Proč si jít koupit opalovací krém do lékárny?

Opalovací přípravky jsou nezbytné pro ochranu pokožky před slunečním zářením, přesto je jejich používání mnohými z nás podceňováno, a to především z toho důvodu, že řada rizik způsobených nadměrným sluněním se neprojevuje hned, ale v průběhu několika let (i třeba 10-20 let). Mluvíme v této souvislosti o stárnutí pleti, tvorbě pigmentových skvrn, ale bohužel také o rozvoji kožních nádorů, především zhoubného melanomu. 

Nezbytné je se chránit před negativními účinky nadměrného slunečního záření celoročně a vhodným způsobem. Jako ochranu před zářením používáme kombinaci režimových opatření a pravidelnou a dostatečnou aplikaci kvalitního opalovacího přípravku, který by měl být vybrán s ohledem na pleť konkrétního jedince, jeho životní zvyklosti a prostředí, v němž se pohybuje.

V dnešní době můžeme opalovací přípravky koupit v lékárně, v drogerii nebo dokonce i v obchodě s potravinami. Určujícím kritériem při výběru opalovacího přípravku by neměla být cena, ale vlastnosti konkrétního produktu. V lékárnách najdete vždy opalovací přípravky renomovaných značek. V první řadě je testován ochranný faktor před UVB složkou slunečního záření (SPF faktor). Všechny přípravky s garantovanou UVB ochranou rovněž ze zákona musí jedince chránit i před UVA zářením, které se spolupodílí na škodlivých účincích slunečního záření (především na předčasném stárnutí kůže). Ochranu před UVA poznáte podle symbolu UVA v kroužku uvedeném na obale. UVA záření je zákeřné v tom, že má stejnou intenzitu, ať už svítí slunce nebo je pod mrakem, navíc prochází i sklem auta. Opalovací přípravky renomovaných značek jsou dále testovány na stabilitu na slunci, stabilitu v době exspirace, alergenitu jednotlivých složek, kosmetickou přijatelnost atd. Je vhodné vybírat kvalitní opalovací přípravky a vyvarovat se nekvalitním nebo po domácku vyrobeným přípravkům, které těmto parametrům nemusí vyhovovat.

Lékárny nabízí široké portfolio kvalitní kosmetiky pro každého. Najdete zde opalovací přípravky přizpůsobené jednotlivým typům pleti (suchá, smíšená, mastná), opalovací přípravky pro specifické skupiny osob – osoby s citlivou, atopickou nebo aknózní pletí, pro osoby se zvýšeným množstvím pigmentových znamének apod. Školený personál vám poradí s výběrem vhodného přípravku s ohledem na váš kožní fototyp („světlost pleti“), typ pleti, na expozici slunci (kde se pravidelně pohybujete + jestli budete trávit čas na horách, u moře, doma na zahrádce, při sportu apod.) a dle dalších charakteristik. Podle těchto informací doporučí, jak silný ochranný faktor SPF, zda je pro vás vhodnější minerální či chemický filtr v opalovacím přípravku, jaká konzistence přípravku (tělové mléko, krém, olej atd.) a jak velké balení bude potřeba zvolit. Pokud užíváte nějaké léky či doplňky stravy, nezapomeňte se o tom zmínit při výběru vhodného opalovacího přípravku. Některé léčivé přípravky nebo doplňky stravy mohou zvyšovat citlivost kůže na sluneční záření, a tím může dojít k nežádoucí fotosenzitivní (citlivé na světlo) reakci, která by se při nedostatečné ochraně před sluncem mohla projevit např. svěděním, vyrážkou, zčervenáním, puchýřky apod.

Každý lékárník/lékárnice vám poskytne návod, jak správně a jak často přípravek používat, což je základem pro vaši zdravou kůži a pro snížení negativního působení slunečního záření na kůži. Připomene, že součástí komplexní ochrany není jen opalovací přípravek, ale také pokrývka hlavy, sluneční brýle s UV filtrem a volné oblečení. Vysvětlí, které části těla jsou vystavovány slunci nejvíce a je potřeba nezapomínat na jejich namazání – uši, nos, ramena, nárty, pěšinka ve vlasech… Doporučí základní režimová opatření (vyhýbat se slunění mezi 11. a 15. hodinou, dostatečně pít, ošetřit pokožku i po opalování apod.), aby nedošlo ke spálení pokožky, které může mít negativní dopad na celkovou imunitu jedince.

Mimořádnou ochranu potřebují děti. Bývají vystaveny slunečnímu záření mnohem více než dospělí. Dětská kůže je 5x tenčí a spálení kůže v dětském věku je významným rizikovým faktorem rozvoje melanomu v dospělosti. Dokonce se udává, že 50 % celoživotní dávky UV záření získáme v dětství. U dětí je potřeba vždy zvolit přípravky, které jsou určené pro dětskou pokožku, jsou voděodolné a s vysokou UV ochranou (SPF 30, 50, 50+). Pamatujte, že děti do 3 let by se neměly opalovat vůbec, chraňte je před slunečním zářením stínem, kloboučkem, slunečními brýlemi, volným oděvem a vhodným opalovacím krémem. V lékárnách Dr.Max najdete vhodné přípravky pro děti, jako např. EQUILIBRIA Sun BABY SPF 50+ krém nebo Uriage Bariésun Opalovací sprej pro děti SPF 50+.

EQUILIBRIA Sun BABY SPF50 mléko je vhodné na citlivou dětskou pokožku. Lehko se roztírá, nemastí. Zvlhčuje pokožku a ošetřuje jí…

399
Kosmetika

Díky výkonnému filtru poskytuje tento krém velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Vhodné pro každého, kdo nemůže být na…

429
Kosmetika

Díky výkonnému filtru poskytuje sprej velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Zaručuje vysokou odolnost vůči vnějším vlivům…

569
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Jak vybrat vhodný opalovací krém

Pobyt na slunci je pro člověka přirozený a důležitý. Pozitivně ovlivňuje naši náladu, kondici, zdraví, díky slunečnímu záření se nám v těle tvoří vitamin D. Zároveň však při dlouhodobém vystavení kůže slunci může docházet i k jeho negativním vlivům – od spálení kůže, přes předčasné stárnutí kůže a změny v pigmentaci až ke vzniku rakoviny kůže. Proto bychom neměli sluneční paprsky podceňovat a vždy před vystavením pokožky slunci použít opalovací přípravek s ochranným filtrem a na slunci se chránit vhodným oblečením, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy.

Více...

Jak se připravit na opalování?

Sluneční záření (stejně jako okolní ovzduší či stravování) ovlivňuje náš zdravotní stav v průběhu celého života. V přiměřeném množství je pro nás nezbytné (tvorba vit. D, pozitivní ovlivnění psychiky, nastavení přirozených biorytmů našeho těla), ovšem při nadměrném vystavování kůže slunci může docházet k akutním (spálení kůže, sluneční alergie apod.) nebo chronickým komplikacím (tvorba pigmentových skvrn, předčasné stárnutí kůže, vznik rakoviny kůže).

Více...