Jak vybrat vhodný opalovací krém

Pobyt na slunci je pro člověka přirozený a důležitý. Pozitivně ovlivňuje naši náladu, kondici, zdraví, díky slunečnímu záření se nám v těle tvoří vitamin D. Zároveň však při dlouhodobém vystavení kůže slunci může docházet i k jeho negativním vlivům – od spálení kůže, přes předčasné stárnutí kůže a změny v pigmentaci až ke vzniku rakoviny kůže. Proto bychom neměli sluneční paprsky podceňovat a vždy před vystavením pokožky slunci použít opalovací přípravek s ochranným filtrem a na slunci se chránit vhodným oblečením, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy.

Co všechno je třeba zvážit při výběru opalovacího přípravku?

 •  Věk – pro dospělého, nebo pro dítě?
 • Kožní fototyp – ovlivněn množstvím melanomu v pokožce (světlý/tmavý typ) – výsledkem jsou rozdílné reakce pokožky různých lidí na sluneční záření – viz dále
 • Typ pleti – je suchá, mastná, citlivá, atopická, aknózní…?
 • UV index – charakterizuje úroveň UV záření dopadající na zemský povrch, ovlivňuje jej zeměpisná šířka, nadmořská výška (každých 300 metrů nadmořské výšky roste intenzita UV záření o 4 %), denní doba, roční období, prostředí, kde se nacházíme, zda doma na zahrádce nebo na písečné pláži (písek odráží 25 % UV záření, sníh odráží 80 % UV záření…)
 •  Individuální charakteristiky – kožní onemocnění, alergie, užívání léků…

Kožní fototyp

Fototyp (zbarvení kůže) je ovlivněn množstvím melaninu v pokožce. Melanin v určité míře chrání kůži před účinky UV záření. V ČR především typy II a III.

 • I. fototyp – velmi světlá pleť, rezavé vlasy, pihy; vždy se spálí, zrudne
 • II. fototyp – světlá pleť, světlé vlasy, modré, zelené nebo šedé oči; zrudne, opálí se velmi slabě, ale často se spálí
 • III. fototyp – světle hnědá pleť, hnědé vlasy, hnědé nebo šedé oči; zrudne zřídka, dobře se opálí, mohou vznikat pigmentové skvrny
 • IV. fototyp – hnědá pleť, tmavé oči i vlasy; vždy se opálí, spálí se výjimečně, mohou vznikat pigmentové skvrny

Lékárny nabízejí široké portfolio kvalitní kosmetiky pro každého. U opalovacích přípravků je otestován faktor UVB, stabilita přípravku na slunci, stabilita přípravku v teple, voděodolnost, alergenicita jednotlivých složek, čímž je garantována jejich kvalita. Povinně mají ochranu i proti UVA záření (na obalu: UVA v kroužku), která je důležitá, protože UVA záření se podílí na vzniku volných radikálů, a tím na předčasném stárnutí kůže. Najdete zde opalovací přípravky i pro specifické skupiny osob – děti, osoby se světlou, citlivou, atopickou nebo aknózní pletí, pro osoby se zvýšeným množstvím pigmentových znamének apod. Školený personál vám poradí s výběrem vhodného přípravku s ohledem na věk, kožní fototyp, dle míry expozice slunci, dle typu pleti apod- viz výše. Podle těchto informací zvolí, zda je pro vás vhodnější minerální, či chemický filtr v opalovacím přípravku, jak silný ochranný faktor SPF, jaká forma přípravku (krém, mléko, olej) a jak velké balení bude potřeba zvolit. Pokud užíváte nějaké léky či doplňky stravy, nezapomeňte se o tom zmínit při výběru vhodného opalovacího přípravku. Některé léčivé přípravky nebo doplňky stravy mohou zvyšovat citlivost kůže na sluneční záření, a tím může dojít k nežádoucí reakci při pobytu na slunci, která se projeví např. svěděním, vyrážkou, zčervenáním, puchýřky apod.

Minerální versus chemické filtry

Minerální neboli fyzikální filtry – UV záření rozptylují a odrážejí, jsou stabilní na slunci, nevstřebávají se a jsou aktivní ihned po nanesení. Tím že se nevstřebávají, mají minimální fotoalergenní potenciál, a tím jsou vhodné pro alergiky a nejmenší děti. Hůře se roztírají, mohou zanechávat bělavý neprodyšný film

Chemické filtry – UV záření pohlcují, je nutné je aplikovat 20-30 minut před vystavením slunci, aby se stihly vstřebat do pokožky. Tím, že se vstřebávají do pokožky, mohou mít některé složky fotoalergenní potenciál. 

