Jak chránit pokožku před spálením při sportu?

S krásným slunečním počasím přibývá u většiny z nás chuť trávit volný čas venku a sportovat. Ať už je pro vás sportování oblíbenou formou aktivního odpočinku, rozhodli jste se dostat do formy či jen chcete být venku s přáteli, nezapomeňte při sportu na ochranu kůže před nebezpečným UV zářením.

Pokud se chodíme záměrně opalovat k rybníku nebo moři, vzít si s sebou opalovací přípravek a v průběhu dne se s ním opakovaně natírat bude pro většinu z nás asi samozřejmostí. Zatímco když si jdeme zaběhat, projet se na kole, zahrát si volejbal, golf, tenis nebo cokoliv jiného, už to pro nás taková samozřejmost být nemusí. A přitom naši pokožku vystavujeme neustálému slunci dlouhou dobu a potíme se, což vede k vysokému riziku spálení. Když trávíme venku celý den (v rámci nějakého turnaje či cyklovýletu), obvykle chvíli slunce svítí, chvíli je za mrakem a člověk může mít pocit, že vlastně není slunečno, a proto ho ani nenapadne použít opalovací přípravek. Ale i ty chvilky intenzivního slunce bez použití opalovacího přípravku mohou vaši kůži potrápit a pořádně ji spálit.

Jak postupovat, když si budete chtít jít na jaře nebo v létě zasportovat?

Budete-li sportovat venku, nezáleží příliš na tom, jestli svítí slunce, nebo je pod mrakem. Vždy použijte opalovací přípravek. UVA záření navíc prostupuje přes mraky i sklo a proniká až do podkožní vrstvy kůže, kde způsobuje předčasné stárnutí pleti a může vyvolat sluneční alergii.

Používáte-li opalovací přípravky s chemickými UV filtry, je důležité je aplikovat 20-30 minut před pobytem na slunci/sportem, aby došlo k jejich plnému vstřebání, a tím k jejich aktivaci. (Minerální filtry odráží záření, nevstřebávají se do pokožky a působí ihned po nanesení, ale mohou ucpávat póry, a tím působit komedogenně, proto se pro sport příliš nehodí.)

Při sportu používejte přípravky odolné vůči vodě (=water-resistant), které vydrží až 40 minut máčení kůže ve vodě bez podstatného snížení účinku, nebo velmi vodě odolné přípravky (=very water resistant, =waterproof), které vydrží máčení kůže až po dobu 80 minut. Vyzkoušet tak můžete například Avene Sport fluid SPF50+, který je navržen přímo pro sportovní aktivity. Fluid se dobře se aplikuje, nezanechává bílé stopy a je voděodolný.

Mažte se opakovaně nejpozději po 2 hodinách. Ochranná vrstva přípravku je narušována mnoha faktory (pocením, otírání ručníkem, pískem, alkalickými mýdly apod.). Při nadměrném pocení se těžko udržuje ochranná vrstva nezbytná k efektivní ochraně kůže. Podáváte-li velké sportovní výkony a hodně se u toho potíte, je potřeba aplikovat opalovací krém častěji, a to v závislosti na množství vyloučeného potu klidně každých 30 minut. Při dlouhých bězích se u sportovců doporučuje mazat každou hodinu, proto byste si měli vždy vzít s sebou i opalovací přípravek a průběžně se s ním natírat. Vhodná jsou malá praktická balení na cesty, která se vejdou do každé kapsy, např. Uriage Bariésun Ultralehký fluid SPF50+ 30ml nebo Equilibria Sun Adult SPF50+ krém 50 ml.

Při výběru opalovacího přípravku vyhledávejte kvalitní kosmetiku, kterou naleznete zpravidla v lékárnách. Budete mít jistotu, že přípravky budou mít dostatečnou UVA a UVB ochranu, budou voděodolné a dermatologicky testované. Najdete zde opalovací přípravky i pro specifické skupiny osob (osoby s mastnou, citlivou či atopickou pletí).

Tipy, jak se správně chránit před UV zářením při sportu:

  1. Nešetřete opalovacím přípravkem – je potřeba nanést dostatečnou vrstvu, aby byla ochrana dostačující.
  2. Zvolte správně výši ochranného faktoru – při sportu používejte SPF30 a více.
  3. Namažte se, i když jdete ven sportovat jen na chvilku – z 20 minut se při hezkém počasí snadno stane 40.
  4. Naneste si přípravek 30 minut před sportem, aby se stihl pořádně vstřebat.
  5. Pamatujte na nutnost opakované aplikace – při velkém pocení klidně každých 30 minut, pokud plavete, tak po každém vylezení z vody a otření ručníkem.
  6. Chraňte se oblečením – používejte při sportu i pokrývku hlavy.
  7. Chraňte své oči – používejte sluneční brýle s vysokým UV filtrem.

URIAGE Bariésun Fluide Ultra-Léger SPF50+ má výjimečnou tekutou texturu, která se rychle vstřebává. Krém je voděodolný a bez…

325
Kosmetika

EQUILIBRIA Sun ADULT SPF50+ krém je vhodný na citlivou pokožku. Lehce se roztírá, nemastí.…

249
Kosmetika

Osvěžující lehká textura navržená pro sportovní aktivity. Poskytuje vysokou ochranu proti UVA a UVB záření. Odpovídá všem…

479 479
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Podzimní péče o pleť: Co naše pleť v tomto období potřebuje?

Ani jsme se nenadáli a léto uběhlo jako voda. S příchodem podzimního a sychravého počasí je zapotřebí vyměnit některé produkty a zaměřit se na to, co naše pleť na podzim opravdu potřebuje. Jelikož je podzim přechodným obdobím, kdy pleť připravujeme na zimní studené počasí, právě teď bychom jí měli dopřát tu nejlepší péči.

Více...

Akné jako problém teenagerů: Začněte dodržovat tyto tři kroky

Produkce mazu v oblasti obličeje, hrudníku či zad bývá v období puberty výrazně vyšší. Nevzhledné pupínky a akné se tak v tomto období většinou nevyhnou nikomu z nás a u některých bohužel přetrvávají až do dospělosti. Většina teenagerů není na tohle období dostatečně připravená a když se objeví první známky akné, cítí se bezradně. Dodržování následujících kroků však může značně pomoci.

Více...