Atopická dermatitida: Řešte ji pomocí vhodné kosmetiky

Atopická dermatitida, nebo také atopický ekzém, je chronické recidivující a zánětlivé onemocnění kůže, kterým trpí kojenci, děti i dospělí. Pokožka na obličeji, a často i na těle, je trvale suchá, citlivá a svědí. Projevy onemocnění jsou individuální - má na něj vliv různé roční období, a dokonce se mění i ze dne na den.

Nezbytné je volit vhodnou a šetrnou každodenní péči i pro fáze klidu, v nichž nepociťujete žádné příznaky. Jen tak je možné bojovat proti častým opakováním a fázím vzplanutí. Recidivy atopické dermatitidy jsou vyvolány mnoha vnějšími i vnitřními faktory, proto i přes tu nejlepší každodenní péči jim není možné úplně zcela zabránit.

Ve fázi klidové jste bez akutních projevů onemocnění. Pokožka je sice více suchá, narušená, ale snadno jí dodáte vhodnou péči pomocí dermokosmetických přípravků. U nekomplikovaného průběhu vzplanutí je třeba sáhnout po přípravcích z řad antihistaminik/kortikoid – které zmírňují pocit pnutí pokožky. Ve fázi komplikované je potom potřeba volit přípravky vhodné na rozškrábaná ložiska, kdy je kůže náchylnější ke vzniku infekce. Vždy je důležité se o přípravcích poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Komplexní a vhodně zvolená péče je nezbytným pomocníkem v úspěšném boji s pokožkou se sklonem k atopii. Pro konkrétní produkty na tento typ pokožky je nejvhodnější dostavit se do lékárny, kde vám poradí s výběrem šetrné hygieny na každý den, ale doporučí i vhodné doplňky stravy a doporučení správných režimových opatření.

Pro každodenní péči, ať už jste ve fázi klidové nebo ve fázi vzplanutí, volte vždy jemné mycí přípravky. Vybírejte přípravky bez obsahu mýdla a pěnivých látek, bez parfemace a parabenů a s aktivními látkami, které mají vyživující schopnost pro suchou pokožku se sklonem k atopii. Volte buď syndety nebo oleje. Výhodou olejů nebo gel-olejových přípravků je to, že se nemusí pokožka po koupeli promazávat. Řada Uriage Xémose obsahuje produkty vhodné pro pokožku se sklonem k atopii a nabízí i zklidňující mycí olej, což uvítá nejen řada dospělých, ale i děti. Sprchování by u lidí s atopickou pokožkou mělo trvat maximálně 5 minut, anebo 15 min v případě koupele. Pokožku po koupeli lehce osušte, nikdy ji usilovně netřete a použijte jemný měkký ručník.

Velmi důležitý je i výběr vhodného emoliencia. Emoliencia zmírňují suchost kůže, ale mírní i svědění, posilují kožní bariéru, upravují kožní mikrobiom a snižují tedy spotřebu kortikoidů. Při pravidelném používání emoliencií od prvních týdnů života se snižuje riziko rozvoje atopické dermatitidy. Emoliencia volte bez parfemace a bez obsahu látek dráždících pokožku atopika. Ideálně s vyživující texturou – a to z toho důvodu, aby pokožka dostala potřebné látky, které ji zklidní a zabrání olupování. Chladivý a zklidňující efekt emoliencia podpoříte tím, že jej budete nanášet vychlazené z lednice. Jako vhodný přípravek doporučuji například Uriage Xémose zklidňující olejový balzám, který pokožku krásně vyživuje. Olejový balzám na pokožku aplikujte do 3 minut od koupele, jedná se tzv. o pravidlo 3 minut, kdy je pokožka schopná pojmout co nejvíce vyživujících látek. Natírejte jej ve směru růstu chloupků, protože v opačném případě je riziko vzniku folikulitidy (zánět vlasových váčků). Je důležité jej aplikovat pravidelně a v dostatečném množství.

Na malé plochy používejte krémy a masti. U větších ložisek potom lotia a mléka. Na hrubou kůži krémy, masti a v případě pokožky se sklonem k popraskání ještě navíc i pasty. V letním období vybírejte takové přípravky, po kterých kůže nebude tolik mastná a potit se – tam je ideální sáhnout po lotiích a mlécích. V zimě zvolte chtějte intenzivnější výživu v podobě mléka, krémů a mastí. Na den vybírejte vždy lehčí formy a na noc varianty mastnější. Aplikace vhodného emoliencia je efektivnější, když je nanášeno v dostatečném množství. Uvádí se, že kojenec by měl spotřebovat 100 g týdně, dítě 250 g týdně a dospělý 500 g promazávadla během jednoho týdne. Atopická dermatitida se může objevovat na různých místech, bez ohledu na věk a s vlastními specifickými projevy, které si žádají svoji individuální péči.

O pokožku je třeba pečovat nejen zvenku, ale i zevnitř. Zvolte tedy doplňky stravy, které pomáhají udržovat lepší stav pokožky a podporují imunitní systém. Pro podporu pokožky můžete sáhnout pro doplňky stravy s obsahem omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které vám pokožku pomohou vyživit i zevnitř. K celkovému dobrému stavu pokožky může přispět i užívání Biotinu, obzvlášť v případě projevů zhoršujících se v zimním období.

Uriage Xémose Mycí gel pro velmi suchou až atopickou pokožku je speciálně určený pro každodenní mytí velmi suché až atopické…

349
Kosmetika

Pokud je Vaše pokožka suchá a podrážděná, je třeba jí věnovat péči již při mytí. Uriage Xémose Zklidňující mycí olej pro velmi…

469
Kosmetika

XÉMOSE emolienční tělové mléko je uzpůsobeno potřebám velmi suché, hrubé kůže s tendencí k tvorbě šupin. Je jedinečným…

659
Kosmetika

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
*

Už žádné koláče! Jak zamezit nepříjemnému pocení a zmírnit jeho projevy?

Nepříjemnému pocení se obzvlášť v letních měsících nevyhne nikdo z nás, ovšem můžeme mu i jeho projevům předcházet. V tomto článku se zaměříme na přípravky určené na tuto tělesnou partii a ukážeme si, který pro vás bude nejvhodnější.

Více...

Jak pečovat o mužskou pleť? Vyzkoušejte pánskou řadu od značky Nuance

I přesto, že je mužská pleť jiná než ta ženská, péči vyžaduje také a muži by na to neměli zapomínat. V současné době existuje několik tipů přípravků, ze kterých mohou vybírat a najít si ten pravý přímo pro ně a jejich pokožku.

Více...