Jaké nejčastější chyby děláme při opalování?

V dnešní době je trendem mít opálenou pokožku. S prvními teplými dny proto mnoho lidí vystavuje svoji kůži slunečnímu záření, aby co nejdříve dosáhli požadovaného odstínu. Přestože se rok co rok mluví o nástrahách nadměrného pobytu na slunci, mnoho z nich nedodržuje správné zásady a při pobytu na slunci dělá chyby. Děláte je také?

Nepoužijete opalovací přípravek, abyste dosáhli co nejrychlejšího opálení

Nadměrné vystavování kůže slunečnímu záření bez použití UV filtru může způsobit řadu nežádoucích změn (spálení kůže, abnormální reakci kůže (vyrážka, alergie apod.), hyperpigmentace, předčasné stárnutí kůže, nádory), některé okamžitě, jiné s odstupem času (třeba i 10-20 let), a proto můžeme mít pocit, že když se čas od času spálíme, nic zásadního se nestalo. Ale lidská kůže má schopnost pamatovat si každé spálení, a ačkoliv má své opravné mechanismy, může časem dojít k jejich vyčerpání. Zvláštní pozornosti je třeba u malých dětí, které mají tenčí pokožku než dospělí. Spálení kůže v dětství je závažným rizikovým faktorem rozvoje melanomu (zhoubného nádoru kůže) v dospělosti.

Používáte opalovací přípravek jen jednou denně

Opalovací přípravek je nutné aplikovat při delším pobytu na slunci, a to každé dvě hodiny, ale také po každém pobytu ve vodě nebo otření ručníkem. Pokud sportujete na přímém slunci a hodně se potíte, je vhodné se natírat i každých cca 30 minut a používat voděodolné opalovací přípravky, aby byl UV filtr účinný. Kromě opalovacího krému můžete sáhnout také po opalovacích olejích Equilibria Extreme Protective Sun Oil, které jsou na e-shopu Dr.Max k dostání s ochranou SPF30 a SPF50.

Používáte malé množství opalovacího přípravku

Použitím nedostatečného množství opalovacího přípravku se snižuje stupeň ochrany - nedosahuje výše UV filtru uvedené na přípravku. Jako dostatečné množství se udává 2 mg/cm2, jenže jak to poznat? Pravidlo dvou prstů – na ukazováček a prostředníček jedné ruky nanesete opalovací přípravek, a to je jedna dávka. Rozdělte si tělo na 11 zón a na každou zónu naneste jednu dávku. 11 zón = tvář a krk, celá pravá ruka, celá levá ruka, hrudník, břicho, pravá noha zepředu pravá noha zezadu, levá noha zepředu, levá noha zezadu, horní část zad a dolní část zad spolu s hýžděmi. Pokud používáte opalovací sprej, jedna dávka odpovídá 6 střikům. Často se bohužel zapomíná i na nos, uši, rty, víčka, krk či pěšinku ve vlasech. Tato místa jsou vystavena slunečnímu záření neustále, proto se také rychleji spálí.

Nepoužijete dostatečný SPF faktor

Na horách, u moře a dalších místech, kde se sluneční paprsky odrážejí od povrchu (písek, sníh apod.), je světelné záření intenzivnější, proto je potřeba použít vyšší SPF faktor. Záleží i na fototypu kůže. Lidé s fototypem I, jejichž pokožka při pobytu na slunci rudne, by měli používat vždy SPF50+.

Namažete se až na slunci

Používáte-li opalovací přípravek s chemickým UV filtrem, je potřeba, aby přípravek pronikl hlouběji do pokožky. Teprve pak ji začne aktivně chránit. Proto je nutné jej nanášet 20-30 minut před pobytem na slunci.

Trávíte na slunci moc dlouhou dobu

Pro bezpečnější opalování je doporučováno nebýt na přímém slunečním záření déle jak 4 hodiny za den. Opalujete se také v době, kdy je slunce nejintenzivnější - mezi 11. a 15. hodinou se slunci raději vyhněte

Opalujete se, i když máte spálenou kůži

Pokud je pokožka spálená, je velmi citlivá a méně odolná vůči dalšímu slunečnímu záření. Je bezpodmínečně nutné ji dopřát regeneraci a nevystavovat ji nadále škodlivému slunečnímu záření. Sloupne-li se vám spálená kůže, je pod ní nová a tenká, tu chraňte ochranným faktorem SPF50+ a nevystavujte se slunci.

Nepoužíváte opalovací přípravek pod mrakem

Nepodceňujte sluneční záření ani při zatažené obloze. UVA záření, které prostupuje hlouběji do pokožky než UVB a má za následek předčasné stárnutí kůže, má podobnou intenzitu, i když je pod mrakem. Na ochranu očí používejte vždy ještě klobouk a sluneční brýle s vysokým UV filtrem.

