Jak se starat o pleť pod rouškou? Dermoporadkyně Markéta Kejdušová radí, jak na to

Nošení roušek či jiných ochranných pomůcek se pro nás v této době stalo nezbytností. Ačkoliv nás tyto pomůcky chrání, naše pleť může na jejich nošení reagovat výskytem akné či vyrážky. Co tedy dělat, když se naše pleť zhorší a po jakých přípravcích sáhnout? Na tyhle a další otázky odpověděla dermoporadkyně Markéta Kejdušová.

Proč je pleť pod rouškou ohrožená? Proč se zhorší?

Jedním z hlavních důvodů zhoršení stavu pleti při nošení roušek a jiných ochranných pomůcek na obličeji jsou především zvýšená vlhkost a pocení. Na základě působení těchto faktorů dochází ke změně kožního mikrobiomu, dále také k tření, tlaku nebo vystavování se případným alergenům (kovové součásti, elastický materiál, konzervační látky). Čím déle musíme ochran­nou pomůcku nosit a čím nižší je její prodyšnost, tím vyšší je riziko projevu nežádoucích kožních reakcí.

Co dělat v případě, kdy už se objeví projevy akné či vyrážky?

V případě výskytu projevů akné zařaďte do každodenní péče tonika, která pleť dokonale dočistí a podpoří zatažení pórů. Ty se tak nebudou mít tendenci ucpávat a vzniku nedokonalostí můžeme i předejít. Doporučuji používat Uriage Hyséac Čisticí tonikum. Na vzniklé pupínky je ideální volbou Uriage Hyséac Nové pleťové sérum. Použití může být lokální, nebo na větší plochy. Intenzivně bude působit v místě výskytu a rychleji tak pleť nedokonalostí zbaví. Pokud řešíte vyrážku je potřeba pleti dopřát co nejvíce čerstvého vzduchu. Dle možností nechte pleť dýchat. Ke zklidnění pleti a rychlejší regeneraci pokožky doporučuji používat Uriage Bariéderm Cica krém. Díky obsahu aktivních látek pleť zklidní. Pro vyšší a rychlejší efekt používejte Uriage Čisticí Cica gel na mytí ideálně celého obličeje.

Měly by ženy dále používat přípravky, na které jsou zvyklé? Používat dále i make-up, nebo je lepší BB krém?

V období zakrývání si úst a obličeje doporučuji používání make-upu a líčidel omezit. Ve vlhkém prostředí pod rouškou mohou látky obsažené v líčidlech (např. v pudrech či tvářenkách) působit intenzivněji a pokožku tak podráždit. Použití BB nebo CC krémů je vhodnější cesta než samotný make-up, protože mají lehčí textury a pleť může lépe dýchat nežli pod samotným make-upem. Nicméně jejich krycí funkce není srovnatelná s make-upem a třením roušky či respirátoru se snadno z pleti setře.

Jak o pleť pečovat po příchodu domů?

Rutinní záležitostí v této době nošení ochranných pomůcek zůstává pravidelné mytí obličeje. Ráno i večer si umývejte obličej vlažnou vodou spolu s přípravkem, který pleť zbaví ne­čistot a zároveň ji bude hydratovat a zklidňovat. Například mohu doporučit Uriage Mycí krém. V případě, že je pleť podrážděná nebo  má sklony k výskytu vyrážek, doporučuji pro rychlejší regeneraci a zklidnění používat Uriage Bariéderm Čisticí Cica gel.

Budete-li po celý den nosit roušku či respirátor, používejte pouze lehký hydratační přípravek v podobě krému či fluidu. Intenzivně působící přípravky a hutné výživné přípravky do­přejte pleti pouze na noc. Skvělým pomocníkem je termální voda ve spreji Uriage EAU Thermale. Pleť okamžitě zklidní a dodá jí maximální hydrataci.

Jak často měnit roušku? Jsou pro pleť lepší bavlněné roušky nebo jednorázové?

Roušku měníme často. Jednorázové se doporučují měnit každé 2 hodiny, zejména v případě, že ji používáte po celý den. Častější výměna určitě naší pleti prospívá, zejména pokud řešíte diskomfort pokožky. Předejdeme tím zapaření a přenosu bakterií.

Bavlněné roušky jsou více prodyšné, proto v nich naše pleť tolik netrpí. Vzhledem ke své prodyšnosti však nepředstavují takový stupeň ochrany jako roušky jednorázové

Vytváří bariéru proti alergenům a bakteriím.Léčí citlivou a reaktivní pokožku.…

219
Kosmetika

Zklidňuje Patentovaný komplex účinných látek TLR2-Regul ve spojení s Termální…

299
Kosmetika

Tonikum pro mastnou pleť se sklonem k akné. Stahuje póry a zjemňuje strukturu pleti. Zanechává pleť čistou, svěží a bez…

369
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Péče o tělo: Proč používat tělové krémy a peelingy?

Na obličej pravidelně nanášíme pleťový krém i peeling, avšak na tělo velmi často zapomínáme, přitom si zaslouží stejnou péči. Péče o pokožku našeho těla by se tedy měla stát nedílnou součástí naší rutiny.

Více...

Intimní hygiena: Jaké nejčastější chyby ženy dělají?

Na vlasy, obličej i tělo používáme nesčetné množství produktů, které nám s péčí o jednotlivé tělesné partie mají pomoci. Avšak intimní hygiena je téma, o kterém se jednoduše nemluví. Předpokládáme, že každá žena ví, jak se o svůj klín starat a jaké produkty používat, což je ovšem velký omyl.

Více...