Poradna

Alergeny v kosmetice

Dámy, máte zkušenosti s tzv. epikulárními testy? Pomohly některé z vás odhalit kožní alergeny? Více o celé problematice se dočtete v našem článku.


Současná nabídka kosmetiky nezná hranice ani břehy a je poněkud nepřehledná. Na trhu je nadbytek produktů pro „citlivou, alergickou či intolerantní“ pleť. V síti tzv. přírodní kosmetiky se ztratí i znalec. Běžný zákazník se zpravidla domnívá, že pokud je něco určeno „pro alergiky“ nebo „na citlivou“ pokožku a ideálně navíc „přírodního nebo bio“ původu, musí po tom jeho pokožka pouze vrnět blahem. Bohužel i opak bývá občas pravdou.


Zejména nemocní s vysoce intolerantní pletí by neměli riskovat a zkoušet nekonečné škály produktů bezhlavě, ale raději se poradit v ordinaci dermatologa. Pokud se nám více než třikrát přihodí, že zakoupený kosmetický produkt naše pleť nesnese a do druhého dne se na ní objeví nepěkné pupínky, svědění či zarudnutí, je návštěva lékaře nezbytná. Pokud není z klinického posouzení ihned jasné, o jaké kožní projevy se jedná a co je způsobuje, je velmi vhodné provést tzv. epikutální testy.


Jedná se o sadu 30 základních a nejčastějších kožních alergenů, které může váš kožní lékař pomocí této sady odhalit. Za nejčastěji se vyskytující alergeny platí nikl, kobalt, parfémy mix, lanolin, parabeny, kathon a formaldehyd. Tyto látky doplňují některé další komponenty, které slouží jako stabilizátory či konzervanty kosmetických produktů. V případě, že se pozitivita projeví (na kůži vzniká pod testovacím pláténkem zarudnutí, případně puchýřky), je zcela na místě se kontaktního alergenu vyvarovat. Snáze se to řekne, než udělá. Nemocného z kožní ordinace vyprovodíme s letáky (poměrně vyčerpávajícími a dlouhými), kde je podrobně sepsáno, kde všude se uvedený alergen může vyskytovat. Často je to hotová detektivka, protože např. alergie na parfémy mix ztěžuje nemocným nejen výběr kosmetického krému, ale také mýdla, šamponu či mycího prostředku, o deodorantech a čistidlech v domácnosti ani nemluvě. Máte-li tedy pocit, že vaše pokožka přehnaně reaguje i na kvalitní dermo kosmetiku z lékárny vhodně zvolenou pro vaši pleť, neváhejte se zeptat svého kožního lékaře. Vyloučení kontaktní kožní alergie dokáže výrazně ulevit od svědivého ekzémového trápení. A už vůbec to neznamená, že prostředků nákladné či „bio“ kosmetiky se tento problém netýká. Rostlinné silice totiž mohou přecitlivělou pokožku také podráždit. V těchto případech naopak platí, že v jednoduchosti je síla, a s dobrým efektem se setkáváme u přípravků s minimem kosmetických komponentů.