Krása & Styl

Víte, proč je spálení kůže tak moc nebezpečné???

shutterstock_196917404


V dobách, kdy Coco Chanel vládla módnímu světu, se bronzová kůže stala výrazem lepšího společenského postavení, osobní prosperity, zdraví a přitažlivosti. Lidé začali sportovat pod širým nebem, vyhledávali odpočinek v přímořských letoviscích a v bílých tenisových outfitech vypadala snědá kůže nesmírně sexy.


Poslední desetiletí však ukazují zrádnost tohoto módního směru a vybírají si krutou daň v nejširších vrstvách populace.


Následky nadměrného slunění vidíme v kožních ambulancích každý den. Nejčastěji se jedná o typické projevy stárnutí kůže. V lokalitách exponovaných chronicky slunečnímu záření dochází k zhrubění kůže, vznikají barevné hyperpigmentace a depigmentace, tvoří se vrásky, jemné šupinky. Jedná se o projevy z medicínského hlediska neškodné, čistě kosmetické, které nám pomůže „vyléčit“ vhodné líčení, eventuálně je můžeme „vymazat“ laserem.


Mnohem vážnější je výskyt kožních nádorů, jejichž incidence stále stoupá a výskyt v mladších věkových skupinách bohužel není výjimkou. Za jeden z nejzávažnějších rizikových faktorů vzniku rakoviny kůže v dospělosti se v dnešní době považuje spálení kůže slunečními paprsky v dětství. Velmi rizikové je zejména spálení pokožky s následnou tvorbou puchýřů u dětí v předškolním a mladším školním věku. Proto se současná osvěta tak moc zaměřuje právě na velmi malé děti, které se snažíme učit správným návykům pobytu na slunci. Je nezbytné používat kvalitní přípravek s ochranným UV filtrem, který aplikujeme pravidelně 30 minut před pobytem na slunci a vždy po koupání.


shutterstock_192450830


Aby prevence vzniku nebezpečných kožních nádorových změn byla co nejefektivnější doporučujeme pravidelné každoroční prohlédnutí pokožky dermatologem. Zvláště lidé s vyšším počtem pigmentových znamének by měli být ostražití a sledovat, zda nedochází k jejich změnám. Pozorujeme zda nedochází k ztmavnutí či problednutí znaménka, růstu nebo naopak regresi, zda nekrvácí, nebo nesvědí. Pokud bychom některý z těchto varovných příznaků zaznamenali je třeba neprodleně navštívit kožního lékaře, který ložisko vyšetří speciální lupou, tzv. dermatoskopem, a doporučí další postup. Včasné odstranění je naprosto zásadní, neboť v případě, že je ložisko nádorového bujení odstraněno včas, je další prognóza výtečná a pacient se zpravidla plně uzdraví.


Stejně tak doporučujeme vyšetřit všechny nehojící se léze – stroupky a vřídky, krvácející a šupící eroze, které jsou často považovány za drobná poranění a přetrvávají nezhojené více jak 3 týdny. Při dodržování těchto pravidel zcela jistě snížíme počet kožních nádorů včetně nejnebezpečnějšího, maligního melanomu.


Přečtěte si o alergii na slunce.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaEQUILIBRIA Extreme Protective Sun Lotion SPF 30 Baby 100 mlKosmetika

EQUILIBRIA Extreme Protective Sun Lotion SPF 30 Baby 100 ml

Hydratační mléko na opalování s UVB a UVA filtry a ochranným faktorem SPF 30 pro pleť citlivou na slunce. Obsahuje hydratační a zvláčňující látky, voděodolné UV filtry, pantenol a vitamín E.

EQUILIBRIA Ultra Protective Sun Cream SPF 50 50mlOpalování

EQUILIBRIA Ultra Protective Sun Cream SPF 50 50ml

Hydratační krém na opalování s UVB i UVA filtry a ochranným faktorem SPF 50+ pro pleť citlivou na slunce.
Obsahuje hydratační a zvláčňující látky, voděodolné UV filtry, panthenol a vitamín E. Extrakt z mořské řasy Laminaria ochroleuca a vitamín E chrání buňky před poškozením a tím oddalují biologické stárnutí kůže.