Opalujte se. Ale nespalujte svou kůži

Už to svítí, už to praží. Červen se projevil jako pravý letní měsíc hned od prvního dne. Je nejvyšší čas těšit se na plánovanou dovolenou a pořádnou relaxaci. Naučte se užít si slunečné dny u moře, na chalupě nebo na horách zdravě a bez spálení kůže.

Kromě fotoprotekce, o které jsem psala v minulém článku, bychom měli věnovat velkou pozornost i péči po opalování. Pokožka je v důsledku opalování dehydratovaná a náchylná k podráždění. Krátkovlnné UV záření, které působí během opalování na kožní buňky, vyvolává tvorbu vysoce reaktivních volných radikálů, jež buňky následně poškozují. Čím je poškození závažnější, tím je větší riziko vzniku vrásek a chronických poškození. Nejzávažnějším projevem poškození kůže je pak rakovina. Je třeba dbát nejen na používání správných opalovacích přípravků, ale také nezapomínat na přípravky po opalování, které většinou obsahují antioxidační látky posilující vlastní ochranný systém pokožky v boji proti volným radikálům. Navíc díky obsaženým látkám se zklidňujícím a hydratačním účinkem bude opálená pokožka namáhána skutečně minimálně.

 

Produkty jsou dostupné ve formě pěny, mléka nebo gelů. Tělová mléka  zklidňují pokožku po opalování a díky schopnosti hydratovat je lze používat celoročně. Pokud chceme pokožce dopřát opravdu příjemný chladivý pocit, volíme přípravky ve formě gelu. V případě bolestivého spálení, kdy je kůže i na dotek citlivá, sáhneme po regenerační a zklidňující pěně. Nezapomínejte na péči o pokožku po opalování ani ve sprše. Zde se doporučuje používat jemné mycí oleje , které pokožku zklidní a vyživí.

Spálení pokožky

Spálení je nejčastější forma poškození kůže v důsledku působení slunečního záření a jeho hlavní příčinou je UVB záření. Typickými příznaky je zarudlá, na dotek bolestivá kůže s tvořícími se puchýři. Někdy se tyto příznaky neobjeví okamžitě – může uplynout až pět hodin od pobytu na slunci, než se spálení kůže projeví. Ideálně bychom se měli spálení vyvarovat – používejme vhodné ochranné opalovací přípravky a vyhýbejme se přímému intenzivnímu slunci.

A jak probíhá péče, když přes všechnu opatrnost ke spálení pokožky přece jen dojde? Péče o sluneční spálení spočívá v chlazení kůže, aby se předešlo bolesti a zánětu. Je možné na postižená místa přikládat studené obklady a používat speciální přípravky po opalování, které chladí a zklidňují pokožku. Můžeme použít také pěny s obsahem regeneračně působícího panthenolu . Další variantou péče o spálenou pokožku je termální voda . Tip pro Vás – termální vodu dejte přes léto do lednice. Získá tak příjemný chladicí efekt, který oceníte zejména při aplikaci na rozpálenou pokožku.

Nedílnou součástí zdravého přístupu k opalování je také užívání správných doplňků stravy. Betakaroten  je doplněk stravy, který je přirozeným zdrojem vitaminu A. Vitamin A přispívá k normální funkci imunitního systému. Je potřebný pro udržení žádoucího stavu pokožky a zraku. Zároveň podporuje krásné opálení. Vhodné jsou i doplňky stravy s antioxidanty, které působí na ochranu buněk před škodlivými vnějšími vlivy. Ideálně vybírejte z řad kombinace dvou prvků – selenu a zinku. Ochrání, ale zároveň podpoří váš imunitní systém.

Slunce je zdrojem energie a dobré nálady a je nezbytné pro mnohé procesy, ať už je to fotosyntéza, nebo tvorba vitaminu D v lidském těle. Ale jako u většiny biologických procesů i tady je nutné zachovávat rozumnou míru – sluneční záření sice k životu potřebujeme, ale nadměrné vystavování se slunci nám naopak může škodit, naší pokožce především.

A právě teď nastal čas, kdy se můžete těšit na zdravé opalování, ať už je to kdekoliv. Užijte si krásné počasí s pokožkou chráněnou fotoprotekcí a večer nezapomeňte na dostatečnou hydratační péči a zklidnění – pokožka vám za to poděkuje svým mladistvým vzhledem.

 

!ZAPOJTE SE DO PRÁVĚ PROBÍHAJÍCÍ SOUTĚŽE ZDE !

Zklidňující pěna s 10% panthenolem má chladivý účinek, rychle se vstřebává a přináší pocit úlevy. Obsažený vitamin E je…

139
Kosmetika

Reparativní balzám po opalování

399
Kosmetika

Regenerační krémový gel určený k aplikaci po opalování. Šetrný k pokožce,…

355
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Představení bio&organic značek: Klara Rott

V předešlém článku jsem vám představila novou kategorii bio&organic kosmetiky, kterou můžete aktuálně najít na e-shopu Dr.Max a také ve vybraných Dr.Max lékárnách. Co si pod pojmem bio&organic představit a co tohle označení znamená, jsme si tedy již  vysvětlili. Jestliže vás ale zajímá, jaké značky se v této kategorií objevují, můžete se těšit na sérii článků, ve kterých vám jednotlivé značky, jejich filozofii i produkty představím.

Více...

Bio&organic kosmetika nově v Dr.Max: Seznamte se s kosmetickou péčí bez kompromisů

V poslední době je přírodní či organická kosmetika čím dál vyhledávanější variantou. A proto vás možná potěší zpráva, že na e-shopu www.drmax.cz a ve vybraných Dermocentrech lékáren Dr.Max najdete novou kategorii kosmetiky označenou jako bio&organic.

Více...