Jak na pigmentové skvrny: Zmírníte je těmi správnými přípravky

Slunce s sebou přináší nejen radost, ale i starost, a to především když se jedná o opalování pokožky. Ačkoliv se rádi vystavujeme a tzv. chytáme bronz, aby pleť byla snědá, je třeba pamatovat na to, že zdravé to pro naši pleť určitě není. Nehledě na to, že podporujeme stárnutí pleti a hyperpigmentaci.

Hyperpigmentace se projevují tmavými skvrnami na pokožce. Mohou být zabarvené od světle hnědé až po černou barvu a jsou nejrůznějších tvarů a velikostí. Hyperpigmentace mohou velmi negativně ovlivňovat psychiku, protože se obvykle objevují na obličeji, rukou a ostatních na první pohled viditelných částech těla. Hyperpigmentace v obličeji se nazývají melasma, na rukou o nich mluvíme jako o stařeckých skvrnách. Způsobuje je nadměrná tvorba melaninu neboli kožního barviva.

Hormonální vlivy jsou hlavní příčinou melasma, které se vyskytuje zejména u žen. V tomto případě ženské pohlavní hormony stimulují nadměrnou tvorbu melaninu, když je pokožka vystavena slunečnímu záření. Děje se tomu tak častěji u žen v těhotenství a u žen s vyšším fototypem.

Hyperpigmentace mohou vznikat také jako následek některých nemocí, jako jsou například autoimunitní a gastrointestinální onemocnění, metabolické poruchy jako je hypothyreóza a nedostatek vitamínů. Jsou také vedlejším efektem některých typů hormonální léčby nebo jiných léků. Pigmentových skvrn je potřeba si všímat. Někdy se totiž může jednat o závažnější onemocnění jako jsou aktinická keratóza a kožní nádory.

A jak můžeme hyperpigmentace řešit? Chemický peeling je jednou z možností, jak je odstranit a znovu získat rovnoměrně pigmentovanou pleť. Na použití chemického peelingu reaguje pokožka podrážděním a následným olupováním kožních buněk. Po jejich odstranění se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť. Nejpoužívanějšími aktivními látkami k peelingu jsou alfa-hydroxykyseliny a tretinoin. Další metodou je ošetření laserem. To má podobné účinky, jako chemický peeling, ale umožňuje odstraňovat pigmentovaná místa přesněji. 

V posledních letech se objevila řada kosmetických výrobků, které mají schopnost zmírňovat projevy hyperpigmentace. Většina z nich využívá pro snížení tvorby melaninu, a tím tedy redukci výskytu tmavých skvrn, jednu z následujících účinných látek: Kyselina azelaová, která má schopnost nepřímo ovlivňovat produkci melaninu a zmírňovat hyperpigmentace. Kyselina kojová je považována za relativně bezpečný a přirozený prostředek. Dále se ukázaly jako účinné deriváty vitamínu C. Často se používají ve spojení s dalšími aktivními látkami. A nakonec deriváty kyseliny retinové. Tyto deriváty ale mohou pokožku dráždit a zároveň způsobovat její vyšší citlivost na slunce, což může samozřejmě hyperpigmentace ještě zhoršovat.

Naprosto nezbytnou součástí péče je každodenní fotoprotekce s nejvyšším možným SPF. O pigmentové skvrny můžeme pečovat lokálně v podobě sér a krémů na to určených. Podle místa výskytu volíme i péči. Pokud je skvrn na obličeji více, staráme se o ně jako o celek. V případě lokálních projevů je budeme řešit jen v místě pomocí koncentrovaných přípravků.

Ideální řešení pro denní starost o pigmentové skvrny jsou přípravky, které redukují shlukování melanocytů a tím vytváření skvrn a jejich tmavnutí. Doporučuji tedy Eucerin AntiPigment depigmentační denní krém s SPF 30. Nebo od francouzské firmy Uriage Depiderm krém s SPF 50. Regulují tmavnutí skvrn a zároveň chrání před slunečními paprsky. Vhodné je doplnit péči o lokální přípravky v podobě koncentrovaných přípravků – Uriage Depiderm Serum Correcteur zesvětlující korekční sérum 30ml nebo lokálního korektoru – Eucerin Anti-Pigment lokální korektor. Eucerin nabízí i noční péči v podobě krému – AntiPigment noční krém.

Zastavte stárnutí pleti! Chraňte svou pokožku před vznikem pigmentových skvrn a jejich šíření pomocí denního krému ze série…

619 619
Kosmetika

Redukuje pigmentové skvrny a předchází riziku jejich vzniku. Denní péče s vysokou úrovní ochrany proti UV záření. Hypoalergenní…

649
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Akné jako problém teenagerů: Začněte dodržovat tyto tři kroky

Produkce mazu v oblasti obličeje, hrudníku či zad bývá v období puberty výrazně vyšší. Nevzhledné pupínky a akné se tak v tomto období většinou nevyhnou nikomu z nás a u některých bohužel přetrvávají až do dospělosti. Většina teenagerů není na tohle období dostatečně připravená a když se objeví první známky akné, cítí se bezradně. Dodržování následujících kroků však může značně pomoci.

Více...

Mějte stárnutí pokožky pod kontrolou. Vsaďte na kvalitní produkty

Stárnutí pokožky a tvorba vrásek je přirozený proces, který k životu jednoduše patří. Pokud ale o pokožku správně pečujeme, tvorbu vrásek dokážeme účinně zpomalit.  Základem je dodat pleti vše potřebné v podobě kvalitních přípravků.

Více...