Kdy použít deodorant a kdy antiperspirant? A víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pocení je přirozený proces, který v lidském těle funguje jako důležitý termoregulační nástroj – udržuje stálou teplotu. Zároveň pomáhá tělu zbavovat se škodlivých látek a působí také jako ochranný filtr před UV zářením. Tento složitý mechanismus, který chrání organismus před přehřátím, je řízen hormony a nervovým systémem. Nejvíce se potí dlaně, chodidla, podpažní jamky a třísla.

Deodoranty

Deodoranty působí proti bakteriím, které mají na svědomí vznik nepříjemného zápachu. Obsahují parfémovanou složku, která jej překrývá.

Antiperspiranty

Antiperspiranty mají přímý vliv na tvorbu potu v podpaží. Antiperspirační složkou jsou obvykle hliníkové soli, které zamezují tvorbě potu. Hliníkové soli jsou určené k omezení vylučování potu. Tuto funkci mají všechny účinné antiperspiranty, které tyto hliníkové soli obsahují. Soli zužují horní část vyústění potní žlázy, což zamezuje tvorbu nepříjemného zápachu a mokrých skvrn na oblečení.

Při výběru je důležité zvážit, jestli řešíme nadměrné pocení a zápach a budeme tedy vybírat antiperspirant, anebo řešíme pouze regulaci zápachu a budeme tak vybírat deodorant. Pro začátek rozlišujeme dvě formy aplikátoru–  roll-on (kuličkové), tuhé a ve spreji – vždy záleží na jakou problematiku je budeme používat a také jaká aplikace je komu příjemná.

Značka Uriage nabízí jak deodorant, Uriage jemný deodorant 50 ml, tak antiperspirant, Uriage antiperspirant power3 50 ml. Oba dva jsou typ roll-on aplikace. Uriage jemný deodorant neobsahuje hliníkové soli ani alkohol. Je vhodný na citlivou pokožku a jeho hlavní funkcí je regulace zápachu. Aplikuje se na suchou a nepodrážděnou pokožku, použití může být i několikrát denně. Uriage antiperspirant obsahuje hliníkové soli, které regulují tvorbu potu. Dále obsahuje komplexy antibakteriálních látek a látek s antienzymatickým účinkem, které účinně bojují proti zápachu. Je bez alkoholu, určený na citlivý typ pokožky. Opět se aplikace doporučuje na suchou a nepodrážděnou pokožku. Po aplikaci je vhodné chvíli vyčkat a nechat přípravek zaschnout a až poté se obléci.

Mezi lídry na trhu v boji proti pocení a zápachu patří i značka Eucerin. Můžete vybírat z roll-on antiperspirantu, který neobsahuje alkoholovou složku a působí proti tvorbě potu v podpaží až 48 hodin. Aplikuje se po sprchování ráno, večer nebo několikrát za den podle potřeby. Dlouhotrvající ochranu, a to až 72 hodin, proti nadměrnému pocení nabízí Eucerin Intenzivní antiperspirant sprej. Složení tohoto antiperspirantu chrání proti pachu a je vhodný i pro citlivou pokožku. Oba dva přípravky obsahují hliníkové soli.

Použití Eucerin antiperspirantu ve spreji má svoje zásady:

  • Během prvních tří dnů používejte každý večer – pak obden nebo dle potřeby.
  • Aplikujte večer na čistou a suchou pokožku.
  • Ráno není potřeba použít deodorant.
  • Postupně se bude frekvence používání snižovat.
  • Pokud dojde k podráždění pokožky, prodlužte intervaly mezi jednotlivými aplikacemi, při přetrvávajícím podráždění je třeba přípravek přestat používat.

Za zmínku stojí určitě také antiperspiranty a deodoranty od značky Vichy. Nejprodávanější produkt určený na regulaci vzniku potu je Vichy Stress Resist roll-on. Obsahuje hliníkové soli a je bez alkoholu. Aplikuje se na suché podpaží a účinnost má až 72 hodin. Značka Vichy Homme je určená přímo mužům. Nabízí deodorant Vichy Homme pro extrémní kontrolu pocení s 72hodinovou účinností a Vichy Homme deodorant ve spreji se stejnou účinností, aplikace je sprej. Vichy ve svém sortimentu nabízí řadu dalších typů roll-on přípravků i sprejů, ze kterých si vyberete na míru pro vaše potřeby. Rádi vám s výběrem poradíme také v našich dermocentrech.

Deodorant bojující účinně po celý den proti pocení a pachu. Nezanechává bí…

269
Kosmetika

Deodorant antiperspirant pro extrémní kontrolu proti pocení se 72h účinkem.

485
Kosmetika

Kuličkový antiperspirant chrání proti nadměrnému pocení až po dobu 48 hodin. Svěží, vhodný i pro citlivou pokožku. Neobsahuje…

369
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Trápí vás suchá pokožka? Od pocitu svědění vám uleví novinky od značky Uriage

Francouzskou kosmetiku Uriage a její řadu Xémose Vám nepředstavujeme poprvé. Co bychom vám ale rádi poprvé blíže představili, jsou novinky z této řady, a to Uriage Xémose SOS zklidňující mlha ve spreji a Uriage Xémose Zklidňující oční krém.

Více...

Pleť v menopauze: Na tyto změny se připravte

Menopauza děsí nejednu z nás, jedná se však o přirozený vývoj ženského těla, kterému se bohužel nevyhneme. Příchod menopauzy je kromě ztráty menstruace doprovázen psychickými, a především fyzickými změnami.

Více...