Jaká je správná péče o pokožku v zimním období?

A je tady zima. Milovníci zimního období si přicházejí na své. Zimní počasí, pro které je typické chlad, mráz, studený vítr a sníh, určitě udělá radost, ale zároveň i starost, a to především naší pokožce. Střídání rozdílných teplot, pobyt v přetopených místnostech, kde vzduch ztrácí přirozenou vlhkost, nedostatečná ochrana proti UV záření – to vše negativně působí na zdraví pleti.

Kůže vlivem chladu a nižší vlhkosti vzduchu snadněji vysychá. Také tvoří méně mazu, a proto se voda z pokožky vypařuje mnohem rychleji. Snadněji tak můžeme cítit pnutí a suchost. Abychom snížili riziko vzniku diskomfortu pleti, je potřeba kůži dostatečně hydratovat, a to jak pomocí pleťových krémů, tak dodržováním pitného režimu. Ano, v zimě to může znít poněkud zvláštně dodržovat pitný režim. Nicméně v chladném počasí naše tělo sice navenek nevyžaduje vyšší potřebu tekutin, jako je tomu v létě, ale rozhodně to neznamená, že je nepotřebuje.

Mýtus: Krémy s obsahem vody by se neměly používat v zimě, protože mohou v pleti zmrznout a poškodit ji!

Z technologického hlediska každý krém na trhu obsahuje vodu v podobě oleje ve vodě, nebo voda v oleji. Voda obsažená v krémech na pokožce nemrze. Voda v emulzi „nedrží“ a při nanášení na kůži se voda vypařuje z emulze ven - to vyvolává chladivý pocit. Na pokožce následně zůstanou jen vyživující/olejové složky. Navíc teplota lidského těla je 37 °C, krém tedy nemůže „zmrznout“. V zimě je doporučováno používat denní krémy, které vyživují a hydratují pomocí lipidů neboli tuků, které pomáhají pokožku chránit. Ty jsou obsaženy v krémech, které mají obvykle hutnější texturu a voda je vázána uvnitř tukových látek. Udržují vlhkost nejen v buňkách, ale i na povrchu pokožky, která tak zůstane pružná a chráněná. Nezapomínejte ani na UV ochranu, a to zejména na horách. Voda obsažená v krémech na pokožce nemrze.

Jako speciální ochranu do mrazivých dní můžeme použít tzv. Cold Creamy neboli zimní krémy. Jejich funkcí je pokožku chránit. Zanechávají na pokožce film, který chrání pleť před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Dále také vyživují, zjemňují a hydratují. Vyzkoušejte například Cold Creamy značky Uriage nebo Avene, které obsahují včelí vosk a termální vodu.

V zimě se častěji, než v letním období setkáváme s viditelným začervenáním pleti, které může být doprovázené praskáním žilek v obličeji. Jednou z příčin je přecházení z vytopených místností do mrazivého počasí. V chladu se podkožní cévy stáhnou a v teple naopak roztáhnou. Neustálým střídáním teplot může dojít k popraskání žilek, nebo až k trvalému začervenání pokožky. Proto je vhodné používat vyživující krémy, které se postarají o dostatečnou ochranu před nepříznivým počasím.

Nezapomínejte i správně pečovat o ruce. Jakmile klesne teplota k nule, tak by samozřejmostí měly být rukavice. Pokud trpíte na vysušené ruce, časté krémování tento stav dlouhodobě příliš nezlepší. Je potřeba používat výživný krém na ruce a pravidelně ruce ošetřovat, aby se na pokožce obnovil potřebný ochranný film. I na naše ruce myslí značka Uriage se svým krémem na ruce Bariéderm. Nelepí, rychle se vstřebává a zanechává na pokožce ochranný film. Vhodnými pomocníky v tomto chladivém období jsou i masky a zábaly na ruce. Naneste na ruce větší vrstvu zvláčňujícího krému, nebo olivového oleje smíchaného s kokosovým olejem a zabalte je potravinovou folií, nebo použijte speciální kosmetické rukavice. Nechte působit půl hodiny a opakujte jedenkrát týdně.

I rty si v zimě zaslouží speciální péči. Nezapomeňte, že chladem nebo mrazem trpí nejen pokožka obličeje, ale i rty. Kůže na rtech je velmi tenká, a navíc neobsahuje mazové žlázy. Používání pouze lesku nebo rtěnek může způsobit popraskání a kolem rtů se mohou vytvořit jemné vrásky. Nezapomínejte tedy na dostatečnou hydrataci svých rtů a ochranným balzámem nebo vazelínou je natírejte klidně několikrát denně. Vhodné jsou balzámy a tyčinky s přírodními výtažky, s včelím voskem, včelí mateří kašičkou, jojobovým či olivovým olejem. Do kabelky a na cesty si můžete přibalit Dr.Max Berry Kiss vazelínu na rty nebo Avene Cold Cream v klasické tyčince.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Intimní hygiena: Dbejte na správný výběr produktů, které mohou ovlivnit váš každodenní komfort

Správná hygiena intimních partií je nezbytnou součástí moderního životního stylu každé ženy. Ženské tělo vytváří v intimních partiích mírně kyselé pH. To je důležité pro tvorbu ochranné bariéry před škodlivými bakteriemi, infekcí a zároveň podporuje zdravou mikroflóru. 

Více...

Beauty day krok za krokem: Využijte čas sama pro sebe

Od minulého týdne je v České republice vyhlášena karanténa a s tím souvisí omezený pohyb lidí. Ačkoliv je to pro mnoho z nás velmi těžké období, jehož konec je bohužel prozatím v nedohlednu, zkusme tento čas, který trávíme především doma s rodinou, využít a udělat si příjemný beauty den.

Více...