Čištění pleti – žádná věda, ale důležitý každodenní rituál

Věřím, že každá z nás touží po krásné pleti bez vrásek, pupínků, červených žilek a jiných nedokonalostí, které se snažíme každé ráno u zrcadla „maskovat“. Cesta ke krásné pleti přitom začíná u správného čištění, kterému, ruku na srdce, ne všechny věnujeme tolik pozornosti.

Už v mládí máme v rukou velkou moc ovlivnit vzhled naší pleti do budoucna. Bohužel si to často neuvědomujeme, a tak dáváme krásné mladé pleti zabrat nejvíce tím, že ji odličujeme špatně, nebo vůbec. Velkou roli ve vzhledu pokožky hraje samozřejmě i genetická predispozice, kterou naopak můžeme ovlivnit nejméně, ale vymlouvat se na ni rozhodně nemá smysl. 

Odlíčení pleti by mělo být součástí každodenního ranního i večerního rituálu, stejně jako čištění zubů. Nejde zdaleka jen o estetiku, ale i o zdraví pleti. Po celodenním vystavování obličeje vnějším vlivům si pleť zaslouží – možná lépe řečeno vyžaduje – dobře vyčistit. V opačném případě póry pokožky zůstávají ucpané a nečistoty po čase začnou zhoršovat stav pleti v podobě viditelnějších vrásek, ztráty jasu a zvýšené tvorby akné. Nutno dodat, že neodlíčené oči jsou ráno unavené, opuchlé a pleť mdlá, zašedlá.

Prvním krokem je odlíčení očí

Na odlíčení očí je vhodné použít co nejjemnější vatové tamponky. Naneste na ně dostatečné množství odličovacího přípravku a přiložte je na zavřená oční víčka. Nechte působit zhruba 5 vteřin a poté stírejte směrem dolů a dovnitř. Je velmi důležité, aby oči byly dokonale odlíčené, protože zbytky líčidel je mohou podráždit a způsobit až zánět spojivek. Použijte na každé oko vždy nový tamponek a nešetřete odličovacím přípravkem.

K odlíčení očí se nejčastěji používají micelární vody. Jejich výhodou je rychlé a snadné odlíčení pleti i očí, nevýhodou ale je, že mohou při dlouhodobějším používání vysušovat a rychleji se tak tvoří vrásky nejen v očním okolí.


Další možností je použití odličovacích mlék. Nevysušují, pleť vyživí a mají příjemnou krémovou texturu. Nejsou úplně vhodná pro mastný typ pleti. Odličovací fluidy mají gelovokrémovou texturu a jsou vhodné pro ženy se smíšenou pletí. Dobře odlíčí, neucpávají póry a mají tonizující účinek. Pokud máte v oblibě voděodolný make-up, potěší vás, že existují „dvoufázové“ odličovače očí, kdy jednu část tvoří voda a druhou olej, a dobře odstraňují voděodolný make-up. Vždy před odlíčením je nezbytné přípravek protřepat, aby se olejová i vodní báze promísily a odlíčily oči tak, jak potřebujeme. Tyto přípravky nelze použít na umělé řasy, protože by došlo k jejich vypadání. Mohou také více mastit oční okolí.

Výhodou odličovacích přípravků určených přímo na oční okolí je, že jsou oftalmologicky testované, šetrné i pro citlivé oční okolí a vhodné pro každý typ pleti.


Krok druhý – čištění pleti

Druhým krokem je odstranění nečistot z pleti pomocí vody a vhodně zvoleného přípravku odpovídajícího typu pleti.

Uvědomme si, že jediná část těla, kterou nikdy nezahalujeme, je právě obličej. Vystavujeme ho slunci i mrazu, dešti i větru, klimatizaci i smogu. V průběhu dne se na něm zachytává řada nečistot, které ucpávají póry, a pokožka tak téměř nedýchá.

