Zásady správného opalování: Jakou sluneční kosmetiku zvolit a jak ji používat?

Která z nás by netoužila po svěží bronzové barvě, ovšem bez spálenin, zdravotních rizik a pigmentových skvrn? Docílit toho nemusí být až tak těžké, stačí dodržovat pár zásad, které si dnes ukážeme.

Jak sluneční kosmetiku používat?

Základem je kvalitní sluneční kosmetika, kterou je třeba nanést 30 minut předtím, než se půjdete opalovat či vyrazíte ven. Zároveň pokud vyrážíte k vodě, je nezbytné používat voděodolné přípravky nebo aplikaci přípravku po koupání opakovat. To stejné platí i při sportu, během kterého se zpotíte – přípravek je vhodné znovu nanést anebo sáhnout po tom voděodolném. Vhodnou volbou mohou být přípravky značky Equilibria, které jsou voděodolné a obsahují nejen UVA a UVB filtr, ale navíc také látky přírodního původu jako je bambucké máslo a mořská řasa. Další důležitou složkou této kosmetiky je pro své antioxidační účinky vitamin E, glycerol napomáhající hydrataci a v neposlední řadě také zklidňující panthenol. Sluneční kosmetiku značky Equilibria najdete exkluzivně v lékárnách Dr.Max a na eshopu www.drmax.cz.

Jestliže chcete škodlivé účinky slunečního záření na vaši pleť a pokožku eliminovat, je nezbytné používat ochranné faktory i u nás v ČR a zároveň mezi 11. a 15. hodinou se slunci raději vyvarovat úplně, protože v tomto čase je síla sluníčka nejintenzivnější, a navíc nadměrné slunění vede k nerovnostem v pigmentaci pokožky a k jejímu předčasnému stárnutí.

Jaký faktor zvolit a co znamená SPF?

Jak vysoký ochranný faktor je potřeba nanést? Záleží především na vašem fototypu pleti  - rozlišujeme 6 fototypů, přičemž fototyp 1 je nejsvětlejší. V našem podnebném pásmu se vyskytuje pouze fototyp 1 až 4. Čím světlejší fototyp tedy máte, tím je potřeba vyšší ochranný faktor. A co vlastně znamená hodnota SPF na daném přípravku? Ta určuje, kolikrát můžeme prodloužit dobu pobytu na slunci, než nám pokožka začne červenat. Pokud vám pokožka červená po 15 minutách a použijete SPF 30, pak vám při pobytu na slunci účinek ochranného faktoru vydrží 450 minut. Ovšem jiná pravidla platí pro naše nejmenší. Citlivá pokožka miminek na slunce nepatří vůbec, a u dětí je potřeba používat minimálně PF 50.

Důležitá je také vaše vitalita a kondice

Ještě, než se vystavíte slunečním paprskům, měli byste zvážit, jak se cítíte. Obezřetnost je potřeba při užívání třezalky tečkované a některých léků jako jsou například estrogeny, retinoidy, některá antibiotika či vybrané protizánětlivé léky a podobně. To vše totiž způsobuje fotosenzitivitu a na pokožce by se tak mohly vytvořit nepěkné pigmentové skvrny. Proto vždy pozorně čtěte příbalový leták a v případě léku způsobujícího fotosenzitivitu se slunění raději vyhněte.

Na pigmentové skvrny vyberte vhodné přípravky

Pokud se vám pigmentové skvrny již vytvořily, vyzkoušejte řadu Depiderm od značky Uriage, ve které najdete přípravky nejen na zesvětlení a zmenšení skvrn, ale také k jejich prevenci. Jedná se o přípravky s velmi vysokou 20% koncentrací látek proti pigmentovým skvrnám.

Někdy je však třeba sáhnout po ještě intenzivnější ochraně, a to například při onemocnění aktinickou keratózou či k její prevenci. Jedním z hlavních příčin vzniku této nemoci je právě poškození kůže UV zářením a toto onemocnění pak dále může vést až k nemelanomové rakovině kůže. V těchto případech je vhodný jako doplňková léčba zdravotnický prostředek Eucerin Sun 100 zanechávající na pokožce ochranný film s UV filtry, které absorbují, odrážejí a rozptylují sluneční záření. Přípravek tak poskytuje ochranu pokožce v celém UV spektru, a jakožto lehký fluid je vhodný pro každodenní a opakované použití.

Nezapomínejte na to, že u opalování platí pořekadlo „všeho s mírou“ dvojnásob. Jen svěží pokožka může být krásná a na to  bychom měli myslet v první řadě, i když nás sluníčko svými paprsky láká ven.

EQUILIBRIA Sun BABY SPF30 mléko je vhodné na citlivou dětskou pokožku. Lehko se roztírá, nemastí. Zvlhčuje pokožku a ošetřuje jí…

219 219
Kosmetika

Rozjasněte svou pleť a chraňte ji před tvorbou pigmentových skvrn, které Vaší kráse nesvědčí. Přípravek Uriage Depiderm SPF50+…

669
Kosmetika

Sluneční ochrana s vitaminem E. Equilibria Extreme Protective Sun Oil SPF30 obsahuje fotostabilní filtry, které poskytují vysokou…

349
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Jaký opalovací přípravek vybrat na dovolenou?

Přichází čas, kdy mnoho z nás odjíždí na letní dovolenou k moři. Jenže jaký přípravek na opalování zvolit, když je naše pokožka ještě sluníčkem nepolíbená, jaké SPF vybrat a podle čeho se rozhodovat, aby naše dovolená proběhla tak, jak má a my nemuseli řešit nepříjemné pocity, které může sluníčko přinést?

Více...

Jaký je rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí? Obě potřebují speciální péči

Aby byla vaše pleť hydratovaná, svěží a zdravě vypadající, je potřeba znát její typ. Jedině tak můžete pleti dopřát přesně to, co potřebuje. Bohužel některé ženy se často mylně domnívají, že mají suchou pleť, což nemusí být tak úplně pravda. Rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí je však zásadní a v tomto článku si ukážeme, jak daný typ pleti rozeznat a jak o něj pečovat.

Více...