Mějte akné pod kontrolou

Ať je to, jak je to, pupínky na obličeji nás nepotěší v žádném věku. Také znáte situaci, kdy se zákonitě vytvoří v tu nejméně vhodnou dobu? Hlavní příčinou vzniku akné je nadměrná tvorba kožního mazu. Právě nadměrná tvorba kožního mazu vede k promaštění pokožky a následnému ucpání pórů.

Základem v boji s aknózní pletí je pravidelné, ale zároveň šetrné čištění pleti, které vede k odstranění kožního mazu a nečistot. Doporučuje se mytí vlažnou vodou s použitím vhodného přípravku, a to dvakrát denně – ráno a večer. Špatně prováděné čištění nebo naopak přílišná péče mohou stav dlouhodobě zhoršovat. Důležité je, aby používaná kosmetika neobsahovala komedogenní složky.

Jedna z možností čištění jsou jemné mycí gely určené pro problematickou pleť nejlépe s kyselým či neutrálním pH. Jsou vhodné jak na obličej, tak i na projevy akné na těle. Gely mastnotu a pokožku důkladně zbaví nečistot. Z kvalitních produktů bych doporučila například Uriage Hyseac mycí gel nebo La Roche-Posay Effaclar čisticí pěnivý gel.

K čištění patří i tonizace pleti. Tonikum odstraňuje nadměrný maz, který se v pleti usazuje a zároveň dokáže čistit póry a stahovat je, čímž zabraňuje jejich následnému zanášení. Pleť projasní, osvěží a připraví ji pro aplikaci pleťového krému. Doporučuji vyzkoušet Uriage Hyséac Adstringentní pleťová voda na mastnou pleť s nedokonalostmi 200 ml. Aplikuje se lokálně na tzv. T-zónu, odmašťuje a stahuje póry. Neaplikuje se na zánětlivé formy akné. Obsahuje alkoholovou složku a zbytečně by pokožku mohla podráždit a přesušit.

Přípravky na aknózní projevy vybíráme podle potřeb pleti. Vyhýbáme se přípravkům, které jsou mastné a hutné, vazelínám, minerálním olejům a lanolinu. Takové látky projevy akné zhoršují, ucpávají póry a pleť pod nimi není schopna dýchat.  Obecně volíme lehké krémy s nekomedogenním účinkem. V případě lesklé a mastné pleti vybíráme lehký přípravek, který dodává pleti přirozený, matný vzhled, okamžitě absorbuje mastnotu a reguluje lesk pleti během dne, aniž by pokožku vysušoval. Jsou vhodné i jako podklad pod make-up. Zrovna takovým přípravkem je např. La Roche-Posay Effaclar MAT zmatňující péče. V případě ucpaných pórů sáhneme po přípravku s obsahem ovocných kyselin. Póry se díky působení ovocných kyselin stávají otevřené a neucpávají se. Používají se buď lokálně nebo na celý obličej. Pokud hledáte přípravek, který vyřeší více potíží najednou, tak sáhněte po Uriage Hyséac 3-Regul. Jedná se komplexní péči na mastnou pleť s nedokonalostmi. 

Další možností podpůrné péče o pleť s projevy akné jsou masky. Mají peelingový účinek a často osahují jíl, který pleť zbaví přebytečného mazu a tím ji zmatní. Jejich použití se doporučuje 1 - 2krát týdně. Pokud chcete mít pleť bez lesku, používejte např. La Roche-Posay Effaclar Mask zmatňující čisticí masku.

Důležité je zmínit používání denního krému. Je téměř nutností používat na den přípravek s UV faktorem 50+ ve formě lehkého fluidu určeného pro aknózní pleť. Slouží jako prevence před opakovaný vznikem akné, dále také před vznikem nevzhledných jizev a pigmentových skvrn. Ideální příklad je Uriage Hyséac Zmatňující fluid na smíšenou až mastnou pleť SPF 50+.

O pleť je nejen důležité pečovat z venku, ale i zevnitř. Vhodným pomocníkem v boji s problematickou pletí jsou například probiotika anebo zinek, který se používá nejen ve formě lokálních přípravků, ale efektivní je i jeho vnitřní podání. Proto i ten doporučuji užívat v podobě doplňku stravy. Podporujeme tak regeneraci pleti.

Důležitá jsou i další režimová opatření, jako je omezit kouření, mít dostatek spánku, a pokud možno se vyhýbat stresu. Život s problematickou pletí může být velmi stresující. Když jsme ve stresu, naše tělo produkuje hormony kůry nadledvin glukokortikoidy, které ovlivňují nejen metabolismus, ale i chování mazových žláz a mohou zhoršit naši pleť. Proto je velmi důležité umět odpočívat a co nejvíce eliminovat stres. 

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Jak chránit pokožku před spálením při sportu?

S krásným slunečním počasím přibývá u většiny z nás chuť trávit volný čas venku a sportovat. Ať už je pro vás sportování oblíbenou formou aktivního odpočinku, rozhodli jste se dostat do formy či jen chcete být venku s přáteli, nezapomeňte při sportu na ochranu kůže před nebezpečným UV zářením.

Více...

Toužíte po svěží a krásné pleti? Základem je hydratace

Hydratace, hydratace, a ještě jednou hydratace. Nepodceňujte hydrataci pleti, ať už v podobě přípravků určených na pleť nebo vnitřní hydrataci v podobě dostatečného množství vody.

Více...