Jak se připravit na opalování?

Sluneční záření (stejně jako okolní ovzduší či stravování) ovlivňuje náš zdravotní stav v průběhu celého života. V přiměřeném množství je pro nás nezbytné (tvorba vit. D, pozitivní ovlivnění psychiky, nastavení přirozených biorytmů našeho těla), ovšem při nadměrném vystavování kůže slunci může docházet k akutním (spálení kůže, sluneční alergie apod.) nebo chronickým komplikacím (tvorba pigmentových skvrn, předčasné stárnutí kůže, vznik rakoviny kůže).

Beta-karoten a opalování

Beta-karoten je přirozeným zdrojem vitaminu A, který je potřebný pro udržení normálního stavu pokožky a zraku.

Přirozenými zdroji beta-karotenu jsou, např.  mrkev, špenát, brokolice, zelené fazolky, červená paprika, švestky, meruňky, ale i třeba vaječný žloutek nebo maso z lososa. Beta-karoten nemá fotoprotektivní účinek, což znamená, že nenahrazuje ochranný faktor SPF, proto je vhodné při pobytu na slunci používat rovněž opalovací přípravky.

Zásady pobytu na slunci

Používejte opalovací přípravky a před sluncem se chraňte každý den. Pokožku chraňte i ve stínu, a to i když je pod mrakem. Na přímém slunci se doporučuje být maximálně 4 hodiny. Vyhýbejte se slunění v době, kdy je sluneční záření nejintenzivnější (tzn. mezi 11. a 15. hodinou). Nezapomínejte chránit i své oči slunečními brýlemi s UV filtrem, používejte pokrývku hlavy a volný oděv. Nezapomínejte dodržovat pitný režim. Pokud se vám stane, že se spálíte, nevystavujte spálenou pokožku několik dní slunci. Děti do 1 roku slunci vůbec nevystavujte a děti do 3 let minimálně.

Mnozí lidé rizika spjatá se slunečním zářením podceňují, protože po spálení pokožky nemusí dojít k žádným projevům (může to trvat třeba i 10 nebo 20 let). Imunitní systém pokožky poškozené buňky opravuje nebo zničí, ale i jeho schopnost je omezená a v průběhu let může dojít k jeho vyčerpání a buňky se začnou nekontrolovaně dělit. Každé spálení kůže zvyšuje riziko rakoviny, protože pokožka si každé spálení dlouho pamatuje.

Nepodceňujte jarní sluníčko – kůže by si měla na opalování zvykat postupně.

Opalovací přípravky a jejich SPF

Opalovací přípravky chrání pokožku před nadměrným slunečním zářením. Ochranné schopnosti přípravku vyjadřuje tzv. ochranný faktor SPF (Sun protection factor), který určuje míru schopnosti zachytit a pohltit UVB záření.

Při výběru opalovacího přípravku je nutné zohlednit kožní fototyp (jak reaguje vaše pokožka na jarní slunce), typ vaší pokožky (suchá, mastná, citlivá, atopická, aknózní), intenzitu záření a účel používání (dovolená u moře/na horách, běžné denní aktivity, sport, péče o jizvy…). Se správným výběrem vám pomohou v každé lékárně.

Opalovací přípravky obsahují buď chemické UV filtry nebo fyzikální. Chemické filtry UV záření pohlcují, je nutná jejich aplikace 20-30 minut před vystavením slunci. Tím, že se vstřebávají do pokožky, mohou mít některé složky alergenní potenciál. Oproti tomu fyzikální (minerální) filtry UV záření rozptylují a pohlcují, nevstřebávají se a jsou aktivní ihned po nanesení, proto jsou vhodné pro alergiky a nejmenší děti. Mají minimální alergenní potenciál, mohou však oproti chemickým UV filtrům zanechávat na pokožce bělavý film.

Jak nanášet opalovací přípravky

Opalovací přípravky nanášejte každé dvě hodiny při delším pobytu venku. Krém aplikujte i po každém koupání, otírání ručníkem a sportovní aktivitě. V dostatečném množství – u dospělého 30–50 ml na pokrytí celého těla. Nezapomínejte i na nejvíce vystavené části těla – nos, uši, rty, oční okolí, pěšinka ve vlasech, nárty, ale i znaménka jizvy.

Po opalování je vhodné dehydrovanou pokožku hydratovat a vyživit – krémem, mlékem, gelem či sprejem po opalování, případně podpořit zklidnění kůže panthenolem. Pamatujte na nutnost ošetření, i když pokožka nejeví známky zarudnutí nebo podráždění.

Rizika opalování/spálení pokožky 

  • Změny v pigmentaci kůže – tvorba pigmentových skvrn.
  • Stárnutí kůže – způsobuje především UVA záření, před kterým je potřeba celoroční ochrana, dochází ke ztrátě elasticity, tvorbě vrásek, zdrsnění, pokožka je suchá, objevují se stařecké skvrny.
  • Nádorová onemocnění – všechny stupně nádoru ovlivňuje UV záření (UV záření vyvolává zánět a má nepříznivý vliv na imunitu, UVB složka poškozuje genetickou informaci, UVA složka vyvolává tvorbu kyslíkových radikálů).
  • Maligní melanom – nádor vycházející z pigmentových buněk (=melanocytů),           za posledních 30 let 5násobný nárůst.
  • Zvýšené množství pigmentových znamének je připisováno zvýšenému pobytu na slunci v dětství.

Uriage Bariésun Tónovaný opalovací krém – zlatý odstín SPF 50+ chrání pleť před slunečním zářením a dodává pokožce přirozeně…

439
Kosmetika

Sluneční filtry nejsou dostatečné k tomu, aby křehkou pokožku ochránily před slunečním zářením. A-Derma Protect je první řadou…

499 649
Kosmetika

Po delším výskytu na slunci nebo po opalování je lidská pokožka velmi citlivá a oslabená. Je proto důležité se o ni starat a…

375
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Co na spálenou pokožku od sluníčka? 4 triky, které vám pomohou

Přehnali jste to se sluníčkem, a i když jste se pravidelně natírali opalovacím přípravkem, tak jste se spálili? Nezoufejte, v následujícím článku vám poradíme, jak na spálenou pokožku ve čtyřech krocích, které vám od nepříjemných pocitů uleví snadno a rychle.

Více...

5 nejčastějších chyb při opalování. Tohle raději nedělejte

Myslíte, že se stačí při opalování natřít opalovacím krémem pouze jednou denně? Kdepak! Opalování i aplikace opalovacích přípravků mají svá pravidla, která byste měli dodržovat. Jedině tak vaši pokožku dokážete dostatečně ochránit. Jakých dalších nejčastějších chyb se při opalování můžete dopustit?

Více...