Formy opalovacích přípravků

 • Emulze – lehčí varianty opalovacího krému, rychleji se vstřebávají, využívají se spíše pro mastné a smíšené pleti nebo při sportování (kdy hrozí pocení)
 • Gely – rychle se aplikují a vsakují, nezanechávají mastnou stopu, v horkém počasí příjemně chladí, ale kůže po něm může být lepkavá, využívají se spíše pro mastné, problematické a smíšené pleti nebo při sportování (kdy hrozí pocení)
 • Krémy – jsou hutnější, bývají velmi odolné, mohou obsahovat i antibakteriální nebo matující složky, nevýhodou je ucpávání pórů, pro normální a suchý typ pleti
 • Mléka – tekutější než krémy, proto se lépe roztírají, rychle vstřebávají, a také rychleji vypotřebují, pro normální a suchý typ pleti
 • Oleje – snadno se nanášejí, hydratují kůži, hůře se vstřebávají a tím se snadněji omylem setřou, nejsou vhodné při sportování, pro normální a suchý typ pleti (suché oleje se vstřebávají lépe a méně mastí)

Jak nanášet opalovací přípravky

Každé dvě hodiny při delším pobytu venku. Po každém koupání, otírání ručníkem a sportovní aktivitě. Doporučené množství opalovacího přípravku činí dva miligramy na jeden centimetr čtvereční kůže, tzn. u dospělého cca 30–50 ml (7–9 čajových lžiček) na pokrytí celého těla. Nezapomenout na slunci nejvíce vystavované oblasti – nos, uši, rty, oční okolí, pěšinka ve vlasech, nárty, ale i znaménka, jizvy.

Nebo využít pravidlo dvou prstů. Krém se nanese na ukazováček a prostředníček a tímto množstvím se natře jedna část těla. Jedna část těla = obličej, hrudník, břicho, levá ruka, pravá ruka, každá noha zvlášť z obou stran, horní a dolní část zad. Pokud používáte sprej, tak na každou oblast se doporučuje nanést 5-7 střiků. Balzámem na rty potřít rty 7x.

Po opalování je vhodné dehydrovanou pokožku zklidnit, hydratovat a vyživit – mlékem, gelem či pěnou po opalování, obvykle s obsahem panthenolu. Při opalování se v pokožce tvoří volné radikály, které mohou buňky poškozovat. Může pak docházek ke stárnutí kůže nebo k jiným chronickým poškozením. Pamatujte na nutnost ošetření, i když pokožka nejeví známky zarudnutí nebo podráždění.

Uriage Bariésun

Kvalitní francouzská kosmetická značka Uriage obsahuje ve všech přípravcích termální vodu, která hydratuje a zklidňuje pokožku. Řada Uriage Bariésun zajišťuje vysokou ochranu proti UVA a UVB díky souboru moderních filtrů. Pro děti doporučujeme např. Bariésun Lait Enfants SPF50+, jehož jemná a nemastná struktura se lehce vtírá a vstřebává do dětské pokožky, díky čemuž je pokožka intenzivně hydratovaná a díky UV filtrům i vysoce chráněna před slunečním zářením.

Equilibria

Equilibria je sluneční kosmetika pro děti i dospělé. Je vhodná pro citlivou a náročnou pleť. Obsahuje komplex účinných látek včetně výtažku z mořské řasy (Laminaria ochroleuca), který podporuje aktivní ochranu pokožky před škodlivými vlivy slunečního záření. Pro jemnou a citlivou pokožku dětí je přizpůsobena řada Equlibria Sun Baby, která byla testována na snášenlivost u dětí již od narození. Doporučujeme např. Extreme Protective Sun Lotion SPF50 Baby, který kromě výtažku z mořské řasy obsahuje také bambucké máslo, panthenol a glycerol pro hydrataci kůže, a také vitamin E, který podporuje regeneraci a ochranu pokožky. Díky voděodolnosti a stabilním UV filtrům je vhodný i do extrémních podmínek (moře, hory).

Díky výkonnému filtru poskytuje tento krém velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Vhodné pro každého, kdo nemůže být na…

429
Kosmetika

Díky výkonnému filtru poskytuje sprej velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Zaručuje vysokou odolnost vůči vnějším vlivům…

569
Kosmetika

EQUILIBRIA Sun BABY SPF50 mléko je vhodné na citlivou dětskou pokožku. Lehko se roztírá, nemastí. Zvlhčuje pokožku a ošetřuje jí…

399
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Nuance přichází s novou řadou Hyaluron Active: Produkty nabité kyselinou hyaluronovou

S kyselinou hyaluronovou se často setkáváme v kosmetice a kosmetických přípravcích. Tato kyselina však bývá obsažena nejenom ve velkém množství kosmetických produktů, hojně se využívá i v lékařství či estetické dermatologii.

Více...

Představení kosmetiky Canneff: Není konopí jako konopí

V čem spočívá největší přínos pro kosmetiku s využitím aktivní látky Cannabidiol? A jak se jednotlivé konopné produkty na trhu liší? A co vlastně znamená Canneff? Zeptali jsme se Ing. Lenky Průšové, formulátorky kosmetiky a spolumajitelky firmy CB21 Pharma s.r.o., pod kterou značka Canneff spadá.

Více...