Poradna

Hodné a „nehodné“ bacily na naší pokožce

Co děláte vy pro zdraví svojí pokožky? Máte zkušenosti s antibakteriálními mýdly? O souboji hodných a zlých bakterií si přečtěte v novém článku na našem blogu.

Co děláte vy pro zdraví svojí pokožky? Máte zkušenosti s antibakteriálními mýdly? O souboji hodných a zlých bakterií si přečtěte v novém článku na našem blogu.


Naše kůže je taková malá botanická zahrádka. Laik se diví, biolog plesá, když ví, že je vše v rovnováze. Běžného nemocného někdy vyleká, když se dozví, co vše lze na jeho kůži nalézt, a ovlivněn scestnými reklamami o domovu bez bakterií propadá panice. Pokud by naše kůže byla zcela bez bakterií, asi bychom brzy zhynuli. Ano, jsou bakterie zlé, které na pokožce nemají co dělat, a potom takové, které v jistém nízkém zastoupení nevadí a náš zdravý imunitní systém udržují v náležité pohotovosti. A pak jsou bakterie hodné, které náš imunitní systém zabaví, aby neměl „roupy“ a nezačal dělat neplechu ve smyslu poškozování sebe sama.


Zde tedy více, než kde jinde platí, všeho s mírou


Pokud je naše kůže postižená kožním onemocněním, např. atopickým ekzémem, pak je vhodné dbát o zdravou mikroflóru a bránit přemnožení třeba známého zlatého stafylokoka. Ten totiž přispívá k rozvoji svědění. Stejně tak lidé trpící silným pocením či zapářkou ocení nejrůznější antibakteriální mýdla k redukci přemnožených kvasinek v místech, kde k zapaření dochází. Nemocní s bércovým vředem, impetigem, bradavicemi, akné, meziprstní mykózou či moluskami – tady všude se antibakteriální mýdla uplatní. U zdravé pokožky je však třeba postupovat obezřetně, abychom opakovaným mytím a odstraňováním „hodných“ bakterií naopak vyváženou a tolik prospěšnou rovnováhu nenarušili.