Jak chránit pokožku před spálením při sportu?

S krásným slunečním počasím přibývá u většiny z nás chuť trávit volný čas venku a sportovat. Ať už je pro vás sportování oblíbenou formou aktivního odpočinku, rozhodli jste se dostat do formy či jen chcete být venku s přáteli, nezapomeňte při sportu na ochranu kůže před nebezpečným UV zářením.

Pokud se chodíme záměrně opalovat k rybníku nebo moři, vzít si s sebou opalovací přípravek a v průběhu dne se s ním opakovaně natírat bude pro většinu z nás asi samozřejmostí. Zatímco když si jdeme zaběhat, projet se na kole, zahrát si volejbal, golf, tenis nebo cokoliv jiného, už to pro nás taková samozřejmost být nemusí. A přitom naši pokožku vystavujeme neustálému slunci dlouhou dobu a potíme se, což vede k vysokému riziku spálení. Když trávíme venku celý den (v rámci nějakého turnaje či cyklovýletu), obvykle chvíli slunce svítí, chvíli je za mrakem a člověk může mít pocit, že vlastně není slunečno, a proto ho ani nenapadne použít opalovací přípravek. Ale i ty chvilky intenzivního slunce bez použití opalovacího přípravku mohou vaši kůži potrápit a pořádně ji spálit.

Jak postupovat, když si budete chtít jít na jaře nebo v létě zasportovat?

Budete-li sportovat venku, nezáleží příliš na tom, jestli svítí slunce, nebo je pod mrakem. Vždy použijte opalovací přípravek. UVA záření navíc prostupuje přes mraky i sklo a proniká až do podkožní vrstvy kůže, kde způsobuje předčasné stárnutí pleti a může vyvolat sluneční alergii.

Používáte-li opalovací přípravky s chemickými UV filtry, je důležité je aplikovat 20-30 minut před pobytem na slunci/sportem, aby došlo k jejich plnému vstřebání, a tím k jejich aktivaci. (Minerální filtry odráží záření, nevstřebávají se do pokožky a působí ihned po nanesení, ale mohou ucpávat póry, a tím působit komedogenně, proto se pro sport příliš nehodí.)

Při sportu používejte přípravky odolné vůči vodě (=water-resistant), které vydrží až 40 minut máčení kůže ve vodě bez podstatného snížení účinku, nebo velmi vodě odolné přípravky (=very water resistant, =waterproof), které vydrží máčení kůže až po dobu 80 minut. Vyzkoušet tak můžete například Avene Sport fluid SPF50+, který je navržen přímo pro sportovní aktivity. Fluid se dobře se aplikuje, nezanechává bílé stopy a je voděodolný.

Mažte se opakovaně nejpozději po 2 hodinách. Ochranná vrstva přípravku je narušována mnoha faktory (pocením, otírání ručníkem, pískem, alkalickými mýdly apod.). Při nadměrném pocení se těžko udržuje ochranná vrstva nezbytná k efektivní ochraně kůže. Podáváte-li velké sportovní výkony a hodně se u toho potíte, je potřeba aplikovat opalovací krém častěji, a to v závislosti na množství vyloučeného potu klidně každých 30 minut. Při dlouhých bězích se u sportovců doporučuje mazat každou hodinu, proto byste si měli vždy vzít s sebou i opalovací přípravek a průběžně se s ním natírat. Vhodná jsou malá praktická balení na cesty, která se vejdou do každé kapsy, např. Uriage Bariésun Ultralehký fluid SPF50+ 30ml nebo Equilibria Sun Adult SPF50+ krém 50 ml.

Při výběru opalovacího přípravku vyhledávejte kvalitní kosmetiku, kterou naleznete zpravidla v lékárnách. Budete mít jistotu, že přípravky budou mít dostatečnou UVA a UVB ochranu, budou voděodolné a dermatologicky testované. Najdete zde opalovací přípravky i pro specifické skupiny osob (osoby s mastnou, citlivou či atopickou pletí).

Tipy, jak se správně chránit před UV zářením při sportu:

  1. Nešetřete opalovacím přípravkem – je potřeba nanést dostatečnou vrstvu, aby byla ochrana dostačující.
  2. Zvolte správně výši ochranného faktoru – při sportu používejte SPF30 a více.
  3. Namažte se, i když jdete ven sportovat jen na chvilku – z 20 minut se při hezkém počasí snadno stane 40.
  4. Naneste si přípravek 30 minut před sportem, aby se stihl pořádně vstřebat.
  5. Pamatujte na nutnost opakované aplikace – při velkém pocení klidně každých 30 minut, pokud plavete, tak po každém vylezení z vody a otření ručníkem.
  6. Chraňte se oblečením – používejte při sportu i pokrývku hlavy.
  7. Chraňte své oči – používejte sluneční brýle s vysokým UV filtrem.

EQUILIBRIA Sun ADULT SPF50+ krém je vhodný na citlivou pokožku. Lehce se roztírá, nemastí.…

249
Kosmetika

Osvěžující lehká textura navržená pro sportovní aktivity. Poskytuje vysokou ochranu proti UVA a UVB záření. Odpovídá všem…

479 479
Kosmetika

URIAGE Bariésun Fluide Ultra-Léger SPF50+ má výjimečnou tekutou texturu, která se rychle vstřebává. Krém je voděodolný a bez…

325
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Kosmetika Nuxe přichází s novou organickou řadou: Seznamte se s NUXE BIO, produkty šetrnými k přírodě i k vaší pokožce

Francouzská přírodní kosmetika Nuxe právě přichází s novou prémiovou organickou řadou. Tato francouzská značka je známá svými smyslnými vůněmi, o které ani v této řadě nepřijdete. Zároveň však při zpracování svých produktů respektuje přírodu a všechny produkty jsou v recyklovatelných obalech.

Více...

Jak chránit děti před sluníčkem?

Příchod léta a horkých letních dnů donutí téměř každého zamyslet se nad nutností opalovacích přípravků, o to víc, pokud jste rodiče. Jak zajistit, aby byly děti dostatečně chráněny a zamezilo se nežádoucím účinkům slunečního záření?

Více...