Myslíte si, že opálená kůže nepotřebuje opalovací přípravek

Opálená kůže si vytvořila přirozený faktor, ten je však nedostatečný a nemůže se srovnat s účinkem opalovacího přípravku. Proto se chraňte před slunečním zářením i v případě, kdy je vaše kůže opálená.

Myslíte si, že poopalovací péče je potřeba jen při spálení

Po každém vystavení kůže slunci je vaše pokožka citlivá a vysušená, a to i když není spálená. Dopřejte ji vždy dostatečnou hydrataci, zklidnění a výživu, použijte přípravek po opalování – např. s obsahem panthenolu.

Vystavujete slunci malé děti

Děti do jednoho roku by se neměly vystavovat slunci vůbec a děti do 3 let pouze minimálně. Mají tenčí pokožku než dospělí a nemají tolik vyvinuté obranné mechanismy. Spálení kůže v dětství je závažným rizikovým faktorem rozvoje melanomu (zhoubného nádoru kůže) v dospělosti. V lékárnách Dr.Max najdete vhodné přípravky pro děti, jako např. EQUILIBRIA Sun BABY SPF 50+ krém nebo Uriage Bariésun Opalovací sprej pro děti SPF 50+. Také zvažte jako přídatnou ochranu oblečení s UV filtrem, aby byly vaše děti dokonale chráněné. Nikdy nezapomínejte na pokrývku hlavy.

Používáte stejný opalovací přípravek několik let

I opalovací přípravky mají svou trvanlivost. Většinou na nich navíc najdeme i údaj o tom, jak dlouho vydrží přípravek od otevření. Po každém použití se zvyšuje pravděpodobnost, že se do něj dostaly bakterie. Opalovací přípravky obsahují látky, které zabraňují množení bakterií, ale s ubývajícím množstvím přípravku se schopnost bránit jejich růstu snižuje, a přitom riziko kontaminace, z důvodu používání, je stále větší.

Myslíte si, že make-up s SPF ochranou je dostačující

Sluneční záření se dostává i přes make-up, proto před jeho nanesením naneste nejprve opalovací přípravek. Používáte-li make-up s SPF, myslete na to, že budete-li trávit den na sluníčku, a nejen v kanceláři nebo doma, je potřeba použít jako podklad opalovací přípravek. Aby byla ochranná vrstva faktoru dostačující, je nutné použít 2 mg/cm2, tolik make-upu použije málokdo. Stejně je tomu i u denních krémů s SPF faktorem, myslete na to, že chcete-li se nadměrně vystavit slunečnímu záření, je potřeba použít i opalovací přípravek. Samotný denní krém s SPF faktorem není dostačující, protože se nenanáší v tak silné vrstvě, aby to umožnilo plnou ochranu.

Nekontrolujete si znaménka

Ideálně každý rok (třeba na jaře, dříve, než začnete s opalováním), prohlédněte svoji pokožku a pečlivě se podívejte na všechna svá znaménka. Znaménka, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost, mají asymetrické skvrny, nemají jasné hranice, mají tmavě hnědou nebo černou barvu (případně různé odstíny barev na jednom znaménku), průměr vyšší než 5 mm nebo jsou vyvýšené. Pokud najdete u jednoho znaménka 2 a více z těchto projevů, navštivte dermatologa.

EQUILIBRIA Sun BABY SPF50 mléko je vhodné na citlivou dětskou pokožku. Lehko se roztírá, nemastí. Zvlhčuje pokožku a ošetřuje jí…

399
Kosmetika

Díky výkonnému filtru poskytuje sprej velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Zaručuje vysokou odolnost vůči vnějším vlivům…

569
Kosmetika

Sluneční ochrana s panthenolem a vitaminem E. Obsahuje fotostabilní filtry, které poskytují vysokou ochranu před UVB & UVA…

549
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Podzimní péče o pleť: Co naše pleť v tomto období potřebuje?

Ani jsme se nenadáli a léto uběhlo jako voda. S příchodem podzimního a sychravého počasí je zapotřebí vyměnit některé produkty a zaměřit se na to, co naše pleť na podzim opravdu potřebuje. Jelikož je podzim přechodným obdobím, kdy pleť připravujeme na zimní studené počasí, právě teď bychom jí měli dopřát tu nejlepší péči.

Více...

Akné jako problém teenagerů: Začněte dodržovat tyto tři kroky

Produkce mazu v oblasti obličeje, hrudníku či zad bývá v období puberty výrazně vyšší. Nevzhledné pupínky a akné se tak v tomto období většinou nevyhnou nikomu z nás a u některých bohužel přetrvávají až do dospělosti. Většina teenagerů není na tohle období dostatečně připravená a když se objeví první známky akné, cítí se bezradně. Dodržování následujících kroků však může značně pomoci.

Více...