Krása & Styl

Co je sakra exposome?

Nové módní slovo: exposome. Co to znamená, zjistila naše Bára

Co mají společného krása, exposome a globální oteplování? Bára už ví.


Tak hlavně je to nový miláček kosmetického průmyslu. Slovo „exposome“ najdete na krabičce každého krému nad tisícovku a během pár let bude napsané i na Induloně. 


Co to ale je doopravdy a proč to má stejný osud jako globální oteplování?


Spousta řečí ekologických aktivistů


Četli jste před patnácti lety noviny? Zhruba tehdy začali ekologové bít na poplach, že planeta se začne šílenou rychlostí oteplovat.


Nikdo je nebral vážně, a najednou si každé léto všichni stěžujeme, jak příšerné je vedro a jak je všude sucho. Najednou je globální oteplování i tady u nás a uvědomujeme si to, protože ho zkrátka reálně zažíváme.


Exposome je něco na ten způsob


Akorát, že na člověku. Exposome (nebo česky expozom) je nové pojmenování celého rance různých negativních vlivů. Půjčila jsem si následující řádky z Wikipedie, abyste si náhodou nemysleli, že jsem tak chytrá:  1. vnější prostředí včetně městského prostředí:

    vzdělání, klimatické faktory, sociální a kulturní kapitál (zhruba to, jak si stojíte ve společnosti), stres

  2. vnější prostředí se škodlivými vlivy:

    různá záření (například UV záření nebo modré světlo z LED obrazovek), infekceživotní styl (např. tabák , alkohol ), stravatělesná aktivita atd.

  3. vnitřní prostředí člověka:

    metabolismus, hormonystřevní mikroflórazánětlivé procesy v těle, oxidační stres alias známé „volné radikály“


Co to znamená?


Pokud budete hodně pracovat u počítače, stresovat se z práce, budete mít pocit, že váš život stojí za prd, vykašlete se na sport, občas to spláchnete skleničkou vína a posichrujete cigárkem, na vašem těle se to projeví.


Vědci to pojmenovali jako exposome a česky bychom to přeložili jako míra vystavení se negativním vlivům vnitřního a vnějšího prostředí. Uznejte, že to se na krém napsat nedá.


Ale co s tím zmůžou krémy?


Docela dost, působení exposomu se totiž na kůži projevuje nejdřív.


Kvalitní krémy mohou zmírnit působení exposomu na pleť a vytvoří (ať už chemickou, či fyzickou) bariéru pro vnější vlivy prostředí. Dnes už existují kosmetické řady, které dokážou potlačit devastující vliv modrého světla z LED obrazovek mobilů, počítačů nebo televizí.


Tohle „modré světlo“ totiž pleť sice viditelně nepoškozuje (na rozdíl od UV záření), ale narušuje v ní kolagenová vlákna a tím urychluje její stárnutí.


A o samotném modrém světle jsem vám připravila další čtení zde.