Jak chránit děti před sluníčkem?

Příchod léta a horkých letních dnů donutí téměř každého zamyslet se nad nutností opalovacích přípravků, o to víc, pokud jste rodiče. Jak zajistit, aby byly děti dostatečně chráněny a zamezilo se nežádoucím účinkům slunečního záření?

Hrozba slunečního záření se nachází mimo jiné v tom, že některé negativní dopady UV záření na pokožku se neprojeví hned, ale s odstupem třeba i 10 až 20 let. Z nevědomosti si pak někteří mohou myslet, že ochrana kůže není důležitá, protože po každém spálení se přece kůže opět zregeneruje. Pokožka má však jen omezené regenerační schopnosti, každé spálení si dlouho pamatuje.

Velký důraz je potřeba klást na ochranu dětí před slunečním zářením. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém, proto sluneční záření prostupuje hlouběji do pokožky. Zkrátka dětská kůže nemá takové bariérové funkce jako u dospělého člověka. U dětí mnohem častěji dochází při pobytu na slunci k přehřátí organismu, podráždění pokožky, spálení nebo ke sluneční vyrážce. U malých dětí je navíc spálení kůže závažným rizikovým faktorem rozvoje melanomu (zhoubného nádoru kůže) v dospělosti.

Proto je potřeba při vysokých teplotách dbát na dostatečný pitný režim dětí a k pití je aktivně pobízet (popř. více kojit), aby se nepřehřály. Zároveň je potřeba děti chránit, a to především oděvem, pokrývkou hlavy, popř. slunečními brýlemi, ale také krémy s UV filtry.

Jak tedy chránit děti před účinky slunečního záření?

  • Děti do 1 roku by se neměly vystavovat slunečnímu záření vůbec. Děti do 3 let pouze minimálně.
  • Pokud musíte s malým dítětem na slunce, je důležité ho chránit oděvem, pokrývkou hlavy, dostatečným pitným režimem a opalovacím přípravkem.
  • U dětí do 3 let by měly opalovací přípravky v ideálním případě obsahovat minerální (fyzikální) filtry, které je vhodné použít na části těla, které nejsou kryty oděvem. Minerální filtry záření odrážejí a rozptylují. Nevstřebávají se do pokožky, zůstávají na jejím povrchu. Nerozkládají se na slunci a nenarušují imunitu – jsou doporučovány především u dětí, ale i atopiků, imunosupresivních pacientů a osob, u kterých se často po slunění vyskytuje sluneční vyrážka. Navíc minerální filtry chrání ihned po aplikaci (nemusíte čekat 20-30 minut jako u chemických filtrů, než se vstřebají do pokožky) a mají vyšší voděodolnost než chemické filtry. Minerální filtry však mají i své nevýhody – poněkud hůře se roztírají, zanechávají bělavý film a mohou zanášet a ucpávat póry.
  • Děti od 3 let – lze použít i UV filtry chemické, nejméně však SPF 30.

Příklady kosmetických přípravků pro malé děti

  • Equilibria Sun Baby krém/mléko SPF30/50+ - testováno na snášenlivost u dětí od nultého roku. Lze použít od narození. Obsahuje komplex účinných látek včetně výtažku z mořské řasy (Laminaria ochroleuca), který podporuje aktivní ochranu buněk před škodlivými vlivy slunečního záření. Pro jemnou a citlivou pokožku dětí.
  • Uriage Bébé minerální krém SPF50+ pro citlivou pokožku miminek od 3. měsíce - přípravek je hypoalergenní, voděodolný, bez parfemace, bez alkoholu, bez konzervantů a nezpůsobuje komedony.
  • Uriage Bariésun Opalovací sprej pro děti SPF50+ - od 4 let, hypoalergenní, voděodolný, bez parfemace a parabenů. Kvalitní francouzská kosmetická značka Uriage obsahuje ve všech přípravcích termální vodu, která hydratuje a zklidňuje pokožku. Řada Uriage Bariésun zajišťuje vysokou ochranu proti UVA a UVB díky souboru nejnovějších filtrů.
  • Po pobytu na slunci je třeba ošetřit pokožku přípravkem po opalování, a to i v případě, že nejeví známky začervenání nebo poškození. Kůže po vystavení slunci je vysušená a citlivá. Je tedy potřeba ji hydratovat a vyživit (např. Dr.Max Panthenol, Uriage Bébé Hydratační tělové mléko pro nejmenší).

Těhotenství a opalování

V těhotenství je pokožka citlivější a náchylnější ke spálení. Dochází k mnohým hormonálním změnám, které jsou zodpovědné mj. za změny stavu pleti. Pleť je náchylnější k hyperpigmentaci (často se objevují velké žluté nebo žlutohnědé skvrny – především v obličeji), akné, atopii i zčervenání. Sluneční záření může tyto změny ještě zhoršovat. Proto je doporučováno v těhotenství používat přípravky s SPF50+, aby se předešlo těmto potížím. I přes použití opalovacího přípravku a dodržování zásad pobytu na slunci by se každá těhotná žena měla vystavovat slunečním paprskům jen s opatrností a dbát na dostatečnou hydrataci, protože v těhotenství může dojít k přehřátí daleko rychleji.

Díky výkonnému filtru poskytuje sprej velmi vysokou ochranu před slunečním zářením. Zaručuje vysokou odolnost vůči vnějším vlivům…

569
Kosmetika

Uriage Bébé Minerální krém pro nejmenší SPF 50+ byl speciálně vyvinut tak, aby chránil citlivou pokožku miminek před UVA, UVB a…

459
Kosmetika

EQUILIBRIA Sun BABY SPF 50+ krém je vhodný na citlivou dětskou pokožku. Lehko se roztírá, nemastí. Zvlhčuje pokožku a ošetřuje jí…

149
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Jaký opalovací přípravek vybrat na dovolenou?

Přichází čas, kdy mnoho z nás odjíždí na letní dovolenou k moři. Jenže jaký přípravek na opalování zvolit, když je naše pokožka ještě sluníčkem nepolíbená, jaké SPF vybrat a podle čeho se rozhodovat, aby naše dovolená proběhla tak, jak má a my nemuseli řešit nepříjemné pocity, které může sluníčko přinést?

Více...

Jaký je rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí? Obě potřebují speciální péči

Aby byla vaše pleť hydratovaná, svěží a zdravě vypadající, je potřeba znát její typ. Jedině tak můžete pleti dopřát přesně to, co potřebuje. Bohužel některé ženy se často mylně domnívají, že mají suchou pleť, což nemusí být tak úplně pravda. Rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí je však zásadní a v tomto článku si ukážeme, jak daný typ pleti rozeznat a jak o něj pečovat.

Více...