Jak na pigmentové skvrny?

Trápí nemálo žen. Někdo je miluje a pyšně je nosí jako „ozdobu“, někdo je naopak považuje za nehezký doplněk a tráví dlouhé minuty jejich maskováním.  A jak o ně správně pečovat? Nebo jak proti nim účinně bojovat?


Hyperpigmentace se projevují tmavšími skvrnami na pokožce, od světle hnědé až po černou barvu a nejrůznějších tvarů a velikostí. Jak už jsem naznačila v úvodu, mohou velmi negativně ovlivňovat psychiku, obvykle se totiž objevují na obličeji, rukou a ostatních, na první pohled viditelných, částech těla. To si nikdo nepřeje. Mají i své označení podle místa výskytu – v obličeji se nazývají melazmata, na rukou o nich mluvíme jako o stařeckých skvrnách.


Příčiny hyperpigmentace


Co konkrétně hiperpigmentaci způsobuje? 

Je to nadměrná tvorba melaninu neboli kožního barviva a mohou ji spustit různé faktory. Mezi ty nejdůležitější patří UV záření, genetické predispozice, věk, hormonální vlivy a různá poranění a záněty kůže. Hormonální vlivy jsou hlavní příčinou vzniku melazmatu, které se vyskytuje zejména u žen. V tomto případě ženské pohlavní hormony stimulují nadměrnou tvorbu melaninu, když je pokožka vystavena slunečnímu záření. Dochází k tomu častěji u těhotných žen a žen s vyšším fototypem. Hyperpigmentace mohou vznikat také jako následek některých nemocí, jako jsou některá autoimunitní a gastrointestinální onemocnění, metabolické poruchy jako hypotyreóza a nedostatek vitaminů. Jsou také vedlejším efektem některých typů hormonální léčby nebo jiných léků.

Pamatujte na to, že pigmen,tových skvrn je třeba si všímat a řešit je s kožním lékařem. Někdy se totiž může jednat o závažnější onemocnění, jako jsou aktinická keratóza a kožní nádory, než pouhou estetickou lapálii.


Možná řešení


A jak můžeme hyperpigmentaci řešit?

Vždy záleží na velikosti, síle zbarvení pigmentových skvrn a také jejich lokaci. Jednou z účinných variant, jak pigmentové skvrny odstranit a znovu získat rovnoměrně zbarvenou pleť, je chemický peeling, který provádí pouze kožní lékař. Na použití chemického peelingu reaguje pokožka podrážděním a následným olupováním kožních buněk. Po jejich odstranění se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť. Nejpoužívanějšími aktivními látkami k peelingu jsou alfa-hydroxykyseliny a tretinoin.

Další metodou je ošetření laserem, které opět patří do rukou lékaře. Tato terapie má podobné účinky jako chemický peeling, ale umožňuje odstraňovat pigmentovaná místa přesněji.V posledních letech se objevila řada kosmetických výrobků, které mají schopnost zmírňovat projevy hyperpigmentace. Většina z nich využívá pro snížení tvorby melaninu, a tedy redukci výskytu tmavých skvrn, jednu z následujících účinných látek: Kyselina azelaová, která má schopnost nepřímo ovlivňovat produkci melaninu a zmírňovat tvorbu pigmentových skvrn. Kyselina kojová je též považována za relativně bezpečný a přirozený prostředek. Dále se ukázaly jako účinné deriváty vitaminu C, které se často používají ve spojení s dalšími aktivními látkami, a nakonec deriváty kyseliny retinové. Ty však mohou pokožku dráždit a zároveň způsobovat její vyšší citlivost na slunce, což může potíže ještě zhoršovat. Až donedávna byl nejúčinnější aktivní látkou pro léčbu hyperpigmentací hydrochinon. Hydrochinon ale pleť dráždí a může způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci. Místo hydrochinonu se tedy uchyluje k použití arbutinu, prekurzoru hydrochinonu. Ve srovnání s ním není tak silný a účinný jako průmyslově vyráběný hydrochinon. Naprosto nezbytnou součástí je každodenní fotoprotekce s nejvyšším možným SPF.Podle místa výskytu volíme i péči. Pokud je skvrn na obličeji více, postaráme se o ně jako o celek. V případě lokálních projevů je budeme řešit jen v místě pomocí koncentrovaných přípravků.
Ať už tedy patříte k těm, které pigmentové skvrny nosí s grácií, nebo proti nim naopak bojujete různým maskováním, pamatujte, že je třeba pigmentovanou pokožku chránit před sluncem. Každodenní součástí péče by měl být krém s SPF. Pokud používáte make-up, také ten by měl obsahovat SPF faktor.

 

 

 

Každodenní vystavení UV záření může znamenat pro povrchové podráždění kůže (včetně podráždění po kosmetickém peelingu) riziko…

335
Kosmetika

Lehká emulze s dvojitým účinkem proti pigmentovým skvrnám. Obsahuje patentovanou složku thiamidol, která redukuje zvýšenou…

985
Kosmetika

Koriguje pigmentové skvrny a sjednocuje barevný tón pleti Obohacen o patentovaný komplex ú…

599
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Intimní hygiena: Dbejte na správný výběr produktů, které mohou ovlivnit váš každodenní komfort

Správná hygiena intimních partií je nezbytnou součástí moderního životního stylu každé ženy. Ženské tělo vytváří v intimních partiích mírně kyselé pH. To je důležité pro tvorbu ochranné bariéry před škodlivými bakteriemi, infekcí a zároveň podporuje zdravou mikroflóru. 

Více...

Beauty day krok za krokem: Využijte čas sama pro sebe

Od minulého týdne je v České republice vyhlášena karanténa a s tím souvisí omezený pohyb lidí. Ačkoliv je to pro mnoho z nás velmi těžké období, jehož konec je bohužel prozatím v nedohlednu, zkusme tento čas, který trávíme především doma s rodinou, využít a udělat si příjemný beauty den.

Více...