Proto je čištění obličeje stejně důležité ráno i večer. Ráno je ho potřeba, protože pleť se přes noc regeneruje, mastí a zároveň odstraňujeme i zbytky nočních pečujících přípravků. Večer je zase nutné odstranit zbytky make-upu a nečistot tak, aby se vyčistily zanesené póry.


 

K čištění použijte vhodný přípravek ve formě gelu, krému nebo pěny, a to vždy s pomocí vody, která přípravek „spláchne“. Nanášejte ho na navlhčený obličej a krouživými pohyby prstů po pleti odstraňte nečistoty a make-up. Čisticí produkty jsou vhodné nejen pro ženy, ale i pro muže k odstranění přebytečného mazu nebo krému. A z jakých přípravků můžeme volit?  

Gel je vhodný pro smíšený typ pleti – čistí do hloubky a zmatňuje. Je oblíbenou variantou čištění pleti „ve sprše“. Není zde potřeba tamponků a pleť zbaví téměř dokonale nečistot i make-upu.

Čisticí krém se hodí pro suchý typ pleti. Jeho obrovským benefitem je, že pleť vyživuje a dodává jí potřebné lipidy. Čištění probíhá bez tamponků, s vodou a pleť je po něm krásně hladká a nevysušuje se.

Odličovací pěnu volíme tehdy, když máme smíšený typ pleti. Můžeme říci, že se jedná o mezistupeň mezi gelem a krémem. Je to zkrátka „mezi“ varianta a ve většině případů je vhodná i pro citlivou pleť.

 
Třetím krokem je dočištění pleti

Pleť už by se mohla zdát po prvních dvou krocích dokonale čistá, ale právě pro dokonalost a kompletní péči je potřeba použít ještě tonikum či pleťovou vodu. Přípravek naneste na tamponek a čistěte pleť od středu ke krajům do ztracena. Tamponků použijte tolik, dokud není poslední úplně čistý.


A jaký je rozdíl mezi pleťovým tonikem a pleťovou vodou?

Tonikum obsahuje větší množství alkoholu, je tedy vhodné pouze pro mastnou nebo smíšenou pleť. Pleťová voda je určena spíše pro citlivou a normální pleť.

Teď už by vám mělo být o něco jasnější, jak správně pečovat o pleť při čištění. Pamatujte, že použité množství všech přípravků záleží na typu pleti a množství líčidel. Většinou platí pravidlo „jednoho stlačení“, tzn. jedno odlíčení nebo čištění rovná se jedno stlačení pumpičky, anebo v případě gelů/mlék použití množství o velikosti hrášku. Čištění provádíme vždy dvakrát denně, ne však vícekrát, abychom pleť nedehydratovali a nesmývali její přirozenou lipidovou vrstvu.


Věnujte své pleti pravidelně každý den pár minut a ona vám vrátí pár let.

 

Průzračná micelární voda se na vaší pleti promění v nadýchanou hebkou pěnu s dokonalým odličovacím a čisticím účinkem. Textura…

279 399
Kosmetika

Jemný odličovací olej s výtažkem z brusinek pečlivě zachytí nečistoty, které se přes den v pleti nahromadily a účinně odstraní…

399
Kosmetika

OdličujeÚčinnost přípravku je založená na jeho dvoufázovém složení – olejová fáze rozpouští voděodolnou složku make-upu a vodní…

174 249
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Představení bio&organic značek: Novexpert

Další značkou z kategorie kosmetiky bio&organic, kterou naleznete na e-shopu Dr.Max a ve vybraných Dermocentrech lékáren Dr.Max, je Novexpert. Jedná se o první certifikovanou kosmeceutickou značku garantující 0 % chemikálií, která byla vyvinuta francouzskými lékaři.

Více...

Představení bio&organic značek: Inlight

Máme tu další květnový týden, ve kterém bych vám ráda představila značku z kategorie kosmetiky bio&organic, kterou naleznete na e-shopu Dr.Max a ve vybraných Dermocentrech lékáren Dr.Max. Tento týden se zaměříme na značku Inlight, jejíž přípravky obsahují vysokou koncentraci blahodárných živin.

Více...