Jak poznat seboroickou dermatitidu a jak o pokožku pečovat?

Zarudlá pokožka a olupující se mastné žlutavé šupinky - to jsou hlavní příznaky chronického zánětlivého onemocnění kůže s názvem seboroická dermatitida nebo také seborea. Přestože seborea není považována za závažné onemocnění, může znamenat pro osoby s těmito projevy velkou psychickou a sociální zátěž. Pozitivní je, že při správné péči je možné zmírnit její projevy.

Seboroická dermatitida postihuje především ty části těla, kde se vyskytuje největší množství mazových žláz a rovněž místa, kde dochází k zapařování. Nejčastěji bývá postiženo místo v oblasti vlasů, konkrétně přechod mezi pokožkou a vlasy, dále obličej (obočí a oční víčka), postižení kůže se může rozšířit i na trup (záda a hrudník).

Toto onemocnění se projevuje zarudnutím a viditelným olupováním kůže jako mastné žlutavé šupiny. Pokud postihuje vlasovou pokožku, hovoříme o mastných lupech, které jsou výrazně větší než lupy suché. Pokožka bývá často zarudlá, svědí a je doprovázena nutkáním se škrábat. Takové škrábání je ale rizikové - může při něm dojít k narušení povrchu pokožky a kůže je pak snáze náchylnější k průniku bakteriální infekce.

Seboroická dermatitida postihuje kojence i dospělé. V dětském věku (od 3 let do puberty) se díky nečinnosti mazových žláz seborea nevyskytuje. Pro kojeneckou formu seborey jsou typické šupinky na hlavě, známé také pod názvem mléčné lupy.  Vznikají v důsledku transplacentárního přenosu hormonů z matky na dítě (tzv. minipuberta) a odstraňují se vyčesáváním po předchozím změkčení, např. pomocí krémů určených na krusty ve vlasech pro kojence.

Klíčovým předpokladem pro vznik seboroické dermatitidy je zvýšená tvorba kožního mazu a následné přemnožení kvasinky rodu Malassezia, která jinak běžně osídluje lidskou kůži. Seborea se projevuje při některých imunitních nebo nervových onemocněních, při užívání určitých léků (kortikosteroidy a imunosupresiva), dále u osob trpících zvýšeným pocením. Při rozvoji onemocnění hraje roli také dědičnost, obezita, klimakterium, nedostatek vitamínu B nebo používání nevhodných kožních přípravků, například na bázi olejů či s obsahem alkoholu.

Stav seboroické pokožky zhoršuje emoční stres a únava. Projevy často souvisí i se střídáním ročního období, kdy stav bývá lepší v létě, protože UV záření tlumí množení kvasinky Mallasezia. V zimě naopak dochází ke zhoršování stavu, a to především kvůli nošení neprodyšného teplého oblečení a pokrývek hlavy.

Každodenní péče o pokožku se sklonem k seboree je velmi důležitá. Základem je používání tzv. syndetů, tedy mycích přípravků bez obsahu mýdla a mazání pomocí lehkých emoliencií, které pokožku zvláční. Vhodné přípravy vám doporučí právě v lékárnách. Mezi vhodné mycí přípravky řadíme například produkty značky Uriage, konkrétně jejich řadu DS. DS Émulsion je emulze, která díky regulačnímu účinku zklidňuje pokožku, dodává jí nezbytnou hydrataci a snižuje její pnutí. Je vhodná na péči v okolí nosu, obočí a vlasů. Nedoporučuje se používat přípravky s obsahem alkoholu a přípravky s obsahem olejů – v nich se kvasinka Mallasezia snáze množí. 

K pravidelné péči o pokožku hlavy se sklony k seboree jsou vhodné jemné nedráždivé šampony, které díky obsahu antimykotických látek omezí množení kvasinky. Je dobré vědět, že ne všechny šampony jsou určeny k pravidelnému používání a obvykle se doporučují nechat je několik minut před opláchnutím působit. Pro problematickou vlasovou pokožku je určen šampon Uriage DS Hair Kerato-Reducing, který zmírňuje zarudnutí pokožky a množení kvasinek. Tento šampon používejte 1 - 2x týdně a nechte ho působit. Mezitím lze používat šampon ze stejné řady Uriage DS Hair Balancing, který vlasy jemně čistí a napomáhá ke zklidnění pokožky hlavy.

Při zhoršení stavu přicházejí na řadu léčivé přípravky, které jsou pouze na lékařský předpis. Jsou to zejména antimykotika s účinky proti kvasinkovým infekcím, keratolytika změkčující šupinatou vrstvu pokožky nebo kortikoidy a eventuálně antibiotika. Z doplňků stravy, které jsou volně dostupné bez lékařského předpisu, můžeme doporučit omega-3 nenasycené mastné kyseliny, probiotika, vitamin B a zinek.

Důležité je zmínit i režimová opatření, a to nosit prodyšné oblečení, nejlépe z bavlny. Důležitá je vyvážená a pestrá strava, stejně tak jako omezení stresu. Jak jsme uvedli v úvodu, seboroická dermatitida je chronické onemocnění, navíc se sklonem k opakujícím se projevům. Dermokosmetické přípravky jsou vhodným doplňkem při péči o problematickou pokožku.

Čistící, zklidňující a obnovující emulze. Zklidňuje podráždění a hydratuje pokožku. Má lehkou nemastnou texturu. Kombinace…

299
Kosmetika

Hypoalergenní šampon s termální vodu z francouzských Alp je vhodný pro všechny typy vlasů. Jemně čistí vlasovou pokožku, …

299
Kosmetika

Hypoalergenní šampon s termální vodu z francouzských Alp je vhodný k ošetření vlasové pokožky, šíje a čela s projevy lupénky a…

369
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Intimní hygiena: Dbejte na správný výběr produktů, které mohou ovlivnit váš každodenní komfort

Správná hygiena intimních partií je nezbytnou součástí moderního životního stylu každé ženy. Ženské tělo vytváří v intimních partiích mírně kyselé pH. To je důležité pro tvorbu ochranné bariéry před škodlivými bakteriemi, infekcí a zároveň podporuje zdravou mikroflóru. 

Více...

Beauty day krok za krokem: Využijte čas sama pro sebe

Od minulého týdne je v České republice vyhlášena karanténa a s tím souvisí omezený pohyb lidí. Ačkoliv je to pro mnoho z nás velmi těžké období, jehož konec je bohužel prozatím v nedohlednu, zkusme tento čas, který trávíme především doma s rodinou, využít a udělat si příjemný beauty den.

Více...