Jak se připravit na opalování?

Sluneční záření (stejně jako okolní ovzduší či stravování) ovlivňuje náš zdravotní stav v průběhu celého života. V přiměřeném množství je pro nás nezbytné (tvorba vit. D, pozitivní ovlivnění psychiky, nastavení přirozených biorytmů našeho těla), ovšem při nadměrném vystavování kůže slunci může docházet k akutním (spálení kůže, sluneční alergie apod.) nebo chronickým komplikacím (tvorba pigmentových skvrn, předčasné stárnutí kůže, vznik rakoviny kůže).

Beta-karoten a opalování

Beta-karoten je přirozeným zdrojem vitaminu A, který je potřebný pro udržení normálního stavu pokožky a zraku.

Přirozenými zdroji beta-karotenu jsou, např.  mrkev, špenát, brokolice, zelené fazolky, červená paprika, švestky, meruňky, ale i třeba vaječný žloutek nebo maso z lososa. Beta-karoten nemá fotoprotektivní účinek, což znamená, že nenahrazuje ochranný faktor SPF, proto je vhodné při pobytu na slunci používat rovněž opalovací přípravky.

Zásady pobytu na slunci

Používejte opalovací přípravky a před sluncem se chraňte každý den. Pokožku chraňte i ve stínu, a to i když je pod mrakem. Na přímém slunci se doporučuje být maximálně 4 hodiny. Vyhýbejte se slunění v době, kdy je sluneční záření nejintenzivnější (tzn. mezi 11. a 15. hodinou). Nezapomínejte chránit i své oči slunečními brýlemi s UV filtrem, používejte pokrývku hlavy a volný oděv. Nezapomínejte dodržovat pitný režim. Pokud se vám stane, že se spálíte, nevystavujte spálenou pokožku několik dní slunci. Děti do 1 roku slunci vůbec nevystavujte a děti do 3 let minimálně.

Mnozí lidé rizika spjatá se slunečním zářením podceňují, protože po spálení pokožky nemusí dojít k žádným projevům (může to trvat třeba i 10 nebo 20 let). Imunitní systém pokožky poškozené buňky opravuje nebo zničí, ale i jeho schopnost je omezená a v průběhu let může dojít k jeho vyčerpání a buňky se začnou nekontrolovaně dělit. Každé spálení kůže zvyšuje riziko rakoviny, protože pokožka si každé spálení dlouho pamatuje.

Nepodceňujte jarní sluníčko – kůže by si měla na opalování zvykat postupně.

Opalovací přípravky a jejich SPF

Opalovací přípravky chrání pokožku před nadměrným slunečním zářením. Ochranné schopnosti přípravku vyjadřuje tzv. ochranný faktor SPF (Sun protection factor), který určuje míru schopnosti zachytit a pohltit UVB záření.

Při výběru opalovacího přípravku je nutné zohlednit kožní fototyp (jak reaguje vaše pokožka na jarní slunce), typ vaší pokožky (suchá, mastná, citlivá, atopická, aknózní), intenzitu záření a účel používání (dovolená u moře/na horách, běžné denní aktivity, sport, péče o jizvy…). Se správným výběrem vám pomohou v každé lékárně.

Opalovací přípravky obsahují buď chemické UV filtry nebo fyzikální. Chemické filtry UV záření pohlcují, je nutná jejich aplikace 20-30 minut před vystavením slunci. Tím, že se vstřebávají do pokožky, mohou mít některé složky alergenní potenciál. Oproti tomu fyzikální (minerální) filtry UV záření rozptylují a pohlcují, nevstřebávají se a jsou aktivní ihned po nanesení, proto jsou vhodné pro alergiky a nejmenší děti. Mají minimální alergenní potenciál, mohou však oproti chemickým UV filtrům zanechávat na pokožce bělavý film.

Jak nanášet opalovací přípravky

Opalovací přípravky nanášejte každé dvě hodiny při delším pobytu venku. Krém aplikujte i po každém koupání, otírání ručníkem a sportovní aktivitě. V dostatečném množství – u dospělého 30–50 ml na pokrytí celého těla. Nezapomínejte i na nejvíce vystavené části těla – nos, uši, rty, oční okolí, pěšinka ve vlasech, nárty, ale i znaménka jizvy.

Po opalování je vhodné dehydrovanou pokožku hydratovat a vyživit – krémem, mlékem, gelem či sprejem po opalování, případně podpořit zklidnění kůže panthenolem. Pamatujte na nutnost ošetření, i když pokožka nejeví známky zarudnutí nebo podráždění.

Rizika opalování/spálení pokožky 

  • Změny v pigmentaci kůže – tvorba pigmentových skvrn.
  • Stárnutí kůže – způsobuje především UVA záření, před kterým je potřeba celoroční ochrana, dochází ke ztrátě elasticity, tvorbě vrásek, zdrsnění, pokožka je suchá, objevují se stařecké skvrny.
  • Nádorová onemocnění – všechny stupně nádoru ovlivňuje UV záření (UV záření vyvolává zánět a má nepříznivý vliv na imunitu, UVB složka poškozuje genetickou informaci, UVA složka vyvolává tvorbu kyslíkových radikálů).
  • Maligní melanom – nádor vycházející z pigmentových buněk (=melanocytů),           za posledních 30 let 5násobný nárůst.
  • Zvýšené množství pigmentových znamének je připisováno zvýšenému pobytu na slunci v dětství.

Díky výkonnému filtru poskytuje tento krém velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Vhodné pro každého, kdo nemůže být na…

429
Kosmetika

Sluneční filtry nejsou dostatečné k tomu, aby křehkou pokožku ochránily před slunečním zářením. A-Derma Protect je první řadou…

449 599
Kosmetika

Po delším výskytu na slunci nebo po opalování je lidská pokožka velmi citlivá a…

249 399
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Vyzrajte nad horkem! 4 tipy na letní líčení

Pokud i během léta nedáte dopustit na nalíčený a upravený obličej, je důležité tomuto období líčení přizpůsobit. Tabu by měly být hutné a těžké make-upy, pod kterými pleť nedokáže dýchat. Důležitý je také podklad (například sérum), což je přípravek, který pleti dodá pečující látky ještě před nanesením denního nebo nočního krému a samotných líčidel. Pojďme se tedy společně v dnešním článku podívat na to, jaké  přípravky na líčení bychom měli v horkých letních dnech používat.

Více...

Kosmetické vychytávky na léto z lékárny aneb na co byste neměli zapomenout?

Léto je bezesporu spojeno se sluncem, aktivní zábavou a cestováním. Přináší nám tak spoustu dobrodružství, ale bohužel může přinést i nějaké kosmetické komplikace. Co bychom měli mít v tzv. „kosmetické lékárničce“ vždy po ruce?

Více...