

Více...

5 nejčastějších chyb při opalování. Tohle raději nedělejte

Myslíte, že se stačí při opalování natřít opalovacím krémem pouze jednou denně? Kdepak! Opalování i aplikace opalovacích přípravků mají svá pravidla, která byste měli dodržovat. Jedině tak vaši pokožku dokážete dostatečně ochránit. Jakých dalších nejčastějších chyb se při opalování můžete dopustit?

Více...